Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

♥♥♥SYYS04 Wiikkis!♥♥♥

14.04.2007 |

Huomenta!



Täällä perstai:



http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=10052895&p=1&tmode=1&smod…



Menen suihkuun, kohta pitäis olla jo menossa, tai ainakin tunnin päästä:)



T: Ynis



Ps. miksi ihmeessä viikonloppuna herää ennen kuutta, kun arkena on ihan tööt siihen aikaan?

Kommentit (25)

Vierailija
1/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana päivä taas ulkona :)



Odottelen lähes lähtövalmiina Yniksen soittoa että tiedän lähteä tien varteen odottelemaan kyytiä :)



Voi itku! Tyttö on TAAS nuhassa. Juuri nyt!! kun olemme siis lähdössä maanantaina sinne lomamatkalle :( Lentäminen kuitenkin on aina pieni riski nuhassa .. Viime yö oli taas aivan kamala kun tyttö huusi vähän väliä " dedä dukos, dedä dukos" . Reppana. Tosin, ei ihan freesi oli itselläkään muutaman rikkonaisen tunnin yöunien jälkeen.

Mua tosiaan jännittää nyt tässä tilanteessa tuo lentäminen ja lähteminen. Voi itku, mikä tuuri :( Sain kyllä siskoni mieheltä (joka siis lääkäri) neuvoksi antaa ennen lentomatkaa särkylääkettä ja tietenkin nenäsuihkeet. Myös suihkaus lentomatkan aikana.

Ja jos tosi p** säkä osuu kohdalle ja tyttö saa siellä korvatulehduksen sitten tästä niin soitto tädilleni joka työskentelee siellä lääkäriasemalla sairaanhoitajana. Pääsemme siis varmaan aika nopeasti ja " kivuttomasti" hoidon piiriin. Vakuutukset jne. kun on.

Täytyy toivoa että tyttö toipuisi tästä kuitenkin ... Viime keskiviikkona me olimme korvien jälkitarkastuksessa ja silloin lääkäri antoi terveen paperit. Että joku uusi pöpö taas on tarttunut tyttöön näköjään. Päiväkodin " ihanuus" . Onneksi nyt on sitten tiedossa kaksi viikkoa poissa oloa sieltä.



Öttis, hauska sattuma että mietit viemisiä ulkomaille :) Minä olen juuri tänään lähdössä hankkimaan jotakin mukavaa viemistä sinne Kyprokselle mun tädilleni. Hän on asunut siellä jo yli 20 vuotta mutta käynyt perheineen aika ajoin tietenkin Suomessa. Tykkää ainakin kovasti Marimekon tuottteista - niitä nyt ei ainkaan sieltä saa. Pentikin tulijaisista tykkää myös. Mm. se niiden poro-sarja (kynttilän" jalka" ) on ollut suosikki. Nyt ajattelin viedä hänelle punaisen Mariskoolin. Muuten vien sinne sitten Fazerin ruispuikuloita (minun serkkuni suosikki), Turkin pippuri-karkkeja, ja -pahin ehkä kaikista joidenkin mielestä ;) - vakuumipakkaukseen pakattua mustaamakkaraa. Mun tädin mies (kreikkalainen) on siihen aivan hulluna :)

Saksassa asuva ystäväni ja perheensä taas tykkää kovasti juuri noista Muumi-mukeista. Varsinkin siis lapset heille.



Nyt loppu lyhyeen tämä kirjoitus. Ynis soitti ja lähtö tuli :) Kivaa viikonloppua.



Alli

Vierailija
2/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


" Mä HAluuuuuuuun hunajaa ku Mikkoki on syöny niiiiin paljon, se on syöny kymmmmenen hunjaa" sanoo Pyörsky. Pikkiriikkisten algeeriakuvioiden vuoksi äiti on tyhmä kun ei silti anna :) Äiti ei myöskään tunne kyseistä Mikkoa, lienee joku pk-kavereista (enkä nyt tarkoita päiväkahvi- vaan päiväkotikaveria) :)



Aavis, onko Motti tervehtynyt? Miten Motin äiti voi?



Ankkikselle perheineen voimia jaksaa surun keskellä!



