Miten nuoresi huumeidenkäyttö paljastui sinulle?
Olen huolissani lapsestani. Mutta konkreettisia merkkejä joista jäisi kiinni ei ole ollut.
Liian usein kuulee, että osaavat peitellä taitavasti.
Haluaisin tietää mitä minun pitäisi erityisesti etsiä ja tarkkailla?
Kommentit (11)
Liian monta yhteensattumaa, oli mukana bileissä, joissa joku käytti huumeita. Kaveripiirissä oli huumeita. Kielsi kyllä tiukasti itse käyttävänsä.
Rahankäyttö, asioiden peittely, kärttyisyys, numerot koulussa. Seurasin puhelintaan ja nettiään ja löysin piipun pöytälaatikostaan.
Miksi kukaan haluaa lapsen syömään kaikki ruuat ja viemään tilaa, inisemään ja käyttämään huumeita selän takana?
Voitko edes karkkia ostaa kaappeihin saatika alkoholia ilman, että ne katoavat yhdessä illassa? Tai salaattikuutioita?
No ei ollut vaikea arvata että oli poika höpöheinää vedellyt, niin hitaalla kävi
Kotoa alkoi tavaroita kadota ja tunnistin omani kanikonttorin huutokaupassa. Sen jälkeen keskustelu nuoren kanssa, jolloin myönsi, että on tarvinnut kukkaan rahaa.
Tarjosi minulle yllätyksekseni spliffin. Otin pojan puhutteluun ja evästin että kuulehan poika älä väännä noin tiukkoja, mutta ei hätää harjoittelu tekee mestarin.
Voi kuule. Olen siinä tilanteessa nyt. Pelottaa. Samoja kuin joku jo sanoi. Uusia tuttavuuksia, ei vastata puhelimeen, myöhästellään, selitellään. Koulu ei nappaa, omille rahoille ei enää löydykään vastineeksi karkkipapereita huoneesta. Kärttyisyys, suuttuminen kun yrittää jutella, kysyä suoraan, karkailu, punaiset, väsyneet silmät.
Vierailija kirjoitti:
Miksi kukaan haluaa lapsen syömään kaikki ruuat ja viemään tilaa, inisemään ja käyttämään huumeita selän takana?
Onko joku halunnut,
??