¤¤Lokamaatuskat-05¤¤ Ma-Su
Pino avattu, olkaapa hyvät! Tuun justiinsa takaisin...
Trude
Kommentit (31)
Männeepäs sillä Truidella suomenkieli solmuun.. kyllä kai kun on tottunu viroksi haastamaan, hih.. ;)
Ei vaan, mulla on tosi hankalaa edelleen tää kirjottelu. Jos en välittäis virheistä ja korjais niitä koko ajan, niin kukaan ei ymmärtäis tätä tekstiä. (Ymmärtääkö muutenkaan? ;)) Miten mun sormet ja aivot ei nyt meinaa pelata ollenkaan yhteen.. Kiire? Väsymys? Keskittymisvaikeus? Pää täynnä, takki tyhjä? Juu onneksi edes aurinko paistaa, mä meinaan lähteä ottamaan valohoitoa heti kun neito herää kauneusuniltaan.
Meillä tulee nykyään päivittäin kiistaa vessaharjasta. Tyttö niin mielellään hypistelisi sitä ja harjaisi vähän lattiaa ja seinää, mutta kun EI SAA! Se suorastaan ryntää vessaan, jos ovi on auki, ja hyökkää harjan kimppuun. Sitten vielä tirskuu itsekseen, että ehdinpäs! Itkuhan siitä tietysti tulee, kun rakas vessaharja riistetään ihmiseltä käsistä.. huoh..
Puremista meillä ei ole ollut *kopkop*, mutta pienet nyrkit kyllä välillä heiluu. Lyöminen on meillä yksi niistä ehdottomasti kielletyistä asioista, vielä kun se jossain vaiheessa uppoaa ton pätkänkin kajuuttaan. Yhden kerran " aloin itkeä" , kun tyttö huitas mua avokkaalla naamariin, ja hetken mua katseltuaan alkoi silläkin huuli väpättää, ja sitten se tuli antamaan halin ja pusun. Hertsileijaa kun äiti oli taas myyty! :)
Romiko se tuossa kerran jutteli syömään opettelusta. Siis meillähän asia on hyvin ajankohtainen, koska tyttö on nyt saanut päähänsä, että hän syö itse. En oikeen viitsi (järjettömästä sotkusta huolimatta) kieltääkään, koska a) se ei suostu avaamaan suutaan jos mä koitan syöttää ja b) pitää takoa kun rauta on kuumaa, eli nyt kun motivaatio on korkeella, niin antaa palaa vaan! Aina sinne suuhun jotain menee, vaikka lattialla onkin monen monta hutia. Eli mitään varsinaista vinkkiä opetteluun en osaa antaa, mutta " harjoitus tekee mestarin" ja " lopussa kiitos seisoo" .. Mieltä ylentävää, eikö?
Napiaiset niitä neuvolakuulumisia?
Nyt on mentämä laittamaan letti kuntoon, että kehtaa lähteä ovesta ulos. Onneks on jo kampaaja varattu, mua niin rasittaa tän ylikasvaneen " lyhyen" tukan föönailu. Pitäs olla semmonen wash and go-malli, taidankin kesäks taas vetästä semmosen. Mites Danny? Mikäs malli sulla nykyään on? :))) Sorry Truide, oli IHAN pakko.. ;)
Että tämmöstä tänään. Palataan taas!
Pähkis :)
Hieman heikohko esitys tuo meidän viimeviikkoinen pinomme...no juu...eihän sitä itsekään täällä ihan joka päivä enään pörrää...
Lauantai meni mukavasti, ekaksi käytiin leffassa ja sitten syömässä Teatterissa pitkän kaavan mukaan. Käytiin jopa hetki baarissakin sen jälkeen. Puolilta öin kutsui kuitenkin väsy...mutta mutta...enpä näköjään enään osaakaan nukkua kun olisi mahdollisuus. Ehkä sellainen 3h putkeen sain nukuttua muuten oli sellaista pyörimistä ja aivastelua koko yö (hotellihuoneen ilmastointi oli varmaan ylikierroksilla). Vähän muutenkin jäi sellainen hytti-fiilis tuosta huoneesta, vaiks oli Hotelli Presidentti ja eikä kauaa sitten kun uudistivat sen.
Aamupäivä meni tuossa pihalla ja tuossa tuo poju hieroo unipupuaan sormien välissä, uni taitaa kohta tulla. Taitaa tulla mullekin.