Kerpulle lohtua - rakkaan viimeisten metrien seuraaminen ei ole herkkua.



Lempo, nautiskelehan hetkellisestä " vastuuttomuudestasi" :) Henkilökohtaisesti minusta on ihanaa, kun ei joka hetki tarvitse huolehtia jostakusta - riittää että hoitaa itsensä. Onneksi niitä hetkiä aina silloin tällöin järjestyy.



Sain makeat naurut TiPin huono-äiti -mietinnöistä kun ei ollut poikaa ikävä, nimittäin huono äiti sitten täälläkin, hei vaan! :) Olen ajatellut, että joko " jätän" lapset luottavaisin mielin ja hyvällä omatunnolla, tai sitten en jätä ollenkaan.



Tämä mamma on hiukan uuvuksissa. Töissä on päällekäin kaksi isoa projektia, joissa minulla on suurehko rooli. Näistä saattaisin selvitä stressaantumatta ihan läkähdyksiin asti, mutta sitten tulee sellaisia " tää tarttis heti hoitaa kun se ois tarvittu jo eilen, NN sanoi että pitäis olla ihan pikku juttu" ja sitten ei TODELLAKAAN ole kyse mistään pikkujutusta... Lisäksi hoidan erilaisia akuutteja ongelmia, joita tippuu ennalta arvaamaattomiin ajankohtiin.

Nuo piti-olla-eilen ja ne heti ratkottavat ongelmat vievät aikaa niiltä isoilta kokonaisuuksilta, jotka on aikataulutettuja nekin. Pahimmillaan kalenterin katsominen alkaa oksettaa, yleensä menee vain maha kuralle.



Työjuttujen lisäksi on sitten tämä " toinen työ" kotona. Pitäisipitäisipitäisi hoitaa hakea anoa järjestää tehdä laittaavireille muistaa ja huolehtia niiiiin paljon asioita, ettei minusta ole oikein tähän kaikkeen.



Kaiken valituksen jälkeen loppukevennykseksi totean, että pidän työstäni ja rakastan perhettäni :)



Pilelle erityishalaus.







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

henki, joten kuten. Aypan viestistä intaantuneena. Kaksi muuttoa, rahariidat, kaksi työtä ja perhe. Massuun sattuu mull kans. On IHAN mahdollista, etten muista jotain tärkeetä ja kaikki on mun vika...



Viallinen, rakkautta pelon sijaan rukoileva,

Kukkuu

Ankkiksen perheelle suuret suruvalittelut. Lämpöisiä ajatuksia.

Vierailija
4/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset




Hellou,



Ankkiksen perhelle suruvalitteluni ja lämmin halaus. Olen kovin pahoillani menetyksenne vuoksi, vaikka anoppi sai kyllä lähteä parhaalla mahdollisella tavalla. Voimia surutyöhön.



Pilen mummon poismenosta olen myös pahoillani. Kovasti voimia muihinkin elämän murheisiin, sympatiaa täältä saa niin paljon kuin jaksat vastaanottaa. Otson kivut nielurisanpoiston jälkeen toivat mieleen omat muistot kyseisestä toimenpiteestä 17 vuoden takaa, oli kyllä tosi kipeä olo silloin. Pitääkö nykyisin olla sairaalassa yötä vai pääseekö kotiin?



Aialle ja Leannalle lämpimät onnittelut pienokaisista. Ihanaa! Aialle pikaista toipumista, minäkään en heti alkuun osannut pissata, katetri kun oli leikkauksen jälkeen jonkin aikaa, mutta alkoi sitten sujua. Muistan sen oudon tunteen, kun ei saanut vessassa mitään aikaiseksi. Kurjaa että noin kauan kestää.



Marin miehen firmalle onnea ja menestystä. Toivottavasti rankat elämänvaiheenne vihdoin palkitsevat! Onneksi Eelle ei käynyt kuinkaan.



Kuinka Enkelin elämä on jatkunut?



Ayapille ja Kukkuulle voimia hengästyttäviin elämäntilanteisiin. Nurkan takana odottakoon jotain parempaa!



