Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yllätys: Suomen rahaa on kateissa jopa satojatuhansia Somaliassa apurahoina!!!

Kommentit (61)

Vierailija
1/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja taas asialla....somalit

Vierailija
2/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisällissota taitaa olla vain keino loisia lännessä.  Eri asia jos sopeutuisivat vaan kun pakottavat kantikset omaan tyyliinsä.  Oma maa on vain lomapaikka. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rahaa on työnnetty vuosikymmeniä ilman mitään valvontaa??! Kehitysmaat ei ikinä kehity, jos väki opetetaan odottamaan valmista käsi ojossa. 

Vierailija
4/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pieni somalikusetus.. Ullatuus...

Vierailija
5/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei suomen eikä unionin rahat kuulu mihinkään Somaliaan tai Afrikkaan.  Heillä on siellä omat rahat ja tuet.  

Vierailija
6/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloituksella rasistinen motiivi siksi ilmoitettu poistoon. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä Opetushallituksen rahat kuulu muualle kuin kouluihin EI MIHINKÄÄN ISLAM KESKUKSIIN !   Äkkiä takaisin ne rahat ja kouluun erityisesti ammatillisiin. 

Vierailija
8/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei suomen eikä unionin rahat kuulu mihinkään Somaliaan tai Afrikkaan.  Heillä on siellä omat rahat ja tuet.  

 

 

 

Kerro lisää.  Sittenhän on tarpeetonta laittaa  mitään. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Aloituksella rasistinen motiivi siksi ilmoitettu poistoon. 

 

Varmistin.

Vierailija
10/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä Suomeen tarkoitettu raha kuulu Somalian taiteen tukemiseen vaan suomen ja asuntojen korjaamiseen täällä kylmässä.  Somalia on Afrikassa Suomi pohjoisessa . Ette te ole vastuussa myöskään YK tekemistä virheistä.  

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

ja taas asialla....somalit

 

On se sellainen apinalauma että eikun vaan takaisin koko joukkio somppulandiaan.

Vierailija
12/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Somaliassa ei ole edes lämmityskuluja kuin meillä on.   Miettimään vähän miten tyhmiä olette. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa olla niin suvaitsevainen kun veronmaksajat maksaa.

Vierailija
14/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomen vuoden 2026 talousarvioesityksen mukaan kehitysyhteistyöhön varataan kaikkiaan noin 1,11,2 miljardia euroa

Tämä summa jakautuu pääasiallisesti kahteen osaan:

Varsinainen kehitysyhteistyö (UM:n hallinnonalalla): Noin 530600 miljoonaa euroa, jota hallinnoi ulkoministeriö.

Muu kehitysyhteistyö: Noin 500600 miljoonaa euroa, joka sisältää muun muassa Suomen osuuden EU:n kehitysyhteistyöbudjetista, pakolaisavun kustannuksia kotimaassa sekä finanssisijoituksia (kuten Finnfund). 

Keskeiset muutokset vuodelle 2026

 

= KAIKKI SOMPPUJEN JA ALLAHIN TERRORISTIEN SUUHUN

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus selailin stean avustuksia ja sitten menin sinne sivustolle jonka yhdistyksen tms projektille se oli myönnetty. siellä oli tällainen kun ilmastoahdituksen lieventäminen yläasteikäisille. No se oli myönnetty Somaliaan eli sinne meni Suomesta joku somali pitämään somalialaisilla koululaisille luentoja ilmastoahdistuksen lieventämisestä.

Vierailija
16/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Kymmeniä ja jopa satojatuhansia euroja Suomen ulkoministeriön myöntämiä avustuksia on kavallettu tai hukattu. Saimme haltuumme asiakirjoja, jotka paljastavat nämä pysäyttävät tiedot.

Halusimme selvittää, mitä Suomen rahoille tapahtuu kehitysmaissa. Paperit paljastavat, miten rahaa on valunut kuin kankkulan kaivoon ympäri Afrikkaa.

Asiakirjat ovat aivan tuoreita, vuosilta 20232025.