Juu HULLUILLE PÄIVILLE olisi kyllä tarkoitus mennä...vaikka mä en voi sietää ihmismassojen tunkua. Kukaan kun ei nykypäivänä tajua sanoa ' anteeksi' jos ne törmää päälle...
Tässä pitäisi pikkuhiljaa ruveta myös miettimään työasioita, vaikka menen siis vasta 1.9. Mutta millaisia työaikoja sitä rupeis tekemään, vai jatkaako hoitovapaata. Paljon riippuu kyllä nyt siitä saako poju sieltä tarhasta paikan josta hain.
Juu mutta aurinkoista viikonalkua tällä erää toivottelen ja sanon hej då!
On se niin ihanaa olla ulkona tällasella ilmalla! Käytiin tossa reilu tunti leikkimässä hiekkiksellä ennen ruokaa ja päikkäreitä. Tyttö viihty ja minä viihdyin kun oli niin lämmin ja ihana ilma! Ois se vaan ollu viel mukavampaa jos siel ois ollu joku muukin... Ihme, ettei kukaan muu ollu vaivautunu ulos!? Noh, kait vaan oli parempaa tekemistä. itellä se aika kuluu vaan nopeemmin jos on joku jonka kanssa jutella samalla kun seuraa taaperon leikkiä. Ehkäpä sitten iltapäivällä.
Meillä on myös hirvee ongelma tuo pureminen. Ollu jo pidemmän aikaa. Taisin jo kerran siitä tänne sydäntäni purkaakin... Ihan sama millä tuulella tyttö on, ni se saattaa tulla puremaan tosta vaan! Puree jos suuttuu, tai tulee mukamas antaa halin ja puree rintaan tai mukamas antais pusun ja puree huulesta tai nenästä! Ihan käsittämätöntä! Sit suuttuessaan puristelee naamaa todella kovaa tai jopa lyö! En tiedä mistä on nää oikeen oppinu! Enkä tiedä miten niistä päästäis eroon! Kaikkeni oon yrittäny, mut mikään ei tunnu tehoavan! En kuitenkaan viitsi ite purra takas kun on noin pieni... Onkos teillä kellään hyväksi koettuja vinkkejä?
Ois niin paljon tekemistä mut mitään ei jaksais... Keittiö pitäis siivota, mut en viittis kolistella ku typy nukkuu. Sama imuroinnin kanssa. Terassi ja kalusteet pitäs pestä ja öljytä, auto pitäs pestä sisältä ja ulkoo, varasto pitäs siivota, ikkunat pitäs pestä yms. yms. jne. jne. Ja muuteski ois varmaan jonu kevätsuursiivouksen aika... Noh, ehkä täs joku päivä... :)
Onko se jo nyt sunnuntaina se virpomisjutska? No höh, en muistanu ollenkaa. Mäkin oon töissä ja sit iltapäiväl mennää tuttaville kylään. Mun mielest se on aina ollu niin hauskaa kuunnella niit loruja ja katella niit sulosia noitia! Noh, ens vuonna voinki mennä sit pimun kaa virpoo! :)
Hulluista Päivistä en viel tiedä. Kattelin varmaa samaa kolmipyörää kun Truuttakin. Oli aikas makee! Ehkä jonku noista isovanhemmista sais suostuteltuu sen ostaa...
Mut ei mulla tän kummempia tällä kertaa. Palaillaan! :)
ulkona oltiin aamupäivä ja nyt poika nukkumassa.ulkoa kun tultiin oli pojalla hirvmunen nälkä ja laitoin lautasen eteen spagettia ja jauhelihakastiketta ja aloin laittaan isommalle annosta niin poika pisteli täyttä päätä itte ruokaa.niin se sitten söi ihan itekseen lautasen tyhjäksi,eikä ois edes lopuksi saanut avittaa viimesiä raaputuksia lautaselta.on jonkin verran opeteltu syömistä,vaikka aika harvassa on ne kerrat,mutta näköjään oli päättänyt et jos tässä aikoo ruokaa saada niin ei auta kun alkaa kauhomaan itse.
meillä myös esikoisen syntymäpäivät pääsiäisen aikaan ja leipominen piti jo viikonloppuna aloittaa on sen verraan isot kekkerit tulossa.
viikonloppu meni talvitamineita pois laittaessa.pulkat ja sukset varostoon.joitain talvitakkeja pesin ja kaivoin kevät tamineet esille.on se vaan hommaa sekin.poikien toppahaalirit viel jätin jos takatalvi yllättää...on täälllä sen verran lunta kuitenkin vielä.
isompi tuossa kärttää koneelle tuloa,jotan annan tilaa hänelle.kerran viikossa on meillä pelipäivä eli joka maanantai saa pelata kun pienempi nukkuu rallipelejä.kirjoittelemisiin...
