Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kepun ex-puoluesihteeri on saanut työpaikan. Kysymys:

Vierailija
24.04.2007 |

Onko ex-politiikkojen helpompaa saada työtä kuin muiden työttömien ?



Julkaistu: 19:16



stt

Eero Lankia johtajaksi Telaan



Keskustan entinen puoluesihteeri Eero Lankia on valittu johtajaksi Työeläkevakuuttajat Telaan. Hän aloittaa tehtävässä vapun jälkeen.



Lankia ehti olla yhden kauden kansanedustajana. Tämän kevään vaaleissa ei enää irronnut jatkokautta.



Agrologin koulutuksen saanut Lankia on tehnyt pitkän uran keskustassa eri tehtävissä. Hän ilmoitti jättäytyvänsä puoluesihteerin tehtävistä talvella 2006 presidentinvaalien tuottaman pettymyksen jälkeen.



Lankia haki vaalien jälkeen myös Kiimingin kunnanjohtajan paikkaa, mutta veti sittemmin hakemuksensa pois.



Työeläkevakuuttajat Tela on suomalaisten lakisääteistä työeläketurvaa hoitavien yksityisen ja julkisen alan työeläkevakuuttajien edunvalvonta- ja palvelujärjestö.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla