Ei Joulu ole Christmas
Luulin aiemmin, että on jonkin kirkolliskokouksen päätös satoja vuosia sitten, joka päätti että talvipäivän seisauksen päivänä vietetään Zeesuksen synttäreitä. Mutta ei :
Joulukuun 25. päivä oli Rooman valtakunnassa ... merkittävä päivä, erityisesti roomalaisen "Voittamattoman Auringon" (Sol Invictus) syntymäjuhla, joka oli talvipäivänseisauksen - noin 21. Joulukuuta - aikoihin. Sen jälkeen valoisuus alkaa lisääntyä, kunnes 21. kesäkuuta on meilläkin yötön yö.
Ei ole olemassa yhtä tiettyä kirkolliskokousta, joka olisi päättänyt Jeesuksen syntymäpäiväksi 25. joulukuuta; sen sijaan 300-luvulla Rooman valtakunnassa aloitettu käytäntö vakiintui vähitellen, ja se yleistyi pikkuhiljaa eikä ollut yhden ainoan kirkolliskokouksen päätös, vaikka valtionkirkon johtajat tukivatkin ajatusta myöhemmin.
Muinaispohjoismainen sana joululle oli jól, mikä on käytössä vielä
Islannissa.
Sauna-sana on levinnyt yli planeettamme. Mielestäni suomalainen Joulu-sanakin voitaisiin levittää yli maapallon - kaikkien käyttöön. Ja se kirjoitettaisiin aina isolla alkukirjaimella : Joulu
" Joulusauna "
Kommentit (4)
Jee. Mitenkäs toi Juhannus. Se on kirkollisten piirien ( valtataisteluveikkojen ) toimesta päätetty määritellä johannes kastajan synttäreiksi. Voi herran pieksut !! Moniko juhlii juuri sitä Juhannuksena ?
Suomessakin kuulee joskus toivotettavan hyvää vuorokauden aikaa ...
Kirkolliset piirit on pihalla kuin lumiukko ... sitten kun vielä sotketaan uskonto, politiikka ja kaupallisuus
( bisnesdiilit ) ; kiristystä, uhkailua, lahjontaa, pelottelua, valehtelua, sekavia lausuntoja jne.
Ja tuon takia on upeata, ettå Suomessa voi kaikille toivottaa hyvää joulua! Ei tarvitse miettiä mitään season greetings -toivotuksia, niin kuin jossain jenkeissä tehdään.