äitiysraha ja ulkomaille muutto?
Mieheni haluaisi muuttaa ulkomaille vauvavuodeksi. Saanko minä silti Kelan äitiysrahaa, jos muutamme (Kanada kyseessä, jos sillä väliä)? Vai menettääkö tuen, jos ei asu Suomessa?
Kommentit (8)
Sosiaaliturva on maasidonnaista yleensä, eli jos muutat virallisesti Kanadaan, saat todennäköisesti Kanadan äitiysedut. Eri juttu tietysti jos et muuta virallisesti, vaan olet vaan pitkällä vierailulla etkä kerro kelalle mitään.
mutta jos mies lähtee ulkomaille töihin ja hakee Kelalta Suomen sosiaaliturvaan kuulumista, niin puoliso voi lähteä ulkomaille mukaan ja säilyä sosiaaliturvassa myös.
"Ulkomaille muuttavien oikeus Suomen sosiaaliturvaan ratkaistaan pääsääntöisesti oleskelun keston perusteella. Jos tarkoituksenasi on muuttaa ulkomaille alle vuodeksi eli tilapäisesti, kuulut ulkomailla oleskelusi ajan yleensä Suomen sosiaaliturvan piiriin ja olet oikeutettu Kelan etuuksiin. Jos taas tarkoituksenasi on olla ulkomailla yli vuoden ajan, muuttoasi pidetään vakinaisena, jolloin oikeutesi Suomen sosiaaliturvaan päättyy useimmissa tapauksissa muuttoajankohtaan."
Tämä siis Kelan sivuilta poimittuna.
Ei se tosiaankaan noin mene. Sosiaaliturvaan kuuluminen ja verojen maksu Suomeen / ulkomaille ovat kaksi täysin eri asiaa. Henkilö voi olla Suomessa rajoitetusti verovelvollinen (maksaa verot ulkomaille) ja silti pysyä Suomen sosiaaliturvassa.
nro 5, joka työkseen hoitaa näitä sosiaaliturva-asioita
hän ei voi nauttia Suomen sosiaaliturvaa.
Mutta henkilön pitää hakea päätöstä Suomen sosiaaliturvaan kuulumisesta Kelalta (tai Eläketurvakeskuksesta).
"Ulkomaille töihin muuttavien oikeus Suomen sosiaaliturvaan määräytyy ulkomailla oleskelun keston mukaan. Pääsääntö on, että jos työskentelet ulkomailla alle vuoden, säilytät oikeutesi Suomen sosiaaliturvaan. Jos taas työskentelet ulkomailla yli vuoden, menetät useimmissa tapauksissa oikeutesi Suomen sosiaaliturvaan.
Joissakin tapauksissa ulkomailla yli vuoden työskentelevät henkilöt voivat säilyä Suomen sosiaaliturvan piirissä. Lähetetyt työntekijät säilyvät hakemuksesta ja virkamiehet ilman hakemusta Suomen sosiaaliturvassa ulkomaankomennuksensa ajan. Työnantajan pitää ilmoittaa Kelaan virkamiehen ulkomailla tekemästä työstä. Myös lähetettyjen työntekijöiden ja virkamiesten perheenjäsenet säilyvät Suomen sosiaaliturvan piirissä hakemuksesta."
Itse asuin mieheni kanssa 2 vuotta Dubaissa. Muutimme melkein heti vauvan syntymän jälkeen. Mieheni oli työkomennuksella.
Kivasti kelan rahat tippuivat tilille.
vaikka ulkomaille vauvavuodeksi muuttaisitkin. Ole yhteydessä Kelaan. Siellä ne osaavat neuvoa parhaiten.