Meillä sairastamiselle ei näy loppua ja itse olen jokseenkin väsähtänyt.Motin ab-kuurin vaikutus loppui kaksi päivää ennen pääsiäistä ja sunnuntain sitten makasikin jo 40 asteen kuumeessa. Mulla alkoi samainen tauti sunnuntai iltana ja kuumetta, korkeaa sellaista on riittänyt eiliseen asti. Kauhea yskä, nuha ja ripuli kaupanpäällisinä. En ole jaksanut kuin maata, Motistakin onneksi on veto aika pois, muutaman kerran olisi apu ollut aika paikallaan, näin rajua flunssaa en muista koskaan sairastaneeni. Niin, mitähän meillä on edessä sitten kun Motti elokuussa aloittaa hoidon?? Mitään järkiperäistä syytä Motin sairasteluille ei ole löytynyt, kai se huono ruokavaliokin jotain vaikuttaa.



Toissa iltana sain itse vielä lisäksi kunnon puristavan rintakivun, mutta verikokeissa eikä sydänfilmissä näkynyt mitään. Hiukan säikäytti kun juuri ennen pääsiäistä työterveyshuollon tarkastuksessa todettiin, että verenpaine, varsinkin alapaine on kohollaan. Sama juttu oli vuodenvaihteessa, mutta luulin että se oli sattumaa. Nyt sitten sitä pitäisi seurata ja täti totesi (elämäämme kuunneltuaan) hyvin tiukasti hommaamaan lisää vapaa-aikaa ja järjestämään asiat jotenkin toisin. Hehhehehee, ironinen minäni hymyilee vinosti ja kysyy, että mitähän sitä voisi tehdä, nämä asiat kun ovat olleet kaikkea muuta kuin meistä kiinni.



Tällaista, opiskeluissa menossa tämän kevään osalta loppusuora ja saapa nähdä jatkanko enää ensi syksynä. Sen kamalan tenttisuman jälkeen piti puristaa kokoon kolme isoa tehtävää, enkä millään löytänyt niille sellaista aikaa, että olisin ollut lopputulokseen yhtään tyytyväinen. Jännittää mitä niistä sanotaan. Yksi tentti ja pari seminaariesitystä enää jäljellä.



Nyt taidan taas mennä sänkyyn, olo on vieläkin tosi heikko ja henkeä vaan ahdistaa, en ymmärrä miksi ei jo helpota.



Aavis ja Motti



Vierailija
5/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ankkiksen perheelle jaksamista vaikeaan aikaan.



***************



Vein just miehen ja Hilman mummilaan yökylään.Ollaan Kirpun kanss kahden siis :)

Ihanaa!Niin rauhallista Ja HILJAISTA!!

Hilmaa on kovin uhmatuttuna viime päivinä...

Mä vedin aamulla itkuraivarit ja huomasin aivähänkö mulle tuli vihreäks silmät.Pitää rupee useammin,näyttää silmät paremmilta :)



Olin eilen töissä kaupungissa vanhassa työpaikassa

ja ohimennen sovin meneväni euroviisuihin töihin 3päivää/36h!!!!

Ihan kivaa!!!!





Nyt imurin varteen

suursiivous vapaapäivän kunniaksi!!!!!

Palaan illalla



Ramika ja Hiljainen Kirppu vauva 8kk

:))))







Vierailija
6/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kroppa huutaa liikuntaa,samoin pää!!!Oisin niin kunnon hikijumpan tarpeessa!Pitäs myös päästä kotoa pois!

Kotona yritän jo ilman keppejä,astun kipeän jalan ulkosyrjällä ettei varvas rasitu..varmaan siitä seuraa joku muu vamma siiten?!

Rasitaa pyytää mieheltä kokoajan ja mieskin alkaa olla kypsä tilanteeseen..onneks on vaan yksi lapsi täällä vaatimassa!



Aamulla kadena luin shoppailijoista..tahdon kotoa pois!Mut en siihen aikaa,heräiltii tänää ysin jälkee :-)



KErpulle paljon voimia,ihana että voit käydä mummosi luona.

Onko pojan kerho ihan aamulla?Meillä ei taida ihan aamutreffit onnistua..noustaa 9-puol10 ja 2tuntia menee aamupesuissa ja syömisessä...



