Täti Monika on seksistinen laulu. Mulle tuli siitä jo lapsena huono olo, koin että
Kommentit (8)
"On meillä hauska setä, tuo setä Taavetti, kun setä menee torille, on näkyä komea. Kas näin heiluu peppu ja peppu heiluu näin..
... kas näin heiluu hattu ja hattu heiluu näin" jne.
en pitänyt Känkkäränkkä-laulusta lapsenakaan, mutta vasta vähän vanhempana keittiöpsykologoin sen tunteiden sallimisen kannalta haitalliseksi lauluksi. Siinähän opetetaan, että "negatiiviset" tunteet (kiukku) tulee lapsen ulkopuolelta, ihan kuin hyvissä, kilteissä lapsissa ei sellaista koskaan itsestään esiintyisi.
Siskoni mielestä teoriani on hyvin huvittava, hän pitää ko. laulusta.
:)
Minä olen aina tykännyt siitä laulusta, lapsenakin koin että oli vapauttavaa ajatella, että kiukkupäiviä tulee kaikille, eikä ole paha lapsi jos se joskus sattuu kohdalle. Eikä se tuhmuus ole niinkuin pysyvä luonteenpiirre, vaan sellainen ohimenevä juttu.
jossa joulupukki tuo pojille autot upeat ja tytöille mitälie nukkeja.
Pienet tytöt ratsastaa NÄTISTI
Pienet pojat ratsastaa RAJUSTI
vanhat sedät ratsastaa keikkuen
vanhat tädit PUTOAA
Miettikääpä kuinka ikävästi poikia kuvaillaan lorussa "mistä on pienet tytöt tehty...". Muistan että veljeni oli pienenä kovin vihainen tämän lorun sanoista.
Ne vasta onkin sekstistisiä, jos oikeen kuuntelee ja miettii.
En lapsenakaan niistä koskaan tykännyt, silloin en vaan osanut sanoa miksi, mutta kait sen takia että en oikeen osannut samastua niihin miespuolisiin hahmoihin.
Itse nauroin muitten mukana ja kiinnitän edelleen huomiota erikoisesti pukeutuneisiin ihmisiin. Välillä hymyilyttää ja välillä kauhistuttaa, mutta eihän se pilkkaamista ole :)