Petteri yllättyi: Liikenneministeri savusti Tunnin juna-pomon kilometritehtaalle!
Turun tunnin juna -hankkeesta vastaavan Länsirata Oy:n hallituksen puheenjohtaja Minna Forsström jättää yllättäen tehtävänsä. Liikenne- ja viestintäministeriö tiedotti asiasta perjantaina.
Helsingin Sanomien useista lähteistä hankkimien tietojen mukaan eron taustalla on kuitenkin liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen (ps) vaatimus.
Ranne antoi Forsströmille kaksi vaihtoehtoa: hän joko lähtisi itse tai tulisi erotetuksi.
Lulu Ranne kieltäytyi kommentoimasta HS:n tietoja Forsströmin pakkolähdöstä.
"En kommentoi siihen yhtään mitään."
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011431174.html
Sellaista hallitustyöskentelyä. Pääministerin kampittelua. Vittuilua joka tasolla. Ministerillä ei edes ole oikeutta erottaa osakeyhtiön toimitusjohtajia. Paras hallitus ikinä.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Lulu ei kohtele löysin rantein Länsirataa.
Ei. Mutta ei tuo lulu kyllä mistään mitään älyäkään. Niin kuin ei älyä kyllä muutkaan perushuorien politikot. Ihan käsittämäntä daijua koko sakki.
Kai silti petterille vielä jostain 400 miljoonaa löytyy juokseviin kuluihin jos tuli luvattua se rata turun porhoille
Lulu ei kohtele löysin rantein Länsirataa.