Hahaa, Pähkis; Luovuin sitten siitä Dannysta(jotkut saattavat olla eri mieltä), kun kyllästyin siihen jatkuvaan paparazzien pakoiluun:O). Nyt on hiukset mallia; petolinnun peppu! Ei kantsi kai ihan heti Korkeasaareen mennä, etteivät työnnä mua epähuomiossa johonkin huuhkajan häkkiin..
Vitsin vitsi, mikä Veikka Gustafsson meillä nyt asuu!! Jummijammi, kun on poitsu alkanut ketterästi kiipeilemään tuolille ja siitä pikaseen sitten pöydälle..Sais kyllä olla silmät selässäkin, on tää niin huisin nopeeta menoa nykyään.
Jumbossa käväsin nopsaan, ja niinpä kävi muutama muukin äitee lapsineen; oli nääs siellä Jesperissä puolen hinnan- päivät ja maatuskaa liikkeellä pilvin pimein. Tunnustaako kukaan olleensa? Kiersin liikkeen äkkiä ja samantien ulos..En oikeen jaksa noita ihmismassoja.
Hain Tiimarista askartelujutskia, ja sitten lipsahti; Hemtexista ostin 2!! joo, ihan oikeesti siis, 2 suihkuverhoa! Meillä on vain yksi suihku, mutta kun olen niin kyllästynyt siihen, että mulla roikkuu sama suihkuverho sen 4 vuotta katossa, niin nytpä voinkin vaihdella aina välillä. Oli kaikki kamat taas puoleen hintaan, niin siksipä lankesin.
No Napiaiset, kertomaan kuulumisia; sykkeen nopeus jne...
Ilmat sen kuin lämpenee, tää on kyllä ihanaa! Ja kun nyt on pihaltakin kuivanut kaikki kuravelli-lammikot, niin kiva, kun ei tartte pukea kauheesti vaatetta ylle.
Miltsu on ekoilla unilla, joten kait se on mentävä tekemään jotain hyödyllisempää kuin yksin puhella täällä..*vink, vink*!
Parit G:t vielä loppuun; minkäs pitusia ja monetko unet nukkuu minimaatuska päivässä? Ja tutti-asiaa; onko muita himo-imuttelijoita kuin Milo?
Iloa tähänkin päivään!
Truutta
Meillä oli tänä aamuna se puolitoistavuotis-neuvola ja piikki tuli reiteen, hetken harmitti mutta unohtui miltei samantein. Truiden PITUUSGALLUPiin voin siis vasta että nyt pojalla pituutta 86.6 cm (mitattu viikko sitten sydänkontrollin yhteydessä). Monesti kyllä mietin että miten ne voi saada tollaisia mm-mittoja...meidän kaveri nimittäin ei tod tykkää maata siinä pituuslaitteessa...enemmänkin rimpuloi vastaan.
UNET meillä nukutaan yhdet päikkärit kestoltaan 1-3h, yöt nykyään myös läpeensä tosin aika levottomasti.
TUTTI meillä myös käytössä, lähinnä tilanteissa joissa poikaa jännittää/pelottaa tai päiväunille/yöunille mentäessä joskus. Oiva leikkikalu myös.
Johan nukahti poju nopeasti päikkäreille. Kait tästä täytyy mennä syömään ' aamupala' , jäi välistä kun lähdimme neuvolaan.
Aurinkoista tiistaita!
siis kyselit unten pituudesta (kannattaisko mun lukea vähän hitaammin noita juttuja...)...joo siis päikkärit ne 1-3h ja illalla menee nukkumaan siinä 20.30-21 ja nukkuu about 5-6 asti jolloin annan aamumaidon ja jatkaa vielä uniaan tunti pari.
Heei!
