Onko tää palsta tarkoitettu konservatiiveille ja uskovaisille?
Aivan outoa porukkaa tuntuu täällä olevan. Odotan esikoista ja olen muutamana iltana parin kuukauden ajan täällä lueskellut, ja olen aika ihmeissäni. Osaako joku suositella jotain sellaista vauvapalstaa, jossa olisi ns. tavallisia moniarvoisia kaupunkilaisia :) Ainakaan itse en pysty lainkaan samastumaan vauva-palstan arvomaailmaan.
Kommentit (3)
Uuskonservatiivisuutta sitten senkin edestä. Naiset kotiin lapsia hoitamaan on yksi palstan suurimmista totuuksista. Uran luominen (etenkin naisten) on pahaksi, lapset pitää kasvattaa kurissa ja nuhteessa (ja mieluiten ruumiillista kuritusta käyttäen), naisen mitta on synnytystapa ja imetyksen pituus, seksi on kaiken pahan alku ja juuri jne.
Kyllä siihen tottuu ja hauskaakin täällä on, vaikka onneksi tosielämässä harvoin tapaa vastaavia fanaatikkoja.
että täällä enemmistö laittaa lapsensa hoitoon 9kk kohdalla, "maito loppuu" viim. 2kk kohdalla ja sutinaa pitää olla myös oman suhteen ulkopuolella.
Jos et vielä ole huomannut, niin maailma on pullollaan ihmisiä, jotka eivät ole asioista kanssasi samaa mieltä. Mut ei sillä ole oikeasti merkitystä. Vain sillä on, että annetaan toisemme elää. Uskovaisuus ja perinteisten kristillisten arvojen kunnioittaminen ei ole rikos.