Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sain diakonialta 40€ lahjakortin jouluvalmisteluihin. Millaisen joulupöydän sillä lopulta saisi?

Vierailija
09.12.2025 |

Auttakaa minua suunnittelemaan 40€ arvoinen joulupöytä itselle ja yhdelle lapselle? =)

Kommentit (80)

Vierailija
61/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Kympillä kinkkua (valmiina siivuina), 5 eurolla joulupuuro ja maito siihen, kympillä laatikoita ja rosolli, kympillä piparit ja joulutortut valmiista pakastetaikinasta ja 5 eurolla kylmäsavulohta.

5 eurolla saa riisipuuroa niin paljon että sitä syö viikkotolkulla.

 

No ihan samaa mietin. Käyköhän nämä vinkkejä antavat ihmiset koskaan itse kaupassa. Hinnat on monilla niin pielessä.

Vierailija
62/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en tunkisi tuota vähää rahaa mihinkään laatikoihin ja rosolleihin, elli lapsi niistä erityisesti pidä. Enkä edes kinkkuun ellette molemmat pidä siitä.

Käyttäisin rahan johonkin hyvään mistä molemmat tykkäätte. Possunliha on edullista verrattuna muuhun, kinkun sijaan voisin tehdä vaikka possun sisä- tai ulkofilettä ja seuraksi vaikka kermaperunoita. Kohtuu edullista. Toki tolla rahalla saatte myös kinkun, jos se maistuu.

Silliä, perunaa, leipää, juustoa, tähtitorttuainekset, se jokin/jotkut pääruoat, jälkkäriksi vaikka jäätelöä.

Tärkeintähän on että on hyvä mieli, joten tehkää sellaista mistä tykkäätte. Tehkää vaikka kotitekoista peltipizzaa, jos ei jouluruoat ole kummallekaan mieleen 👍🏻

Rauhallista ja mukavaa joulua teille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
63/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pitää ajatella seuraaviakin päiviä, niin kinkku on kilohinnalta melko edullista, ja jo noin 1,5kg kinkusta syö kaksi ihmistä pari päivää, isommasta useita päiviä. Keitetyt perunat siihen kylkeen, jossei kauheasti muuta hanki niin saa isohkon kinkun jota syö pitkään.

Hyviä vinkkejä ja ohjeita täällä, lue kaikki läpi.

Vierailija
64/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jouluna syödään niitä ruokia ja tai jouluruuista niitä, joista itse pitää. Tuolla rahalla saa vaikka peruna- tai lanttulaatikkoa (3,45 € kpl), siivutettua joulukinkkua (5,35 €), 150 g graavilohta (7 €), rosollia (2,75 €), piparkakkuja (1,79 €), glögi (2,00 €) joululimppu (1,79 €) ja konvehtirasian (4-6 €). Ja jää vielä joitain euroja vaikka riisipuuroaineksiin... (Hinnat k-ruoka sovelluksesta)

Vierailija
65/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Saahan sillä niitä euron laatikoita vaikka kuinka monta. Lopuilla rahoilla kaljaa.

 

Mistä hintaan 1e/laatikko? Mikä kauppa.

 

Vierailija
66/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me saatiin sama summa neljälle. Ostetaan peruna- ja porkkanalaatikot valmiina. Tehdään itse rosolli. Keitetyt perunat ja lihana karjalanpaisti. Riisipuuro kuuluu muutenkin ruokavalioon, veteen keitettynä ja kermapurkki lopuksi sekaan, kaupan mustikkakeitto kylkeen. Peruspullaa leivotaan ja ehkä tortut. Piparkakut on ässän Kotimaiset ja Pandan konvehteja 3pack. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
67/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten ihmeessä sä olet saanut sen lapsen edes aikaiseksi, kun ei ole järkeä edes ruuan hankintaan.

Vierailija
68/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paista pieni naudan paisti uunissa, siitä liemi, johon punakaalia, punasipulia, punajuuria.  Keitä n. 2 tuntia.

Osta kilo lanttua, saat sopivan kokoisen lanttulaatikon.

Nämä eivät maksa paljon yli 40 e.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
69/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saa sillä jouluruoan. Perinteiset laatikot, tarjoushintoja on jkv. Vai meettekö sukulaisiin syömään.

Ihan nyt ite mietit mihin sen rahan käytät.

Jos se on lisä muuhun vähään rahaan jota käytettävissä on, niin ihan kiva lisä.

Vierailija
70/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tehdyistä karkeista tulee hyvät pohjat:

 

https://www.arla.fi/reseptit/suklaamakeiset/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
71/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Syökää kuule ihan sitä mistä itse tykkäätte, riippumatta siitä mitä joku muu tykkää syödä.