Tamperelaisen yhdistyksen projektipäällikön epäillään yksin kavaltaneen avustusrahoja useiden satojen tuhansien eurojen edestä.

Tapaus on ollut aiemminkin esillä julkisuudessa, mutta tuolloin uutisoitiin huomattavasti pienemmistä summista. Vuonna 2023 kerrottiin ensitietojen perusteella, että kyse olisi ollut kymmenistä tuhansista euroista.

Iltalehden ulkoministeriöltä tietopyynnöllä saamat asiakirjat paljastavat, että kyse oli paljon suuremmista rahoista. Ulkoministeriö peri myöhemmin konkurssiin hakeutuneelta Huussi ry:ltä takaisin jopa reilut 500000 euroa avustuksia. Epäselvyyksistä vastasi suomalainen hankevastaava, jonka työsuhde päätettiin.

 

Tamperelaisen Huussi ry:n hankkeesta perittiin takaisin yli puoli miljoonaa euroa. Hanke sijoittui Sambiaan ja Ghanaan. Kuvassa näkyy katukuvaa Ghanassa tammikuussa 2026. Kuvan henkilöt eivät liity tapaukseen. Zumawire / MV Photos

Kavallus oli mahdollista, koska hankevastaava sai käyttää vapaasti yhdistyksen tilejä.

Laajat käyttöoikeudet yhdistyksen tileihin ovat mahdollistaneet varojen siirron tilien välillä sekä mahdollisuuden nostaa pankkikonttorista varoja yksin rajattoman määrän, ulkoministeriön raportissa lukee.

Iltalehti sai tietopyynnöllä haltuunsa ulkoministeriöltä 30 takaisinperintäpäätöstä, jotka ministeriö teki kehitysyhteistyöhön liittyen vuosina 20232025.

Päätöksistä paljastuu muitakin tapauksia, joissa on kyse kymmenien tuhansien eurojen väärinkäytöksistä.

Huussi ry:n tapaus on euromääräisesti aineiston suurin, ja se koskee Sambiassa ja Ghanassa tehtyjä projekteja. Seuraavaksi suurimmat takaisinperinnät on tehty Somaliaan ja Somalimaahan kohdistuneissa hankkeissa, joita ovat toteuttaneet Kirkon ulkomaanapu ja Kansainvälinen Solidaarisuussäätiö.

 

 

Vierailija
17/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein väärinkäytöksen kerrotaan tulleen ilmi vinkin avulla, joka on lähetetty joko ulkoministeriölle tai järjestölle. Iltalehti pyysi saada nähtäväksi myös nämä ulkoministeriön palveluun tulevat väärinkäytösilmoitukset, mutta palvelun luottamuksellisuuden takia ne eivät ulkoministeriön mukaan ole julkisia.

Toisinaan väärinkäytös on tapahtunut paikallisen hankekumppanin toimesta, ja yhteistyö on myöhemmin lopetettu.

Osassa tapauksia kadonneet summat ovat olleet järjestön saamaan tukeen verrattuna häviävän pieniä, mutta löysimme useita tapauksia, joissa kyse on ollut isoista summista.

 

Somaliassa katosi 50000 euroa

Ulkoministeriö peri Kirkon ulkomaanavulta kokonaisuudessaan takaisin 50000 euron avustuksen, joka oli tarkoitettu Somaliassa järjestettyyn Somalia National Consultation Council -kokouksen järjestämiseen.

Rahojen väärinkäytöstä vastasi Kirkon ulkomaanavun Somalian maatoimisto. Järjestössä huomattiin alkuvuodesta 2022 vakavia epäilyjä liittyen ulkoministeriön myöntämään avustukseen.

 

Sisäisessä tarkastusraportissa havaittiin useita huonoja käytänteitä ja väärinkäyttöä Somalian maatoimiston johtamisessa ja organisaatiossa. Tutkimusten seurauksena yksi Somalian maatoimiston työntekijä irtisanottiin, ja toinen irtisanoutui itse.

Kirkon ulkomaanavun selvityksessä kävi ilmi, että kyseessä oli taloudellinen väärinkäyttö.

