Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko joku valmistunut avoimen yliopiston/AMK:n kautta?

Vierailija
06.01.2026 |

Mietin tätä väylää tosisssani, töiden ohella suorittaisin. Haluan vaihtaa alaa, mutta kovin vähän on kokemuksia tästä löydettävissä! Maksaa toki rahaa, mutta töiden rinnalla (whkä osa-aikaisena) olis mahdollista rahoittaa sekä elämä että opinnot. Kaikki tieto kokemukwt kinnostaa!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
06.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avoimen kautta ei voi valmistua, mutta voit hakea tutkinto-opiskelijaksi avoimen väylän kautta kun olet tehnyt tarpeeksi opintopisteitä hyvällä menestyksellä. Tällöin olet ns. polkuopiskelija, eli teet samaan tahtiin kuin muutkin. Polkuopintoihin pitää myös hakea erikseen, ja paikat menee nopeasti.

 

Itse tein jonkin verran avoimen kautta AMK-kursseja, sitten pääsin tutkinto-opiskelijaksi yhteishaun kautta ja sain kaikki hyväksiluettua. 

Vierailija
2/2 |
06.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suoritin avoimessa yliopistossa opintoja ja hain pääsykokeella. Oli helppo juttu. Ensimmäisen lukukauden jälkeen oli jo puolet tutkinnosta valmiina, mutta lisäopintojen vuoksi vähän venyi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi viisi