Tekisi mieli kadota ja aloittaa uusi elämä jossain muualla
Onko kukaan toteuttanut? Tekisi mieli somestakin poistaa melkein jokainen tuntemani ihminen ja olla vain anonyymi.
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Onko sulle sattunut jotain, mikä on vienyt uskon ihmisiin?
Ei ole. Koen enemmänkin ehkä kyllästyneeni.
Mulla on sama. Ja olen kokenut kovia viime aikoina. Jos elämäntilanne vähän muuttuu vielä niin toteutan tämän.
Vierailija kirjoitti:
Ei itseään karkuun pääse.
Ei minulla itseni kanssa vaikea olo ole, vaan kaipaisin elämään uusia kokemuksia. Nyt olen viettänyt viimeiset 15 vuotta samassa kaupungissa samojen kavereiden ja samojen harrastusten parissa. Somessakin on päivästä toiseen samat jutut - kavereiden koirat ja kissat, tätien valitukset terveysongelmistaan ja parin ihmisen urapäivitykset.
Somrssa ei kenenkään ole pakko olla. Itse suljin kaikki sometilini 5v sitten ja tiedän muitakin jotka ovat niin tehneet.
En ole koskaan ollut somessa omalla nimelläni. Poistin myös tilit. Toisaalta järkevää, mutta kyllä siinä paljon myös menettää. Moni mielenkiintoinen tapahtuma jää väliin. Yhteys kaukaisempiin sukulaisiin on katkennut.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on sama. Ja olen kokenut kovia viime aikoina. Jos elämäntilanne vähän muuttuu vielä niin toteutan tämän.
Ehkä se voisi olla hyväkin, jos elämäntilanteen vaikeus on yhteydessä nimenomaan tiettyihin ympyröihin.
Lähde pois sieltä somesta kokonaan. Voit aloittaa siitä. Sitten hankit uusia harrastuksia, valinnan varaahan on vaikka kuinka paljon. Osa harrastuksista kotona itsekseen niin elämä ei ole liikaa riippuvainen toisista ihmisistä. Osa voi olla jossain ryhmässä vointisi mukaan. Jossain vaiheessa voit kohdata aivan uusia ihmisiä. Aloita vaikka heti kun mahdollista yksinäisiä kävelyitä, voit tehdä aivan uusia löytöjä itsestäsi ja ympäristöstäsi. Tsemppiä uudelle tiellesi!
Onko sulle sattunut jotain, mikä on vienyt uskon ihmisiin?