Lämpöisiä ajatuksia Ayapille,Kukkuulle,Aavikselle...kaikille tarvitseville!

Kurjat taudit teillä Aavis..ja vielä jaksat opiskella!



Toivottavasti Allin typykkä ei pahene reissulle!!!!



Aialle pitäny lähettää pikaista toipumista!Poika synty imukupilla ja eppari oli iso.Pissalla ei ollu ongelmia mutta se oli kauan todella kipeä!!

Sitä pelkäsin tokassa synnytyksessä,mut vaik toisessaki leikattii(se arpeutunu haava ei joustanu ja typy piti saada nopsaan ulos) ni kipua ei ollu.



Ei muistu muuta mieleen...



jatu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

*Kuuluu nurkan takaa, kun tämä pikkuhiljaa raahautuu pinoon*



Näin se on, juu. Töissä eniten paineita luo kaiken kokoaikainen keskeneräisyys ja uudet pikapikahetijustyhtäkkiänyt-hommat...Ja kun on viikonloppu -ansaittu mukamas- alkaa puhelin täristä, kun nuoriso, työtätekevä nuoriso siis- ja vanhemmatkin, mutta nuoriso yleensä- on kipeänä, ei jaksa, ei huvita, haluaa vaihtaa vuoroa, on ahdistunut, haluaa toisen kämppiksen...Ja tämän kaiken Ne Kaikki haluavat kertoa Juuri Minulle.....Minäkö muka suuri Päällikkö..? Oikeasti minä palvelen heitä ja he huvittelevat töissä, pitävät hauskaa, elävät jännää nuoruuttaan, ovat Yhtä Suurta Sesonkiperhettä...



Nyt on pakko istua koneen ääressä, nauttia syys-siskojen seurasta, koska Antsa nukkuu päiväunia, eikä silloin Voi tehdä mitään muuta kuin juoda kahvia ja seurustella nettiystävien kanssa. Nukuttaminen olikin oma hommansa. Lopulta pidin huutavaa Antsaa kainalossa. Poika kieriskeli ympäriinsä pää märkänä ja huusi " Hejätys, Hejätys, Hejätys!" , minä hoin pojalle: " Nukutus, Nukutus, Nukutus..." ja silittelin päätä. Kyllähän tuo lopulta nukahti.



Ankkiksen perheelle surunvalittelut. Voimia ja jaksamista. onneksi anoppisi sai lähteä rauhallisella tavalla rakkaiden ympäröimänä.



Kaikille muillekin jaksamista, sitähän se kaikki on.



Saamuska♥

Vierailija
8/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa juu Ynis, enhän mä edes ajatellu ettei taimet ole vielä kaupoissa :)

Palataan siis enskuussa asiaan.



Tuliaisiksi ulkomusmaille voisin viedä muumimukit, kahvia, salmiakkia ja hapanta ruisleipää.



Alan valmistelemaan ruokaa, meinattiin grillata pihalla, kun on niin upea ilma.



Hilu



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Minä haluan pihan ja sinne grillaamaan!Ei mulla muuta...



jatu

Vierailija
10/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli tässä taannoin mieleeni, etten oo tainnut hetkeen laittaa luontokuulumisia. Västäräkit ja pääskysetkin varmaan pian tulee, jos näin lämpimänä jatkuu, mutta tänään oli siis peipposparvi etupihalla. Kuovin bongasin myös tänään ekää kertaa. Lintujen laulussa on kyllä jo ihan kesäinen sävy. Kiurut tuli jo aiemmin, samoin töyhtöhyypät. Ennen takatalvea ei vielä kukkinu mikään meidän pihassa, mutta nyt kun lumet on taas sulanu, krookukset pilkistelee " pikkupenkistä" . Ne, jotka viime syksynä istuttelin :)



Kylläpä syysväkeä koetellaan olan takaa.



Aavis. Kunpa olisikin joku simsalabim -ratkaisu. Sanotaan, että asioilla on tapana järjestyä, mutta teidän kohdalla tuntuu kyllä, että olisi jo korkea aika. Voimia ja paranemisia!



