Auttakaa!! Miten teen työhakemuksen?
En ole ikinä ennen joutunut hakemaan työpaikkaa (olen ajautunut tai mua on pyydetty uusiin paikkoihin), en ainakaan virallisella hakemuksella työtodistuksineen. MITEN se tehdään? Ja kai niistä työtodistuksista lähetetään sinne kopiot, ei alkuperäisiä?
Kommentit (10)
Kirjoitat päällyskirjeen jossa ilmoitat hakevasi paikkaa ja kerrot miksi olisit siinä hyvä. Asettelut löytyy joko vanhasta äikänkirjastasi tai netistä, jos et muista ulkoa. Liität siihen ansioluettelon, jossa on koulutuksesi, työhistoriasi ja muut relevantit saavutuksesi. TYötodistuksista ei tarvitse edes kopiota, jos niitä ei pyydetä hakuilmoituksessa. Jos pyydetään, kopiot tosiaan riittää.
Siellä tarkat ohjeet ja mallitkin joita muokkaat sitten itsellesi sopivaksi. Kokeile!
Alempana linkit asiakirjamalleihin...
Hakemukseen: omat tiedot, yrityksen tiedot, tuore päivämäärä.
Ensimmäinen virke on kaikkein tärkein koko hakemuksessa. Mikäli, et panosta ensimmäiseen virkkeeseen.. hakemustasi ei välttämättä lueta sen pidemmälle.
Tuo oma osaamisesi esiin esimerkein. Älä toista ansioluetteloasi hakemuksessa. Työnantaja ei näe sinusta muuta kun pari hassua paperia, joten sano missä olet hyvä! ei työnantaja osaa lukea rivienvälistä ja tehdä tulkintoja osaamisestasi.
Käytä aktiivista sanastoa. Kerro olen vastannut.. olen hyvä.. vahvuuteni työssä.. palautetta olen saanut.. Ole itsevarma, mutta älä röyhkeä!
Muista oikeinkirjoitus ja hakemuksen asettelut, fontti!
--ei kopioita todistuksista! mikäli ne pyydetään,toki silloin. Yleensä pyydetään ottamaan mukaan vasta haastatteluun--
Tsemppiä:)
Tosiaan ihmeellistä, että tuonne duuniin pyydettiin " työhakemus työtodistuksineen" . Mutta ajattelinkin, että hullua kai niitä alkuperäisiä sinne olisi laittaa.
Nyt siis väkertämään myyvää työhakemusta, huoh. Kai mussa jotain vahvuuksia löytyy, mutta se ei ole työhakemusten täyttötaidot :)
Ap.
korostaa. älä ole siis turhan kaino!
Ei alkuperäisiä todistuksia mihinkään paikkaan. Toimita kopiot, mikäli ilmoituksessa ne pyydetään!
Lue työilmoitus huolella.. vastaa ilmoituksessa vaadittuihin tekijöihin omassa hakemuksessasi. Eli jos vaaditaan atk-taitoja.. kerro miten olet käyttänyt sitä esim. aikaisemmassa työssäsi tai etsit aktiivisesti tietoa netistä jne. tai jos sanotaan, että vaaditaan sosiaalisuutta.. kerro esim, että olet saanut palautetta esim. työkavereiltasi tai työnantajilta tästä asiasta.. vältä kuitenkin fraaseja tai kunnioittaen ym...
-7-
up