Nyt rupes kummasti nenä vuotaa ja silmätkin vetiset, ihan kun väsyttäis mutta äsken yritin maata sängyssä mutta ei uni tullut enkä sit malttanu odotella kauempaa :) ajattelin että kun mummi tulee illalla käymään niin voin sitten vaikka makoilla sohvalla ja mummi hössöttäkään Jeban perässä, meinasin vaan et nukun päiväunet tänään kun ukko taas lähtee johki treffaamaan kaveriaan niin jos en ole nukkunut unia niin voin olla aika kiukku pesäke kun mies poissa ja pitää yksin taas olla illalla mutta mummi pelasti tilanteen :)
Meillä oli neuvola 1½v maanantaina, meni oikein hyvin eikä jääty tenteissä kiinni =) mutta eipä nuo mitään vaatinutkaan. Pituutta pikku miehellä on jo 85,5cm ja painoa 11kg ja huomasin kaupassakin eilen että se on sitten 92cm vaatteet mitä pitää alkaa ostamaan. Rokotetta ei saatu kun se tuli jo siellä rokotetutkimuksessa. jesseä kyllä vähän jännitti siellä kun tiuski terveydenhoitajalle mutta kohteliaasti antoi neuvolakorttinsa kumminkin tädille ja mittanauhankin kun oli sillä hetken saanut leikkiä. No lääkäri opiskelija oli hauska nuori miehen alku niin sille Jesse jopa uskalsi sanoa käsipäivää :) liekkö niin hämmentynt oli kun yhtääkkiä tuli siihen tervehtimään. Itku siellä kyllä vähän tuli kun olis pitäny antaa kuunnella keuhkoja ja kun setä alkoi kiveksiä ronkkimaan. Mutta terveen paperit saatiin.
Tutista kyselin ja sanoin että eikö se ole niinkun 2 vuotiaana kun pitäis luopua niin terveydenhoitaja sanoi että joo se on jo takaraja ja meidän tapauksessa suositteli jo hyvissä ajoin ennen kun vauva syntyy, eli siis viimeistään heinäkuussa kai sitten. Kyllä ottaa koville, Jesselle tutti ei aina ole niin tärkeä mutta kun turhautuu tai kiukku tulee niin sitten ollaan turvauduttu ja esim kaupassa nykyään saattaa saada aikamoisia raivareita ja kiluu vaan :( eilen mulla oli suklaamuroja pikkusessa rusina purkissa niin niitä se kaiveli ja naposteli tyytyväisenä mutta ei aina voi syömistäkään olla mukana blaah.
Unet meillä Jesse nukkuu ihan kivasti, päiväunet ulkona noin 2-3 tuntia ja yöunet noin 21.30-7-(8) Tänään nukkui 8.30 asti, johtuu varmaan kellojen siirrosta, eilen kans ois varmaan nukkunut mutta herättelin jo kaheksalta kun neuvola aika oli.
Voi persutti nyt noi rännimihet tuli, noh Jesse on nukkunut jo 2 tuntia. Meille vaihdetaan uudet rännit ja ne teki aamulla jo hommia ja pelkäsin että meillä jää päikkärit välistä mutta johonkin häipyivät yheltätoista ja nyt näköjään palas.
Tarttee varmaan valmistautua lähtemään ulos koiran kanssa kun se Jesse varmaan kohta herää.
Joten iloista päivän jatkoa
T.Silja
Äkkiä tässä viuhahdan vastaamassa galluihin. Väsyttää niin vietävästi kun typy halusi purkaa sydäntään aamuyöllä, eikä nukkumisesta tullu mitään. Kauhee höpötys, piti hakea se hetkeksi meidän väliin, ettei sisko heräis, joten valvoin sitten tytön pulputtaessa varmaan tunnin! Mies taas käänsi kylkeään, ja tasainen tuhina jatkui, mä en käsitä miten se onnistuu. No, mähän nukahdin kunnolla uudestaan vasta vähän ennen kuin herätyskello soi ja piti nousta.. :/
UNET on meillä siis edellisen kaltaisia nykyään vähän liiankin usein. Joskus tosin nukkuu ihan illasta aamuun heräämättä, eli n.20-07 suunnilleen. Tai jos nyt tarkemmin ajattelee, niin ehkä noita hyviä öitä on kuitenkin suurin osa. Taitaa tuo viime yö olla vaan liian tuoreessa muistissa..
Päikkäreitä tyttö vetää hyvässä lykyssä sen 3h, n.12-15, tänään tosin nekin vaan reilun tunnin. Olin ulkona pitkällä lenkillä päikkäriaikaan, eikä tuo täti oo tottunu oikeen vaunuissa kuorsaamaan.