Kukkuu. Jos vain apua on saatavilla muutoinkin kuin täällä virtuaalitukena, niin ota kaikki vastaan! Toivottavasti tilanne selkiintyy jo pian. Voimia!



Pile. jaksatko tulla kertomaan kuulimisia? Voimia!



Mies rupes muuten keventämään. Alku ainkin vaikuttaa lupaavalta. Tähän asti on yrittänyt itekseen pv pisteillä. Tavoitteena saada vähän painoa alaspäin juoksua/suunnistusta helpottamaan ja että tumma puku sopis päälle. Mies kyllä virnuili, että pitäiskö ilmoittautua jollain muulla nimellä ;)



Aia. En nyt ihan niin tarkkaan muista sun tilannetta, mutta oon ajatellut, et jos vain suinkin jaksat, niin lantioinpohjalihasten harjoittelu ehkä auttais. ja mulla ainkin kaikkien kanssa on alkuun auttanu suihkuttelu samalla kun menee vessaan. Rentouttaa lihaksia ja helpottaa muutenkin. Tosin suurempia repeämiä mulla ei oo lollutkaan, esikoisesta vaan leikattiin välilihaa. Toivotaan, että olo alkaa helpottua.



Mies lähti isompien ja koiran kanssa yhdelle kämpälle yöksi. Pienet ei oo vielä nukahtanu, joten joudun mennä hätiin.



T@hti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi miten mukavaa, kun työläisetkin ehtivät palstalle! Minua välillä hämmästyttää tuo työelämän hektisyys, varsinkin kun sitä katselee nyt näin ulkopuolelta. Oma työnikään (siis se palkkatyö) ei varsinaisesti ole kevyttä, mutta yli- ja iltatöitä ei ole.



Mullakin on täällä kaksi tällaista " nyt heti" -työllistäjää ;) Mutta kuten aikaisemminkin olen sanonut, koen tämän helpompana kuin yhtälön työ+hoitoonkuskaamiset+kotityöt+väsyneet illat. Tosin välillä kadehdin mieheltä työmatkoja, edes hetkeä ihan yksin!



Hoitoonkuskaamisista puheenollen, venna tuossa muutama päivä sitten muisteli päiväkotia, ja kyseli oikein monta kertaa että eihän hän ole nyt menossa päiväkotiin. Huuli väpättäen kertoi, että päiväkodissa oli pelottavaa :(( En tiedä, onko pienen mielikuvitus tässä neljän kk aikana muokannut päiväkotimuistoja pahemmiksi kuin olivatkaan, mutta kurjaltahan tuollaiset puheet tuntuivat. Eipä silti, olihan se loppuaika rankkaa aikaa meille kaikille, kun mies sairasti selkäänsä ja minä olin itkuinen ja väsynyt.



Meillä asuu väsynyt mies. Töissä on ollut raskasta ja kotona vastassa Venna, joka ottaa isästä kaiken irti iltaisin. Pikku-Myytä isä parka ei ehdi juurikaan sylitellä. Nyt miehellä alkaa pinna selvästi lyhentyä ja suoraan sanottuna tänäänkin pilasi minun hyvän tuuleni. Ajattelinkin että lähden tyttöjen kanssa " lomalle" mummolaan, voitaisiin olla pari yötäkin siellä että mies saisi huilata. Ehkä meillä olisi sen jälkeen taas kivempaa koko perheellä. Itse en oo mitenkään ratkipoikkipuhki, yöt menee parilla herätyksellä ja typykät on ihania.



Vauvalainen kaipaa äitiä, pitää mennä.



- tea -







Vierailija
12/25 |
14.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai mistäkö? No, jotenkin niin taas helpotti, kun kerroit miehestäsi. Täällä on usein samaa ilmassa. Eli mies ei tahdo jaksaa enää töitten jälkeen kuunnella omien lasten juttuja ym. Ja varsinkin esikoiselta vaatii tosi paljon ja heti ajattelee, että miten itse tuumii, jos joku käyttäytyy koulussa niin... justiin sanoin miehelle, että hänen pitäisi ymmärtää, että poika kyllä pinnistelee ja käyttäytyy hyvin eskarissa, mutta tämä onkin koti ja täällä pitää saada olla vapaammin eikä sellaista voi vaatia, että kaiken pitäisi tapahtua heti eka sanomalla.