 

Siis miksi ihmiset on näin ilkeitä? Ja toiset peukuttaa innoissaan.

Kyllähän täällä paljonkin kysellään eri asioita ja jokainen vastaa oman mieltymysten mukaan. 

Tulin ihan innolla lukemaan, että minkälaisia menuita ihmiset ehdottelee, niin ainakin näin alkuun kaikki kommentit onkin pelkkää solvaamista. 

Mitä järkeä? Jos ei ole mitään hyvää sanottavaa, niin voisiko vaan jättää kommentoimatta?

 

Vierailija
72/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sulla omaa rahaa käytettävissä jouluun? Pitääkö tuolla elää pyhien yli vai voiko tavallaan aidosti käyttää joulun laittamiseen? Jos on mahdollista, niin käytä johonki spesiaaliin, mihin normaalisti ei ole varaa ja mikä teille molemmille maistuu. Tosi pieni raha se on. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
73/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minä en tunkisi tuota vähää rahaa mihinkään laatikoihin ja rosolleihin, elli lapsi niistä erityisesti pidä. Enkä edes kinkkuun ellette molemmat pidä siitä.

Käyttäisin rahan johonkin hyvään mistä molemmat tykkäätte. Possunliha on edullista verrattuna muuhun, kinkun sijaan voisin tehdä vaikka possun sisä- tai ulkofilettä ja seuraksi vaikka kermaperunoita. Kohtuu edullista. Toki tolla rahalla saatte myös kinkun, jos se maistuu.

Silliä, perunaa, leipää, juustoa, tähtitorttuainekset, se jokin/jotkut pääruoat, jälkkäriksi vaikka jäätelöä.

Tärkeintähän on että on hyvä mieli, joten tehkää sellaista mistä tykkäätte. Tehkää vaikka kotitekoista peltipizzaa, jos ei jouluruoat ole kummallekaan mieleen 👍🏻

Rauhallista ja mukavaa joulua teille!

 

 

Eikös se kinkku ole juuri possua? Eli sitä edullista ja kyllähän kinkku on halpaa kilohinnaltaan lihaksi, mutta on vaan niin iso määrä, että tietenkin hintaa kertyy. Eikä kaksi ihmistä joista toinen vielä lapsi (riippuu tietenkin lapsen iästä ja monesti sukupuolestakin, mutta ei lapsi välttämättä syö paljoa) tarvitse  isoa kinkkua, mutta onhan niitä muutamankin kilon kinkkuja myynnissä. 

Joku kirjoitti, että pipareita kympillä. Miksi noin paljolla. Piparit ei paljoa maksa, niitä saa kympillä älyttömästi. Ei niihin noin paljoa kannata uhrata.

Laatikoita ja rosollia ei kannata ostaa jos ei niistä tykkää. Ja jos tykkää vaikka porkkanalaatikosta osta 2kg porkkanoita, niitä myydään nyt alle euroon tuo  kaksikiloa ja tee laatikko itse. Ei maksa juuri mitään. Puuroriisiä kilo maksaa reilu 2e ja siitä keittää myöhemminkin monet puurot ja sitä menee tuohon porkkanalaatikkoonkin. Ylijääneestä laatikosta voi joulun jälkeen tehdä herkullisia porkkanapihvejä.

Suklaata ehkä vähän ostaisin sekä jotakin herkkua josta tykkää ja jota ei normaalisti tule ostettua. Vaikka pari pientä juustoa ja juustoille keksejä. Kaupat myy pieniä juustolajitelmia, eikä ne ole kalliita. 

No joka tapauksessa ostaisin vain sitä mistä tykkäätte, eikä mitään perinnejuttuja jotka ei maistu ja niitä ostetaan vain tavan vuoksi.

 

 

Vierailija
74/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Foodie.fi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
75/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihin seurakuntssn kuulut? Käyttekö minkälaisissa tilaisuuksissa?

Kahvilla, aamiaisella tai lounaalla? 

Vierailija
76/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Onko sulla omaa rahaa käytettävissä jouluun? Pitääkö tuolla elää pyhien yli vai voiko tavallaan aidosti käyttää joulun laittamiseen? Jos on mahdollista, niin käytä johonki spesiaaliin, mihin normaalisti ei ole varaa ja mikä teille molemmille maistuu. Tosi pieni raha se on. 

Pieni raha? Minulle, työssäkäyvälle, jo 40 euroa on iso raha.  Ja kyllä sillä saa paljon ruokaa, tiedän kun itselläni on 3 teiniä. 

Mutta ilmeisesti 40 euroa on pieni raha sellaiselle, joka saa sen ilmaiseksi, mitää tekemättä. Mikähän summa olisi tarpeeksi suuri, lisätäänkö nolla perään?

