Miten jollain reilu 2000€ brutto tuloilla porukka tulee pk-seudulla toimeen?
Itselläni 3300€ ja tekee todella tiukkaa vaikka asun yksin.
Kommentit (62)
Ei sillä kunnolla pärjääkään. Moni joutuu hakemaan tukia palkan päälle.
No ei sitä oikein tulekkaan, T:ravitsemistyöntekijä koulussa.
Saa olla sitkeä sissi, jos tuolla ansiotasolla aikoo pärjätä esim. Helsingissä.
Hyvin tuntuu tyttäreni pärjäävän, lähettää vielä joka kuukausi minulle rahaa 100€.
Vierailija kirjoitti:
Pienet kulut ja/tai tt-tuki.
Jos saa tt-tukea, on tulot paljon alle 2000e
Vierailija kirjoitti:
Hyvin tuntuu tyttäreni pärjäävän, lähettää vielä joka kuukausi minulle rahaa 100€.
Tyttärelläsi voi olla syntymän suomia pimeitä lisätienestien mahdollisuuksia, joista ei sinulle kerro. Etenkin jos voi kuukausittain sinua vielä rahallisesti jeesata.
Todella huonosti tulee toimeen. Ehkä jossain syrjäkylällä voi pärjätä, mutta kehä kolmosen sisäpuolella on tosi haastavaa.
Jossain itä-vantaalla voi pärjätäkkin, mutta mitään ylimääräistä ei voi oikein tehdä, harrastuksetkin on tyyliin luonnossa kävelyä.
Me elellään vaimon kanssa kahdestaan eikä edes 10 000 eur brutto yhdessä naurata.
No tuo on sellainen keskimääräinen wolt-lähetin kuukausitulo. Jotenkin hekin tulevat toimeen. En tiedä asuvatko kimppakämpissä ja ottavatko päivän ruuat syömällä kuormasta?
Helposti. Älä osta autoa, niin säästyy jo huima summa käyttökustannuksissa.
t. toimeentulotuella nettona 1500 euroa kuussa saava, hyvin pärjäävä hyvinvoiva ihminen
Maailman kovin verotus nostaa kaikki kulut tappiin. Ei ole tarkoistuskaan elää Suomessa missään ylellisyydessä.
Eihän sitä ilman valtion avustusta tai kämppiksiä tulekaan toimeen.
Ennen vanhaan tuota summaa vastaavalla 8000 markan palkalla vielä pärjäsi pk-seudullakin, mutta kyllä se nykyisin olisi todella vaikeaa. Säälin heitä, joilla on noin surkea palkka.
Hyvin elän 2km Helsingin keskustasta 1300€/kk tuloilla.
Suomalaiset haluavat pitää tuloerot pieninä. Ne pysyvät pieninä kun suurimmalla osalla on alhainen palkka ja hyvätuloisia on vain vähän.
Olen työtön ja Kela maksaa vuokrani ja kaikki laskuni, jää melkein 600€ kuussa ruokaan ja viinaan.
Vierailija kirjoitti:
Maailman kovin verotus nostaa kaikki kulut tappiin. Ei ole tarkoistuskaan elää Suomessa missään ylellisyydessä.
Suomessa on maailman neljänneksi kovin verotus, joten älä suotta liioittele
Todella huonostihan sillä kukaan tulee toimeen. Etenkin, jos asuu ilman toista työssäkäyvää aikuista.