Päätöksessä ei kerrota, mihin rahat tosiasiassa käytettiin. Koko 50000 euron avustus luokiteltiin väärinkäytöksi, koska luotettavia asiakirjoja kulujen tueksi ei löytynyt."... 

 

 

Vierailija
18/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

..."Kirkon ulkomaanavun Somalian maajohtajana työskennellyt Ikali Karvinen vastasi aiemmin Kirkon ulkomaanavun sivuilla väitteeseen, jonka mukaan avustusrahat menevät suoraan sotaherrojen taskuun.

Somalia on korruptioindeksillä mitattuna ihan siellä valtioiden häntäpäässä, emmekä me voi sulkea silmiä väärinkäytösten mahdollisuudelta. Kirkon ulkomaanavussa rahankäyttöä valvotaan tarkasti.

Somalimaassa laajaa kavallusta

Myöskään Solidaarisuussäätiölle Somalimaahan myönnetyt rahat eivät menneet kaavailtuun tarkoitukseen kuin pääsääntöisesti. Hankkeessa tapahtui varojen kavallusta yhteensä neljän vuoden ajan, vuosina 20182021. Väärinkäytöksen kerrotaan olleen systemaattista.

Ulkoministeriö sai alkuvuodesta 2022 Solidaarisuussäätiöltä ilmoituksen väärinkäyttöepäilystä. Ilmoituksessa todettiin, että epäilyn kohteena oli järjestön yhden hankkeen pitkäaikainen kumppani Somalimaassa, päätöksessä sanotaan.

Ulkoministeriö katsoi, että väärinkäyttö oli hankkeessa laajaa, koska se kohdistui reiluun kymmeneen prosenttiin hankkeen kokonaisbudjetista. Oikaisuvaatimuksessaan Solidaarisuussäätiö sanoi, ettei se pidä väärinkäyttöä laajana.

Asian vakavuutta korostaa systemaattisen kavalluksen jatkuminen ilmeisesti läpi ohjelmakauden eli neljän vuoden ajan."...

Vierailija
19/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

..."Solidaarisuussäätiön tekemän loppuarvion mukaan hankkeella oli iso merkitys ilmastokriisin koetteleman Somalimaan kehitykselle. Tätä ulkoministeriö ei kiistä.

Päätöksestä selviää myös, että hankkeesta vastaava henkilö poistui maasta sen jälkeen, kun väärinkäyttö tuli ilmi. Kumppani myönsi väärinkäytön.

Solidaarisuus sopi kumppanin kanssa väärinkäytettyjen varojen (puolet väärinkäytetyistä varoista) takaisinmaksusta, josta on tehty erillinen sopimus. [ ] Myös kumppanin toteuttama toinen hanke, johon ei ollut kohdistunut väärinkäyttöä, siirrettiin toiselle kumppanille, tekstissä sanotaan.

 

Ulkoministeriö totesi, että 82700 euroa käytettiin väärin. Takaisin perittävä summa kohtuullistettiin kuitenkin 66160 euroon. Solidaarisuussäätiö tiedotti väärinkäytöksestä toukokuussa 2023. Tiedotteen mukaan kaikki hankkeen tavoitteet saavutettiin väärinkäytöksestä huolimatta.

Huussirahat hassattiin

Tamperelaisen Huussi ry:n tapauksessa väärinkäytöksen epäiltiin alun perin olleen 60000115000 euron luokkaa. Ulkoministeriö oli myöntänyt hankkeille yhteensä 1,56 miljoonaa euroa. Tapauksesta avattiin myös rikostutkinta.

Myöhemmin selvisi, että kyse oli isommista summista.

Kirjanpitoaineistossa ilmoitettiin selvittämättömäksi 376903,32 euroa, eikä yhdistyksen hallitus tai yhdistyksen kevätkokous ottanut niihin kantaa. Yhdistyksen tileillä on ollut laajat käyttöoikeudet, ja niitä on ollut myös sellaisilla henkilöillä, joilta käyttöoikeus olisi vastuutehtävän päättymisen myötä jo pitänyt poistaa.