TUTTI on meidän pikkumaatuskan unikaveri, lohduttaja ja mitä mainioin tulppa vaikka kauppareissulla. Mutta kyllä mä meinasin, että ennen syksyä, eli päiväkotiin menemistä tyttö saa nakata tutit hevon kuuseen.
Ugh. Olen puhunut. Tavataan taas..
Pähkis :)
Tervehdys..täältäki
Gallupeihin:
1.Päikkäreitä nukkuu yleensä 1-2h..paitsi nyt on mummua(hoitaa ku oon töisä) aatellu testata ja pari kertaa päättäny olla " iso poika" eikä nukkua ollenkaan!! Oli vaan illat nuina päivinä yhtä helevetin taistelua ja rääkymistä eikä mikään kelvannu, että annoin komennon että se on saatava nukkumaan..vaikka ulos vaunuihin(meillä viimenen keino millä vissiin saa nukkuun, mut ei oo harrastettu viime kesän jälkeen monesti). Kun ei ilmeisestikään oo vielä kypsä olemaan ilman..
2.Tuttia käyttää vain päikkäreillä ja yöunilla..kohta kuukauden näin. Eikä oo pahemin asiasta valittanu, nyt vie ite aamulla tutit laatikkoon, missä niitä säilytetään seuraaviin uniin asti.
11.4 on meillä 1,5v neuvola..saas nähä onko pikkumiäs kasvanu vai kutistunu..vaatekoosta päätellen kasvanu;)
Ja kukas se sanokaan pöydälle kiipeämisestä jne.. meillä sama laulu. Ei paljo tohi enää missään kävästä ettei oo poika näköpiirisä..tänään vain 4kertaa kiipes keittiön pöydälle ja mää olin siinä vieresä!!! Vikkelästi siis menee..
Juu ei kait..suihkuun ja löhöään että jaksaa huomenna duuniin.
T:Helli
Me oltiin siellä jo heti 8 jälkeen ja sain mitä olin sinne mennyt hakemaankin, eli Benettonin t-paitoja ja löytyihän myös Benettonin farkut. Ostin aiemmin samantyyppiset Benettonin liikkeestä kun se avattiin Kampin ostoskeskukseen ja oon ollut niihin tosi tyytyväinen. Sitten tarttui mukaan pari kevätpipoa ja yhdet collarihousut ja pari kirjaa. Nämä siis pojalle.
Vähän pukkaa yskää pojulle, lämpöäkin oli äsken 37.7. Pidetäänkö sitä jo kuumeena?? En antanut mitään kuumetta alentavaa vielä, katson iltapäivällä uudestaan.
Pojulle annettiin eilen se MPR-rokote mutta siitähän tulisi kuume vasta reilu viikon päästä jos tulisi. Varmaan kevätflunssa iskenyt kun hikoillut leikkiessä ulkona vaikka olen yrittänyt ' sopivat' tamineet laittaa hänelle päälle.
G: mitäs pääsiäisenä puuhaatte? Onko perinteitä? Kuten suklaamunien piilottelu tai jotain? Me lähdetään keskisuomeen jos poika kunnossa.
Nyt taisi pikkuherra jo nukahtaa joten omiin hommiin tästä pyyhkäsen (ja ne ovat siis tällä erää postin haku, Pätkispussin syöminen ja hömppäkirjan lukeminen).
Aurinkoista keskiviikkoa!
Tuttia ei meillä ole ollut ollenkaan käytössä.nyt jo pidemmän aikaa on ollut tärkeitä ne äitiyspakkauksessa olleet harsot.niitä kuljettaa ympäri taloa ja laahaa perässä,jos jokin vahinko käy harso pitää heti saada niin itku loppuu.myös unille mentäessä pitää olla vähintään pari rättiä
unet meillä nukutaan ihan hyvin yöunet 20.30-7.30 ja päivällä tunti tai kaks.
joku mietti kuumeen rajoja pienillä.pepusta lämmöksi taidetaan laskee jos yli 37,5 ja kuumeeksi 38--> kainalosta niinkuin aikuisillakin että jos 37 niiin alkaa olla lämpöä jne. Mittaatteko kainalosta vai pepusta kuumeen?vai onko monilla korvakuumemittari ..meillä ei korvamittaria,koska korvia ronkalattu niin paljon ettei yhtään tykkää poika että niihin vielä kotonakin jotain.
tänään tuli taas leivottua esikoisen synttäreille.hiljaa hyvää tulee...joka päivä jotain niin ei sitten niin hoppu tule yhtäkkiä.
varmaan pitäisi ikkunatkin alkaa viikonloppuna pesemään,että näkis ton auringonpaisteenkin.hirveet kuolavanat ja sormenjäljet likipitäen joka ikkunassa,kun poju vähän kattellu maisemia.
palaillaan...
