Yli nelikymppisenä elämä on ohi...
Mitään ei voi enää saavuttaa. Mitään ei voi enää oppia, uutta ei voi kokea. Jos ei ole paketti kasassa ja menestystä mittarissa, mitään ei ole enää tehtävissä.
Kommentit (16)
Kyllä mä opin ja koen edelleen kaikkea uutta. Hain jopa uuteen koulutukseenkin (YAMK).
-50v
Voi oppia. Ja henkisyys. Lähiluonto.
No huh. Onneksi olen yli viisikymppinen, niin ei noi nelikymppisten säännöt koske minua.
Punaisissa Converseissani käyn alle 23-vuotiaasta - mieti sitä!
M 52
Jos aloittaja ei voi, niin kyllä muut voivat. Moni tekee vielä lapsen, opiskelee uuden ammatin, vaihtaa työpaikkaa, asuntoa tai asuinpaikkaa, aloittaa uuden harrastuksen jne.
Kuulostaa masennukselta. Minustakin tuntuu joskus samalta ja olen vähän yli 20 v.
Ja sitten taas on yli 70 v ihmisiä jotka pursuavat elämäniloa ja ovat aktiivisia.
Vierailija kirjoitti:
No huh. Onneksi olen yli viisikymppinen, niin ei noi nelikymppisten säännöt koske minua.
Sama, elämä vasta alkaa näyttää parhaat puolensa kun 50 tuli täyteen.
89-vuotias äitinikin haluaa elää vielä. Elämä on ohi sitten kun se on ohi.
Vierailija kirjoitti:
Punaisissa Converseissani käyn alle 23-vuotiaasta - mieti sitä!
M 52
Et muuten käy. Mieti sitä.
Paras ikä. On jo elämänkokemusta, mutta vielä on paljon kokemattakin.
Vierailija kirjoitti:
Ei kuulosta mun elämältä. Pahoittelelut, että sinä tunnet noin. N 45
Niin. Moni elää kummallisessa kuplassa, haavemaailmassa suorastaan. Ihmeellistä, että ihmiset eivät itse ymmärrä. Sivusta näkee paremmin. :)
Entinen työpaikkani teki yhteistyötä Rikosseuraamusviraston kanssa, eli työllistimme lähitulevaisuudessa vapautuvia vankeja. Yksi näistä elämässään huonoja valintoja tehnyt tuli kadulla vastaan vuosia vapautumisensa jälkeen.
Hän oli vapauduttuaan jättänyt rikokset ja huumeet, sekä mennyt töihin ja iltalukioon. Sen jälkeen yliopistoon ja oli pian valmistumassa fysiikasta maisteriksi Helsingin yliopistosta.
Miten aloittaja selittää tämän?
Sulla on vielä toinen 40 jäljellä, joten kannattaa muuttaa asennetta tai ne vuodet ovat pitkiä ja ikäviä hautaa odotellessa.
Mulla on vielä vaikka mitä meneillään ja tulossa. Lapset on pieniä, opinnot kesken, salkku tahkoo perustuloa joten rahasta ei ole puutetta, treenit kulkee jne.
Ei kuulosta mun elämältä. Pahoittelelut, että sinä tunnet noin. N 45