Hankevastaavalla epäillään olleen keskeinen rooli siinä, että hankkeessa tehtiin useita käteisnostoja ilman pätevää syytä, poikkeavia maksatuksia muille kuin kumppaneille sekä toimintaohjeiden vastaisia siirtoja yhdistyksen eri tilien välillä....

Vierailija
20/61 |
27.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Artikkelin keskeinen paljastus on, että kymmeniä ja jopa satojatuhansia euroja Suomen ulkoministeriön myöntämiä kehitysyhteistyövaroja on kavallettu tai hukattu eri puolilla Afrikkaa. Asiakirjat osoittavat, että rahaa on valunut kuin kankkulan kaivoon, ja kyse ei ole yksittäisistä virheistä vaan toistuvista ja vakavista väärinkäytöksistä vuosina 20232025.

Yksi räikeimmistä tapauksista koskee tamperelaista Huussi ry:tä, jossa projektipäällikön epäillään yksin kavaltaneen useiden satojen tuhansien eurojen edestä. Alkuvaiheessa julkisuudessa puhuttiin vain kymmenistä tuhansista euroista, mutta myöhemmin paljastui, että todelliset summat olivat huomattavasti suurempia. Ulkoministeriö peri konkurssiin hakeutuneelta yhdistykseltä takaisin jopa reilut 500 000 euroa. Kavallukset mahdollistuivat, koska hankevastaavalla oli laajat ja käytännössä rajattomat käyttöoikeudet yhdistyksen tileihin, mikä mahdollisti varojen siirrot tilien välillä sekä käteisnostot ilman valvontaa.

Kirjanpitoaineistossa jäi selvittämättömäksi 376 903,32 euroa, eikä yhdistyksen hallitus tai kokous ottanut asiaan kantaa. Lisäksi jopa 293 537,41 euron edestä maksuja ja nostoja ei pystytty tarkastuksessa todentamaan hankkeen kuluiksi. Osa raporteista oli virheellisiä, ja osa ilmoitetuista tilintarkastajista ei ollut laatinut niitä lainkaan. Ulkoministeriön mukaan kyseessä on huomattavan iso summa, jonka osalta kuluja ei voida todentaa hankkeelle kuuluviksi.

Somaliassa tapahtuneessa hankkeessa katosi 50 000 euroa Kirkon ulkomaanavun saamasta avustuksesta. Päätöksissä ei kerrota, mihin rahat tosiasiassa käytettiin, vaan koko summa luokiteltiin väärinkäytöksi, koska luotettavia asiakirjoja kulujen tueksi ei löytynyt. Sisäinen tarkastus paljasti useita huonoja käytänteitä ja väärinkäyttöä Somalian maatoimiston johtamisessa ja organisaatiossa, ja tapauksen seurauksena työntekijöitä irtisanottiin.

Somalimaassa Kansainvälisen Solidaarisuussäätiön hankkeessa väärinkäytös oli systemaattista ja jatkui ilmeisesti koko nelivuotisen ohjelmakauden ajan. Ulkoministeriö katsoi väärinkäytön laajaksi, koska se kohdistui merkittävään osaan hankkeen budjettia. Järjestö kiisti laajuuden, mutta ministeriö totesi asian vakavuutta korostavan juuri sen, että kavallus jatkui useiden vuosien ajan.

Artikkelin ristiriitaisimpana kohtana näyttäytyy viranomaisten viestintä. Ulkoministeriö vakuuttaa, että myönnetyt avustukset saadaan pääsääntöisesti aina takaisin ja että jopa pienten summien takaisinperintä osoittaa valvonnan toimivuutta. Samalla kuitenkin myönnetään, että väärinkäyttöepäilyn jälkeen voi kulua pidempään kuin vuosi tai pari ennen kuin rahat palautuvat, ja konkurssitapauksissa lopputulos jää epäselväksi.

Kokonaisuutena artikkeli piirtää kuvan kehitysyhteistyöstä, jossa valvonta on usein puutteellista, väärinkäytökset toistuvat ja merkittäviä summia katoaa, mutta virallinen viesti korostaa järjestelmän toimivuutta ja edistystä viime vuosina.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi viisi