Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Menikö nyt piispalla puurot ja vellit sekaisin?

Vierailija
29.06.2025 |

Ylen mukaan piispa Leppäsen somepostaus: " Opetus, jossa sanotaan, että homoseksuaalisuus on syntiä tai että kyllä saat kuulua vähemmistöön, mutta et saa rakastaa etkä elämäsi aikana toteuttaa rakkauttasi, on väkivaltaista. Kun se vielä perustellaan uskonnolla, kyse on hengellisestä väkivallasta."

Niin ei kai kukaan luule, että kun Jeesus selvästi opettaa, että rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi, niin sitten yhtäkkiä rakastaminen olisi syntiä? Sekottaako piispa tässä avioliiton ulkopuolisen seksin ja rakkauden keskenään? Siis kun Jeesus opettaa rakastamaan kaikkia, jopa vihollisia, niin tuolla logiikallahan emme rakasta muita kuin sitä, jonka kanssa meillä on seksiä. Lapsensa rakastamista pidetään erittäin tärkeänä ja arvokkaana, mutta jos "rakastaa" insestillä niin eihän se mitään rakkautta ole, että traumatisoi lastaan. Jos haluamme noudattaa Jeesuksen opetusta, niin rakastamme aidosti, emmekä haavoita sen paremmin eri tavalla tuntevia, kuten seksuaalivähemmistöjä, kuin eri tavalla uskoviakaan, kun lestadiolaisia - vaan pyrimme asialliseen keskusteluun ja siihen erottamattomana osana kuuluu totuudellisuus.

Tilanteessa, jossa haavoittuvia on siellä täällä, olisi rakentavampaa pysyä tosiasioissa, kuin sotkea puurot ja vellit näin keskenään.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös vapaus uskoa, vaikkapa juuri Raamatun sanomaan, on ihmisoikeus. Ihmisoikeudet kieltäminen on henkistä väkivaltaa. Jos sen tekee piispa, se on lisäksi hengellistä väkivaltaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla