Näin minusta tuli onnellinen
Lopetin mm.
Kertomasta ihmisille mitä teen työkseni.
En kerro tarkemmin muistakaan asioista. En kyläile, enkä ota vieraita vastaan.
En selittele elämänvalintojani, en vuorokausirytmiäni, en kerro poliittisia mielipiteitäni.
Vastaan puheluihin ja viesteihin silloin kun minulle sopii.
Olen ystävällinen, mutta en anna muiden määräillä enkä ohjailla itseäni.
Olen sinkku, omasta tahdostani ja tämän myös kerron suoraan mahdollisille suhteesta kiinnostuneille.
En käy treffeillä myöskään, koska suhteet ei kiinnosta.
En näyttäydy vastakkaista sukupuolta olevan kanssa enää missään, koska aina löytyy vähintään se yksi, jonka mielestä on pakko olla suhde, jos juttelee kadunkulmassa naapurin Pentin kanssa.
Kommentit (18)
Tälle asteelle pitää päästä. Moni ei koskaan pääse, koska ajattelevat liikaa muiden mielipiteitä. Silti eroavat, ovat onnettomia, pitävät kiinni haitallisista tavoista.
Ihailen ja arvostan. Jatka samaan malliin.
Toimin aivan samoin, mutta pienenä täsmennyksenä harrastan silti seksiä vaikka en ole parisuhteessa. Otan ns. rusinat pullasta fuckbuddyn kanssa. Sponssiseuraakin harrastan.
Muuten sama mutta en vastaa puheluihin enkä viesteihin kuin jos hyvinvointialueen akka soittaa. Aloitin maanantaina klo 5 aamulla täydellisen radiohiljaisuuden kaikkiin tuttaviin ja sukulaisiin.
Kirjoituksesi perusteella et vaikuta lainkaan onnelliselta. Hyvää joulua nyt kummiskin.
Aikanaan ei sisko tullut aina väkivaltaisen miehensä kanssa jouluna vanhemmilleen, kun oli miehensä heitellyt pitkin seiniä. Väkivalta niin häpeä ja se että sai todellisuudessa huonoon miehen ja valtava kulissisuhde. Tällaista oli heidän suhteensa Esim. 1999-2004. Hyvin hyvin karmeaa. Nykyään 5-kymppinen mies hieman rauhoittunut, kun apen varastetusta omaisuudesta on tullut omaa 25 vuoden aikana. Teston aleneminen väsyttää ja masentaa myös.
Muisteles hetki elämääsi1999-2005? Aivan, montako pahoinpitelyä. Uhkailua, kiristystä! Sinua myös petetty ym. Voisitko olla aivan rehellinen? Kaikki on tiedossa ja selvillä kyllä. Koita jaksaa.
Muuten hyvä mutta mitä se sinua liikuttaa jos joku kuvittelee mitä kuvittelee nähdessään sinut Pentin tai Hanneksen tai Aslakin kanssa samassa kadunkulmassa. Kertoo enemmän heidän elämänsisällöstään kuin sinun. On vapauttavaa olla piittaamatta siitä mitä muut ajattelevat.
Itse en noin jyrkkä ole. Mutta 2 vuotta sitten jäin vapaaehtoisesti pois työstä ja nautin suuresti vapaudesta. Vielä suuremman vapauden saisin jos en olisi naimisissa ja voisin tavata mukavia naisia ja käydä heidän kanssa tapahtumissa ..syömässä ym olisi kiva olla ihana naisystävä. .
Kaikki on Isä nähnyt ja kuullut. Nyt esitetään vakaata ja vakavaraista. Mikäs oli tilanne 1996-2006. Aivan, ei unohdu. Ei.
Käsi muiden taskulla, iäkkään huijaus, manipulointi, sabotaasit, soittelut. Ja avopuolison uhkaukset. Kuinka mies voi esim. Ottaa työpaikaltaan semmoisia lääkeaineita jolla lähtee henki ja kukaan ei epäilisi rikosta ym.
Sinä elät hirviön kanssa, kestääkö kasetti?
Tiedätkö mikä on hirviön loppu? Niin. ?
Syntilista on pitkä. Hän on tehnyt vakavia, hyvin vakavia rikoksia tämä mies72, oikeasti jos olisi saanut kaikista teoistaan rangaistuksen, istuisi vankilassa.
Kuuluu heihin, jotka ovat tuhonneet paljon takana, hyvin paljon.
Välillä osa heistä paljastuu ja sitten luemme uutisista, kuinka hirviö olikin koko elämänsä tehnyt hirviötekoja, ollut muka auttavassa ammatissa ja heitellyt naisia päin seiniä. Ja uhkaillut. Mielessään vain aina oma etu, itsekkyys , himot ha ahneus. Muiden rahat. Muiden maineesi pilaus ilman syytä, ja luullen ettei kukaan tiedä. Kaikki tietää!
Hei, muistele hetki pahoja tekojasi vuosina 1995-2014 sinä mies 53 vanha.
Näe omantuntosi mukaisia unia.
SINUT ON PALJASTETTU JA TULLAAN KAIKILLE PALJASTAMAAN VUONNA 202X
Ja siis olet oikeasti onnellinen?
Aloitus antaa kuvan sulkeutuneesta, pelokkaasta ihmisestä.
Ei se muka työteliäisyys ja muka kunnollisen asiansa hoitavan ihmisen roolin esitys ole poistanut pahoja tekojasi. Ole nyt hetki aivan rehellinen, ja mieti tekojasi ja avopuolisolle: ketä sinä suojelet ja millä hinnalla ja miksi. Aivan, aina tullaan syntiin. Suojelet ahneutta, itsekkyyttä, omia etuja, valheita
Vierailija kirjoitti:
Kirjoituksesi perusteella et vaikuta lainkaan onnelliselta. Hyvää joulua nyt kummiskin.
Äitis ei vaikuttanut onnelliselta, kun sinua teki🤭
En etsi seuraa, en kumppania, en tarvitse seksiä. Lapset saatu aikaa sitten. Itsekkäät ja ahneet sukulaiset asuu kaukana, isovanhemmat kuolleet, kukaan ei vaari mitään eikä arvostele.
Elämä on valtavan hyvää. Stressitön rauhallinen kaunis joulu.
hyvää joulua just sullekin! Ja muista, mitään ei ole pakko..