¤¤¤ Alkuviikon yhdysnimivisa ¤¤¤
Ensimmäiset vihjeet:
Yhdysnimen toinen osa alkaa L-kirjaimella ja toinen M-kirjaimella (eivät välttämättä tuossa järjestyksessä).
Nimen toinen osa on ihan perussuomalainen nimi, toinen harvinainen.
Tarkentavia vihjeitä annan sitten myöhemmin. Toivottavasti visailuintoa löytyy!
Kommentit (8)
EIPÄ NOISTAKAAN KUMPIKAAN HARVINAINEN NIMI ;O)!
Nimen toinen eli jälkimmäinen osa on tosiaan aivan perussuomalainen, yksi tavallisimmista suomalaisista miehen nimistä. Ensimmäinenkin osa on kyllä ihan suomalaiselle käypä, mutta hyvin harvinainen.
Minun täytyy yllättäen huomenna lähteä viikoksi koneen ulottumattomiin, joten pitänee vähän vauhdittaa tätä visaa. Eli Matti on tosiaan nimen jälkimmäinen osa.
Taidan jättää tämän visan vielä hautumaan, jos vaikka löytyisi lisää, ja palaan sitten n. viikon päästä nostamaan ketjua jos ei.
Taitaa olla tämä? Mutta sitä saamme ilmeisesti jännätä viikon verran :)
Juuri sopivasti onnistuit ajoittamaankin tuon nimen keksimisen, niin saatiin visa ajoissa päätökseen. :-) Taitaa tuo Liivo olla virolainen nimi?
Kerkesin jo näitä puuttuvia peratakin, joten tässä ne:
Lari-Martti 1m - ilosku 02.04. 15:51
Leeni-Mari 1n - körömölli 02.04. 13:55
Liina-Maj 1 n - haave_82 02.04. 14:20
Liivo-Matti 1 m - haave_82 04.04. 09:09
Liljamari 2n - körömölli 02.04. 13:42
Liljamaria 1n - körömölli 02.04. 13:43
Lis-Maaria 1 n - haave_82 02.04. 10:27
Lorenz-Michael 1m - ilosku 02.04. 16:10
Merri-Lotta 1n - -Iitu- 02.04. 11:08
Mikko-Leevi 1m - körömölli 02.04. 13:50
Kiitos kaikille visailijoille!
Kävin listalta läpi kaikkia harvinaisia L-alkuisia nimiä, aika monta ehdin koettaa Matin eteen, ennen kuin tuo Liivo osui kohdalle.
eipä noista kumpikaan oo harvinainen, mutta kun tiedän niiden listoilta puuttuvan niin laitan ne nyt tähän ;o)!!