No, tästä puhuisin näköjään vaikka miten pitkään.



T@hti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aan kanssa herättiin ajoissa, nappaamaan se mato.



Aavikselle kovasti voimia!



Jaan täysin mietteet miehistä Tean ja T@hden kanssa. Eilen juuri tästä asiasta kinattiin ja nukkumaankin mentiin vähän muristen. No nyt laitoin makkarin oven kiinni saa nukkua rauhassa.



mutta Aa suuttuu..



Mari

Vierailija
14/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Itselleni vaikea käsittää, kun mies iltaisin näkee lapsia niin vähän, niin miten sekin tuntuu olevan liikaa. Miten on niin vaikea oikeasti omistaa aikaa lapsille (tai millekään muulle kuin laitteilleen tai työlle).



Eilen oli kivaa kaupungilla, mutta miehestä puheenollen kotimatka oli kaikista kivoin. Mies yllätti ja vastaili huumorilla mun viestiin, kun tekstailin olevani kotimatkalla. Viestiteltiin siinä sitten koko kotimatka ja mieheltä tuli sellaista juttua kuin joskus ennen vanhaan ja mua nauratti melkeen ääneen junassa välillä. Mies ei ymmärtänyt, kun kotona sanoin kotimatkan olleen parasta illassa. Mutta jotenkin se omistautuminen mun kanssa viestittelyyn ihan ajatuksella ja huumorilla kolahti yhtäkkiä. Mies tosiaan yleensä on niin ajauksissaan eikä tollaseen ilmoitusluontoiseen viestiin välttämättä edes vastaa mitään.



Tänään pitäis kai pihalla tehdä hommia. Mies vähän lupaili, että voisi kyllästää takapihan terassin. Saa nähdä:)



T: Ynis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni Hilman yökyläily silleen et kävin hakee kasilta kotiin yöksi :)

Oli sanonut päivällä kun oli menos päikkäreille et ainiin mä en muuten jää yöks.Noh äiti haki kotiin.

Paremp niin koska Kirppunen ikävöi kovasti

b.Hilma heräili yöllä,oli ollut vissiin vähä touhukas päivä serkun kanssa.



Allille piti sanoman et mulla oli sama juttu pissaamisen suhteen Hilman synnytyksen jälkeen.Multa katetroitiin 1.7litraa joten virtsarakko oli iha venyttynyt.Sit kestokatetrin kanssa olin ja yms kauheaa!

Mutta joo lantiopohjan lihaksia vaan jälkihoitona

Onks sulla vaiva yhtään helpottanut??



Kerpulle jaksamista rakkaasta luopumiseen!! **



Meillä mies jaksaa olla tyttöjen kans kyllä iha satasella yleensä.

Eilenkin vaikka Hilma oli mummilassa hoidossa ja miehen piti pelailla yms jo päivällä ei ollut malttanut vaan tytön kanssa.

Mies myös leikkii Hilman kanss,mä en niinkään.





Nyt Hilma haluaa pesulle

mopo





Ramika

Vierailija
16/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo mies leikkkii tyttöjen kanssa

mutta mä askartelen,

siivotaan yhdessä :),käydään uimassa,kyläilemässä yms.

Molemmilla on siis omat jutut lasten kanssa.



Hilma on kova siivoamaan oikeesti.Perjantaina kun oli mummon kans,niin oli pyytänyt rättiä että voi pyyhkiä pölyjä :)



Parantumissäteitä kaikille kipeille*****

Jaksuja työläisille!!



Hilmakin muistelee pk aikaansa (2kkta)välillä vähän kauhunsekaisin tuntein.En kyllä kovin hevin lähde nuita aamuisin hoitoon viemään.

Voisin tehdä vaikka osaaikaista duunia eskariin saakka jos se vaan onnistuu!!



Nyt ulos jos lähtis

Miehestä ei ole kuulunut mitää,pelasivat sitä uutta wii peliä varmaan aamuun saakka...

