HSL toimiiko lainmukaisesti tunnistautumisessa
Oli ongelmia HSL lipun oston kanssa. Meni veloitus, mutta lippua ja vahvistusta ei tullut. Yhteydessä joku häiriö ennen sitä. Soitin liikennelaitoksen asiakaspalveluun saadakseni ohjeita, miten toimia. Ei riittänyt, että olin kirjautunut HSL-tililleni, josta olisin voinut kertoa vaikka mitä pyydettyjä tietoja. Vaadittiin vahva tunnistautuminen pankin kautta. Haloo, tämmösessä lipun voimassaoloa koskevassa asiassa.
Miksi ihmeessä?? Ja kaiken lisäksi: piti tunnistautua verkkopankkiin tekstiviestillä tulleen linkin kautta. Vasta jälkikäteen tuli mieleen, ettei ollut kovin viisasta laittaa tekstarin kautta pankkitietoja.
Muistanko oikein, että just tuosta kaikki varoittelevat? Ja firmat yleensä kertovat, etteivät meilillä tai tekstarilla lähetä linkkejä, mihin pitää syöttää pankkitiedot? No, mun mielestä ihan järkky tapa joka tapauksessa HSL:llä 😡
Tietoliikenneongelmat ja akun riittävyys on syyt, miksi en äppilippuja halua käyttää. Onneksi tuli lähimaksu HSL kertalipuille.
Kuha ensin oli turhaan kallis muu lippujärjestelmä joku viisi vuotta, vaikka silloin jo olisi voinut hankkia lähimaksujärjestelmän. Eikä vasta vuonna 2025.