uskon että suomessa on paljon "syrjäytyneitä" ihmisvihaajia
Itsekin olen sellainen. Jo lapsena toivoin että kaikki muut kuolisivat ja saisin olla yksin. Tulen ulkoisesti ihmisten kanssa toimeen mutta sisältä olen valovuosien päässä heistä.
Kommentit (4)
Kerro mikä sinusta tekee niin erinomaisen, että sinun tulisi saada elää yksin?
Tiesitkö, että voit koska vaan ottaa ja lähteä johonkin korpeen ja olla siellä ihan yksiksesi, miksi et tee sitä? Siksi koska sinä kerjäät muilta ihmisiltä huomiota ja et voi elää yksin, vai mitä?
lueskellessa vähitellen tulee ihmisvihaajaksi. Yritäppä saada myötätuntoa, niin johan tulee paskaa niskaan. "köyhyys on omaa syytäsi". "Jos sossu kyttää sinua ja pakottaa pistämään lapset hoitoon, kyllä sinussa on oltava vikaa. " "jos olet etä-äiti, olet huono"
Ihan oikeasti, joskus tulee semmoinen olo, että ei kukaan ymmärrä. Ja seuraavaksi sitä suhtautuu vihamielisesti jokaiseen ihmiseen. Mutta täällä vain vittuillaan "aloitetaanko päähän silittely", eikä ollenkaan ajatella, että ehkä joku on pään aukomisellaan aiheuttanut noiden onnettomien teot. Ainakin minä haluaisin ajatella, että opettamalla lapsemme suhtautumaan toisiin ihmisiin ymmärtäväisesti, ja suhtautumalla itsekin niin, voisimme tulevaisuudessa välttää tuollaiset teot. Luulen että muutama kiusaaja onnistuu saamaan monista ihmisvihaajia. Ja turha nyt puhua aseenkantolupien kiristämisestä. Eikö jatkuvasti uutisoida, kuinka joku on puukottanut vastaantulijoita. Kyllä ne aseet löytyy, ei vaan aiheuta samanlaista hypeä, kun ei montaa kuole. Tuota kuulusteluttakin poliisia syytetään. Itse ajatelisin, että ehkä hän on ollut niin tiukkana kuin voi. Mutta ei vaan ole löytynyt syytä ottaa asetta pois. Ja ehkä tämä henkilö on juuri siitä syystä hermostunut, kun häntä nyt jo pidetään tappajana, ja päätynyt tekemään tekonsa. Videoita en ole nähnyt, mutta ajattelisin, että ehkä poika on vain halunnut esittää toimintasankaria.
Kaiken kaikkiaan toivon vain, että yhteiskunta voisi tehdä jotain, että moinen vastaisuudessa pystyttäisiin ehkäisemään.
Mistä muuten tämä silminnäkijä pystyi yhdistämään kynttilän ja nettivideot tuohon henkilöön? Täytyy olla jotain muutakin..
nykyään toivon pikemminkin itse kuolevani. Tosin olen kyllä ylivertainen muihin nähden, mutta minun elämäni ei päätykään tähän elämään ;) Yksin en nykyään halua olla koska pelkään henkimaailmaa ja tarvitsen "mörönpelottimen" lähelleni - siis aviomiehen. Aviomieheni on kyllä vähän rasittava koska HÄN kuvittelee olevansa se maailman ylivertaisin yksilö, ainoa joka osaa kaiken tehdä oikein ;)
Ystäviä ei ole enkä käy töissä, joten muilta en kerjää hyväksyntää.
ap