Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi facebookissa on joissakin ryhmissä niin tärkeää käyttää omaa nimeä ja naamaa?

Vierailija
18.12.2025 |

Mitä väliä? Asiattoman käyttäytyjän voi heittää ryhmästä ulos. Kukaan tuntematon ei pysty tarkistamaan, onko Matti Meikäläinen oikeasti Heikki Heikäläinen ja onko kuva edes aito. Tekoälyllä on nykyään helppo tehdä naamaprofiili itsestään. Kavereita jos vaaditaan, niitäkin voi tehtailla itse tai pyytää muutaman luottohenkilön kaveriksi että pääsee ryhmiin. Ei sillä väliä, jos jostain ryhmästä blokataan ulos niin sama se. Olen facessa siksi että olet myynyt ja lahjoittanut tavaraa ja hyvin on onnistunut vaikka käytän nimeäni tyyliin Etunimi Toinen nimi ilman sukunimeä.  Kavereitakin on vain muutama sukulainen muodon vuoksi. 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan siksi ettei niistä tulisi samanlaisia trollien ja mielenvikaisten temmellyskenttiä kuin vauviksesta. Jarru se on pienikin jarru, trolli ei ehkä jaksa luoda uskottavaa feikkiprofiilia toisensa perään.

Vierailija
2/2 |
18.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja miksi yleensä pitää olla omalla nimellä facessa, miksei voi olla lempinimellä, joka voi olla ihan eri kuin oikea nimi, mutta kaikki tutut tuntevat sillä lempinimellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla