Hoitajista on pula, siksi palkkaa tulisi maksaa enemmän.
Ihan selvyyden vuoksi...
Hoitajat (lh, sh ja muut porukkaan kuuluvat) tarvitsevat palkankorotuksen, jotta alalle saataisiin lisää työntekijöitä. Koulutettuja hoitajia on siirtynyt muille aloille ja ulkomaille. Hoitoalan opiskelijoista läheskään kaikki eivät suorita opintojaan loppuun vaan vaihtavat muualle.
Ymmärsivätkö nyt kaikki?
T: ex-sh
Kommentit (13)
On muitaklin aloja jossa ei ehdit syömään, saa juosta pää kolmantena jalkana, palkka perseestä, koulutus pitkä.
Emme mekään valita, tehkää asialle jotain tai vaietkaa, itkuvirsiä jaksa kukaan kuunnella.
eihän aloittaja valitakkaan. Minusta potilaiden pitäisi valittaa hoitajien huonosta palkasta. Potilaathan siitä kärsivät jos esim. sairaalassa ei ole työntekijöitä huonon palkan vuoksi. Kuka tekee raskasta ylikuormitettua työtä pienellä palkalla jos vaihtoehtoja löytyy muista maista tai töistä.
Kolmonen ei siis vielä ymmärtänyt palkankorotuksen syytä. Rautalankaa ei ole käden ulottuvilla, valitan.
T. ap
Menikö jakeluun? Rautalankaa itsellesi?
joko lähimmäisemme sairastuessa tai itse kun sairastumme tai vanhenemme. jokainen varmaan toivoo silloin kohdalleen hyvää hoitoa ja kyllä hoivatyö on niin henkistä ja fyysistä, että mielestäni alan ammattilaiset ansaitsevat lisää palkkaa. jos hommasta ei makseta hyvin, ei sitä monikaan jaksa " talkoohengessä " tehä. ja jotka ei usko, menkää ja kokeilkaa.
olitko 7 vai mikä numero.. kuitenkin tiedät, ketä meinaan. hyvä hoito kiinnostaa varmasti sinuakin, jos satut kenties sairastumaan tai jopa vanhenemaan joku päivä
En tarvitse mielestäni palkankorotusta (vaativalla puolella 2900¿/kk). Työni on vaativaa mutta palkkanikin sen mukainen. En lähde mukaan lakkovaatimuksiin tai siihen, että palkkoja pitäisi nostaa.
Mennään lakkoon niin kuin lääkärit aikoinaan, niin eiköhän pakon edessä nosteta palkkoja!! Mutta kun porukassa on aina mukana niitä nynnyjä " ollaan tyytyväisiä tähänkin vähään" hoitajia jotka pilaavat meidän muidenkin palkankorotusmahdollisuudet. Ja tuo puolueiden esittämä 500¿ palkankorotus on oltava vitsi. Eihän se ole yhtään mitään! Ottaen huomioon että lääkäreiden töitä siirtyy koko ajan yhä enemmän sairaanhoitajille, jotka eivät kuitenkaan saa palkaa yhtään enempää työmäärän kasvaessa!
Mutta teeppä päivästä toiseen töitä alimiehityksellä ja työkavereina opiskelijoita.
Uskon että työnne on rankkaa ja kiireistä (sen itseasiassa näkee missä vaan, hoitajat juoksevat kun lääkärit kävelevät), mutta en halua enää ainuttakaan ilkeää ämmää kimppuuni!! :( Minä en ole syyllinen siihen että teitä ei ole kohdeltu hyvin eikä ole se odotusjonon pappakaan, joka ei tiennyt missä K-solu sijaitsee...
Menen yksityiselle siksi aikaa kun menette lakkoon. Tehkää se NYT!!
alaa, kun ei tämä kutsumustyö enää niin houkuttele.