Mitä mieltä olette sijoittamisesta
Eikö sijoittaminen, rahastot yms. ole melkoista uhkapeliä? Hetken voi näyttää hyvältä kunnes sitten menettää kaikki säästönsä ja pankki käärii kaikki rahat itselleen?
Kommentit (13)
"Kurkoo tyrkkää kurkoo tykkää"
Kortti tuo kortti vie..
Kokeilin joskus ja siinä tuli aloittelijalle kaikki mahdolliset mokat :D sekä verotoimiston kanssa säätäminen useampana vuonna kun niitä ostamiani osakkeita oli splitattu ja yksi myyty jotenkin Saksaankin jne. Ei ollut vaivan arvoista ja menetin siinä onneksi vain muutaman satasen mikä olikin lähtökohtaisesti ns. leikkirahaa eli täysin ylimääräistä vedettäväksi vaikka wc:stä alas.
Tuota leikkirahaa kertyy edelleen niin ennemmin ostan niillä vaikka kultaharkon silloin tällöin ja loput laitan vaikka pitkävetoon tai nettikasinolle.
Vanhuuden vara. Sijoittamista jo yli 10v ja kaikki rahastot yli 150% plussalla. Osakkeet tuplanneet. Osinkoja tilille joka kuukausi n. 500€, hyvä lisä pieneen eläkkeeseen kun se aika koittaa.
Huijaus, jolla putsataan keskituloisten tilit superrikkaille.
Lukaiseppas sitten vaikka Pörssiraamattu ja Vaurastu viisaasti ja mieti sitten. Myös Nordnetin sivulla on asiallista tietoa.
Pörssillä ja sijoittamisella ei ole mitään tekemistä uhkapelin kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Aika ja hajautus.
Tässäpä se, lyhyesti ja ytimekkäästi.
Vierailija kirjoitti:
Huijaus, jolla putsataan keskituloisten tilit superrikkaille.
Onko kyseessä siis jonkinlainen pyramidi-huijaus?
Sijoittaminen on ihan ok, jos on mahdollisuus sijoittaa omia rahojaan ja varaa siihen aikaa. Sijoitukset nousevat ja laskevat vuosien aikana, jolloin tärkeintä on että sen rahan voi pitää siellä odottamassa parempia päiviä. Ei sovi hätähousuille.
No jos omat kotiolot on lapselle huonot, sijoittaminen on ehdottomasti lapsen edun mukaan paras ratkaisu.
AP on sikäli oikeassa, että rahastoissa pankki on se joka varmuudella käärii rahat. Riippumatta siitä, miten asiakkaalle käy. Eli asiakkaan kustannuksella. Kannattaa siis välttää pankkien rahastoja.
Mutta muuten osakkeisiin sijoittaminen ei ole uhkapeliä.
Pankeilla on nykyään pienikuluisia rahastoja, joihin voi laittaa minimissään 10 euroa kuukaudessa. Sellaisella on helppo aloittaa. Vielä kun laittaa summan menemään joka kuukausi automaattisesti, ei tarvitse tehdä muuta kuin käydä katsomassa mitä sijoitukselle kuuluu. Iso virhe on laittaa kerralla iso summa, kun kurssit on huipussaan. Pankeilla on myös määräaikaistalletuksia, joissa säästöille maksetaan kiinteä korko. Tuottoa se on sekin.
En ole menettänyt sen kummemmin, joskus notkahtaa, mutta se ei piensijoittajalla tunnu.