Korkeasaareen tai uimaan ois kiva mennä..!!



Hauskaa Sunnuntaita kaikille!!!!





Ramika ja Ihkut Irmat

Vierailija
17/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Tänään pitäisi omistautua siivoamiselle. Olenkin näemmä ottanut aivan tavaksi pyhittää lepopäivän nimenomaan siivoamiselle :)



Meillä mies kyllä omistautuu lapsille. Itse koin pienoisen pistoksen sydämessäni...Olenko minä liian väsynyt aina töistä tullessani? Onneksi meillä lapsukaiset leikkivät kovasti yhdessä. Nytkin Antsa taluttaa hyppynarussa isoa siskoaan. Tyttö on koira. Ovat rakentaneet huoneeseensa " häkin" ja tekevät lenkkejä ympäri huushollia (naru on toki tytön vyötärön, eikä kaulan ympärillä, sen tarkistin). Sellaisina päivinä, kun minä olen ollut töissä ja mies vapaapäivällä lasten kanssa tuntuu välillä siltä, että töistä tullessani en ehdi kotivaatteita päälle laittaa, kun mies jo ohjeistaa, mitä kaikkea minun pitäisi tehdä. Sellaisina päivinä mies tuntuu ajattelevan, että hän on tämän päivän urakkansa lasten kanssa tehnyt ja sitten onkin minun vuoroni...



Mies täyttää viikon päästä sunnuntaina 40 vuotta. Minulla ei ole päässäni yhtään ideaa juhlistamiselle tahi lahjaksi...Olisko kellään? Sitä seuraavalla viikolla joudun juhlimaan henkilökunnan kevään päättäjäisiä ja sitten onkin jo vappu. Vappuaattona lupauduin mukaan hulabalookulkueeseen firmamme joukkueeseen (perinne täälläpäin..vappuaattona eräänlainen naamiaiskulkue kiertää ympäri kylää ja parhaat asut palkitaan). Heti vapun jälkeen 2.5 joudun olemaan mukana eräässä saunaillassa (tosiaankin joudun, vaikka mies ihmetteli, jotta onko minun nyt ihan pakko sinnekin lähteä).En siis oikeastaan jaksaisi juhlistaa miehen syntymäpäivää erityisesti..ja jopas olikin itsekäs katsantokanta :( Nyt on pakko keksiä jotain kivaa...



Pitäisikö nyt tehdä jotain tälle huushollilekin?



Soon morjens!



SM

Vierailija
18/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajatelkaa: Maaliskuiset 06 pinoutuivat juuri taaperopuolelle. Nähdessäni otsikon, ajattelin, jotta joku on erehtynyt sivusta. Ei kai nyt vielä taaperopuolelle sentään..



Oma syysmammapinoiluni alkoi aktiivisesti melko tarkkaan 3 vuotta sitten.



Hyvää kolmivuotispäivää Syys-Siskot!



♥Saamuska

Vierailija
19/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


pino on aika hiljainen... Toisaalta nyt on ollut ainakin täällä etelässä huikean kaunis päivä - jospa kaikki emot ulkoilevat?



Ei minulta irtoa nyt itseltäni enempää, pakko tarkistaa yksi (tai kaksi tai...) työjuttu huomista varten. Sau.

Vierailija
20/25 |
15.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikaisesti.



En oo kerennyt pinossa yhtään käydä edes lukemassa koko viikonloppuna.



Vaihdettiin meijän makkarit päittäin. Lapset saivat isomman huoneen. Ja Venlakin nukkui siellä viime yön. Vielä on hommat vähän kesken kun pora kone päätti ettei toimi niin nyt on tavaroita pitkin poikin. Onneks huomenna kun mies tulee töistä niin laittaa kaiken paikoilleen.



Venla etenee meillä pyörimällä ja hyörimällä, ei kontaa eikä ryömi. Pääse tällä omalla tyylillänsä aika hyvin sinne minne haluaa.



Kiitos kaikille tuliasvinkistä. Nyt vaan joku päivä pitää saada aikaiseksi lähteä kauppaan ostelemaan.



Nyt Venla hermostui pitää mennä.



Öttis, Veeti ja Venla