Millainen pyörä 1,5v. pojalle? Neuvoja ja vinkkejä?
Ajattelimme kuitenkin ostaa tavallisen 12" pyörän niin pärjää samalla seuraavankin kesän.
Mitä pitäisi ottaa huomioon vaihtoehtoja vertaillessa?
-kiitos- ;)
Kommentit (8)
3-pyöräinen pyörä jossa työntötanko takana. Tykkäsi kovasti " pyöräillä" sillä. sama pyörä ollut käytössä nyt keväällä ja koska ei vieläkään oikein osaa polkea sillä niin emme ainakaan vielä osta 12" pyörää, ehkä sitten kesällä jos oppii ensin polkemaan nykyisellä pyörällä niin sitten ostamme " oikean" 12" pyörän.
Mutta 1,5 vuotiaalle en kyllä ostaisi 12" pyörää.
Tiedän kyllä että aikasessa ollaan, mutta isovanhemmat tahtoo ostaa ;) Kyllähän sille joskus käyttöä tulee enemmänkin.. Meillä on kovin touhukas poika ja suksiakin jo melkeen piti talvella olla hommaamassa ;o)
Me ostettiin juuri nopsa prinsessa 12" meidän 2v7kk ikäiselle tytölle. Luulen että tuo 12 tuumanen on teidän pojalle vielä liian iso,ellei sitten ole pitkä poika. Meillä tyttö 96cm ylettää juuri sopivasti polkimille kun satula matalimmalla mahdollisella säädöllä. Tuo malli on kyllä hyvä, siinä on apupyörät ja työntöaisa takana. Tyttöjen mallissa kiva kori edessä :)
Nopsalla näytti olevan joku kolmipyöräkin myynnissä, ehkä mielummin ostaisin sen tuon ikäiselle. Tosin olen kuullut että ne ovat aika raskaita polkea, mutta en tiedä pitääkö paikkaansa. Se kolmipyörä taisi olla aika lähelle saman hintainan kuin tämä 12" , voin kyllä muistaa väärinkin. Tosin ei se kyllä mikään halpa ollut.
Kierreltiin aika monessa paikkaa katsomassa ja tästä kaupungista (vaasa) tuo nopsa oli ainoa jossa tuo työntokahva oli. Toisen liikkeen pyörään sen olisi kyllä saanut lisävarusteena, mutta hinta olisi ollut kalliimpi kuin tämä mikä nyt ostettiin. Ajateltiin että ostetaan kerralla hyvä pyörä, markettipyörät ovat ehkä ihan hyviä nekin mutta koska maksoivat 59.9-69.9 niin mielummin ostettiin sitten " merkkipyörä" kun se ei niin hirveän paljoa kalliimpi ollut ja sillä saattaa olla parempi jälleenmyyntiarvo jos ei toista käyttäjää tule.
metalli- kuin muoviosia niin pyörä pysyy ehjänä ensi vuoteenkin.
Noin pieni ei tietysti kauhean hyvin saa pyörää kokeiltua, mutta voisittehan häntä johonkin pyörään koittaa ja katsoa polkuasentoa. Polkimiin pitää luonnollisesti yltää.
Niin ja missä/miten lapsi saa pidettyä jalkojaan työnnettäessä. Pysyvätkö polkimilla vai lipsuvatko?
Ketjut ovat varmaan suojatut kaikissa tuon kokoisissa pyörissä, mutta kannattaa sekin tarkastaa.
Ja jos isovanheemat kerran maksavat satsaisin itse tietysti johonkin pyörä- tai urheiluliikkeen pyörään. ( :
Mä ostaisin tuon ikäiselle Nopsan. On oikein hyviä ja eivät kuitenkaan hinnalla pilattuja. Napatkaa poika mukaan ja koittakaa et menekö 12" vai pitäisikö ostaa se 10" kolmipyörä vielä täksi kesäksi. Se kolmipyörä on ainut, jonka meidän tulevalle pojalle kelpuutan, kun siinä polkimet " oikein" eikä eturenkaassa.
työntöaisallinen kolmipyörä.
Noita työntöaisoja oli muuten Bilteman kuvastossa 7.90e, joten eivät kamalan kalliita ole...
Meille ostettiin alle 2v kesäksi 12" apupyörällinen tunturi (tai siis isovanhemmat halusivat ostaa meilläkin;). Lapsi ylettyi kyllä polkimille, mutta olihan se tuon ikäiselle aikamoista puuhaa yrittää polkea ja ohjata samaan aikaan ;) Eli ' polki' lähinnä työntelemällä, mutta pääsipä ajelulle. Plaston polkumopo oli riittänyt ja sillä ajeltiinkin enemmän pihalla. Testattiin kesän aikana kaverin kolmipyöräistäkin, mutta samaan tapaan pääosin työntelemällä se ' polkeminen' sujui siinäkin. Norppiksella oli hyviä kommentteja, mitä katsoa. Ja jos jotenkin onnistutte testaamaan miten kevyesti pyörät pyörivät. Esim. nopsaa jotkut ovat arvostelleet raskaaksi polkea. Tosin riippuu varmaan mallistakin. Mutta siksi me vältimme kyseistä merkkiä.
Meidän puolitoistavuotiaalla en usko olevan minkäänlaisia edellytyksiä pyöräilyyn vielä tänä kesänä. Eipä olisi tullut mieleen edes kokeilla!