Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Aamupalaongelma...

22.09.2008 |

Heippa vaan pitkästä aikaa. Lähdin teiltä kyselemään vinkkejä ja kokemuksia aamupaloista!



Meillä pojat on nyt 10kk ja aamupuurot on jääny pois noin 2 vko:a sitten ihan vaan sen takia kun toinen yökki nielessään ja toinen piti puuroa suussaan eikä suostunut edes nielemään. Aloin antamaan leipää ja jogurttia. Leivän ploittelin eteen ja pistelivät sen siitä itsekseen suuhunsa ja jogurttia lusikoin noin 2-2,5dl ja hyvin meni sekin. Nyt eivät enää leipää haluaisi ja ajattelin että en voi lapsille pelkkää jogurttia syöttää vai voinko!!!?? Lounas ja päivällinenkin n alkanut heittää häränpyllyä vaikka yritän tehdä erimakuisia ruokia, kalaa, kanaa, nautaa ja niiden kanssa kaiken maailman kasviksia. ruuat tosin on vielä aika sosemuodossa. Ainoa ruoka joka on mennyt viimeaikoina hyvin on makaronilaatikko jota itse syömme. AAA-P-UUU-AAAA!!!!!!! Nyt haluaisin tietää mitä te muut syötätte lapsillenne ja otan vastaan kyllä kaikki mahdolliset vinkit ja ruokaohjeet!!!! Kiitos jo etukäteen!!!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
24.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli myös kausi, varmaan juuri tuossa hieman alle 1-vuotiaana, jolloin puuro ei maistunut. Yritin tarjoilla sitä erilaisten soseiden ja jogurtin kanssa. Sitten huomasin, että pitävät eniten puurosta ihan kevytlevitteen (Keiju) kanssa, ei makeana. Välillä saatan antaa vaihteluna Weetabixia tai Oatibixia tai puuroa kaupan jauheista tehtynä, mutta yleensä syövät esim. kaura ja ruishiutale sekoituspuuroa edelleenkin, ikää nyt 1v 9kk. Leipää syövät puuron kanssa, esim. Ruis Realia tai ruispaloja.



Meillä söivät pienempänä mielellään juuri jotain sellaista, jota voivat syödä omin käsin. Esim. Wok-vihannekset mikrossa valmistettuna (suikalemaiset pienet palat) olivat ja ovat edelleen suosittuja. Sitten broilerin paloja tai esim. jauhelihapihvin paloja sekaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla