Oletko työpaikkasi mutruhuuli ja vastarannankiiski? Potkulaki kirpaisee juuri sinua
Kommentit (8)
Suomen firmoissa on juuri päinvastainen ongelma.
Tehdään mitä pomo käskee, kritiikittä ja vaihtoehtoja esittämättä, vaikka tiedetään toiminnan olevan tyhmää tai haitallista.
Tästä syystä työn tuottavuus ei enää parane suomessa.
Tämä. Draama kingit ja queenit, raivoajat ja kestomököttäjät: bye bye.
Ihan sama vaikka olisi ok tai hyvähkö työntekijä muuten, hyvä työilmapiiri on kullanarvoinen eikä kukaan ole korvaamaton.
Vähän ahteria kun nuolee ni selviää ;D
Mulla on niin vahva asema työpaikassani että voin olla just niin veemäinen kuin haluan.
Potkulaki .... 🤣
Ap kuulostaa kyllä ihan itse ikävältä ja potkut ansaitsevalta tyypiltä.
Jos uusi pomo tulee jostakin muunalan firmasta eikä tee muuta kuin keksii työntekijöille haittaa kun hommat ovat jo todella pyörineet hyvin.Niin silloin työntekijät ihmettelevät miksi pomo vaihdetaan.Ehkä se on ollut sen takia että entinen pomo oli nainen jolloin homma toimi , nyt ei kun hommaan otettiin mies joka oli ulkona hommista.Näin oli ompelu firmassa.
Pitää rakentaa kuviot niin, että voi koska vaan napata firman herkullisimmat hommat ja perustaa kilpailevan firman entisen firman parhailla työntekijöillä.
Silloin kauhun tasapainoa pitää yllä se kilpailu ja houkuttelukielto.
Tuskin irtisanovat kun omistan firmasta 12% ja tietotaito katoaisi.