Vierailija
77/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Coop punainen glögijuoma 1l 1,59 €

Kotimaista arkiperuna 1 kg 0,99 €

Kotimaista porkkana 1 kg 1,09 €

Xtra kylmäsavulohisiivu 100 g 3,48 €

Panda Juhlapöydän suklaakonvehti 300g 4,95 €

Aito Hienosokeri 1kg 0,79 €

Malviala joulutorttu 6kpl 270g laukkutorttu 2,98 €

Annas Original piparkakku 300g 2 2,49 €

Kotimaista ruisleipäpalat 12 kpl 660 g 1,29 €

Kotimaista joulukinkkuviipale 300g 4,55 Eur

 

Kotimaista vapaan kanan munat M10 1,99 €

Valio Oivariini 400 g normaalisuolainen 3,39 €

Kotimaista 2dl laktoositon kuohukerma 1,19 €

Kotimaista kevytmaito 2 litraa 1,52 €

Xtra puuroriisi 1 kg 1,69 €

Saarioinen Rosolli 300g 2,59 €

Meira Kaneli jauhettu 27g0,85 €

Yhteensä 37,42 EUR. Hinnat Prisma

 

Näistä perinteinen riisipuuro kaneli+ sokerilla ja voisilmällä. 

 

Porkkanoista ja osasta puuroriisiä  ja maitoa +kermaa+munia saat tehtyä porkkanalaatikon ja keitettyjä juureksia toiselle ruualle. Kinkkua ja perunaa kyytipojaksi. Tarvittaessa budjettiin sopii vielä vaikka pakasteherneitä tai kuivattuja luumuja pussi, jos ne joulupöytään olisi toiveissa. 

 Rosollia, jonka voi vaihtaa muuhun jos ei teillä mene. Jos kaipaa kastiketta, voi perinteisen ruskeankastikkeen tehdä Oivariinistä ja venhäjauhoista ja maustaa suolalla. Leipää ja lohisiivuja. 

makeannälkään glogiä, torttuja, pipareita ja konvehteja. 

 



 

 

Vierailija
78/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

sehän on täydentävää tukea. omaa rahaakin kait on tämän kuun  sitä perusruokarahaa. ai sä luulet,että kaikki pitää maksaa, no huh huh. apurahaa. tolla saat kinkun josta syö pitkään, muut ostat omalla budjetilla mikä muutenkin tälle kuulle. ,jos osaat valmistaa kinkun,eikö.   jos ihte ossoo tehdä laatikot- niin ne  maksa paljonkaan. suklaatia kylkeen. hernekeittoo välipäivät ja kinkkuvoileipää, sitten onkin tammirahnat jos.  

Vierailija
79/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaisin esim. tarvikkeet seuraavaan kattaukseen:

Aamiaiselle riisipuuro, sekahedelmäkiisseli ja glögiä

Pääruoaksi kinkkua, laatikoita, perunoita, herneitä ja sinappia

Herkutteluun joulutorttuja, pipareita ja glögiä

Iltapalaksi kermaviiliin tehty makaroni-omena-herne-suolakurkku-salaatti ja paistettua makkaraa

 

1 pll glögitiivistettä (4 €)

1 kg puuroriisiä (2 €)

12 l maitoa (täysmaitoa riisipuuroon) (3 €)

1 prk kermaviiliä (1 €)

1 pss sekahedelmiä kiisseliin (2 €)

1 pss makaronia (1 €)

joulukinkkuviipaleita (5 €)

sinappi (1 €)

joulutorttuihin torttutaikinalevyjä (2 €) ja luumu- tai omenahilloa (1,5 €) tai jostain muutama valmis joulutorttu pari kappaletta eurolla

valmiita piparkakkuja jonkinlainen paketti tai pakastetaikina (2 €)

2 kg perunoita (1,5 €)

1 kg omenoita (2 €)

irtomyynnistä suolakurkkuja (1 €)

valmiina porkkana- ja/tai lanttulaatikot (2 x 4 €)

2 pss pakasteherneitä tai säilykeherneitä purkki (2 €)

1 pkt lenkki- tai grillimakkaraa (2 €)

 

Toki, jos olisin fiksu, niin helpottaisin joulun jälkeistä arkea ja säästäisin 510 euroa myöhempään käyttöön (mm. monet laatikot ja leivät alennuksessa). Itse jättäisin näistä pois glögin, sinapin ja porkkanalaatikon.

 

Vierailija
80/80 |
11.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä jotenkin uskomatonta, että aikuiselle ihmiselle täällä joudutaan selittämään miten hankkia jouluruokaa 40 eurolla. Ei ole oikeasti noin vaikeaa, jos on koskaan käynyt jouluaikaan kaupassa. Menu ei pahemmin muutu vuosien varrella.