Oon taas vaan noita kuulumisia jaksanu lueskella muutaman päivän, enkä ite kirjotella olleskaa mut nyt päätin ottaa itteäni niskasta kiinni ja kirjotellakin jotain! Jospa siis yrittäis eka vastata noihin gallupeihin jos niistä joitain muistaa...
UNET: Meillä nukutaan yöunet n. 20.30-7.30 saattaa olla joustoa molempiin suuntiin. Nukkuu aina unet putkeen ellei ole kipeä. Päikkäreitä nukutaan yhet n. 12-14. Jos ollaan liikenteessä tai kyläilemässä tähän aikaan niin unet jää yleensä väliin ja sit nukutaanki autossa... Tätä pyrin kyllä kaikin keinoin välttämään!
TUTTI: Tutti on meillä ollut vain päikkäri- ja yökäytössä yli puoli vuotta. Ei sitä yleensä muuten kauheesti edes kaipaile. Joskus saattaa mennä kotona roikkumaan sängyn laitaan kiinni ja haluaa sitten hetkeksi sänkyyn köllimään jotta saa tuttia tovin lutkuttaa, mut aika nopeesti tulee pois ja kiltisti pudottaa tutit takas sänkyyn. Tosin nyt ajattelin koht puoleen tosta tutista luopua. En vaan tiedä kumpi kannattais tehä ensin, siirtää isoon sänkyyn vai luopua tutista... Turvallinen tutti saattais helpottaa isoon sänkyyn tottumista, mut en tiiä onko sit enää kovin helppo saada sitä tuttii pois jos typy vaikka kiintyy siihen entisestään... Apua! Vinkkejä?
PÄÄSIÄINEN: Me ei varmaa olla tekemässä mitään kummempia. Kotona vaan möllötellää. Yleensä ollaan käyty miehen sukulaisissa Keski-Suomessa, mut kun käytiin siellä jo tammikuussa ni en viittis taas matkustella noita pitkiä matkoja typyn kaa. Se kun ei kauheen hyvin viihdy pitkään autossa...
KUUMEEN MITTAUS: Meillä on korvamittari, joten luonnollisesti mittaan korvasta! Pienenä mitattiin pepusta ja teki niin pahaa kun tyttö huus aina kuin syötävä, joten päätettiin hankkia tää korvamittari. Siitä typy tykkää ja mittailis ihan itsekin muuten vaa jos antais! :) Meillä tosin ei oo koskaan korvissa ollu mitää vikaa joten niitä ei oo ronkittu eikä traumoja päässy syntymään!
Huomenna pitäs varmaa saada aikaseks mennä ostamaan pimulle hiekkiskengät. Raukka on joutunu pitää vielä talvisaappaita kun muitakaan ei oo tarjolla. Yhet vanhat ohkaset nauhakengät ois kaapissa, mut sit en oo uskaltanu niit laittaa ku pelkään et varput paleltuu ja saa kylmää...
Tästä siis oma G: Mitäs kevätkenkii teillä on käytössä?
Jeps, mutta ei tässä sen kummempia. Palaillaan! :)
Päivä taas mennyt jotensakin nopsaan, vaikken oo mitään tehnytkään..
Hokasinpa tänään soitella sitä neuvolaa, ja ihan selkokielellä meiän nlakortissa lukee, että seuraava käynti on lekurille puolitoistavuotiaana! Joten nyt kun oisin aikaa varannut, niin tokihan meiän täti on lomalla. No, eipä tässä kiirettä, kun vasta vappuaattona se puolitoista tulee täyteen.
Jouduinkin sitten nöyränä tyttönä käydä palauttamassa toisen suihkuverhon:0(. Meiän kylppäri kun onkin silleen jännästi hiukan normia matalampi, ja suihku vielä ikäänkuin korokkeella, niin 2-metrinen suihkis onkin liian pitkä..Plääh! Toisen verhon ihan tyylikkäästi leikkasin saksilla lyhyemmäksi, kun oli semmosta purkautumatonta matskua, mutta toinen ois ollut tekstiiliverho, niin paree pitää sakset siitä erossa.. Samalla kävin HP:n kurkkimassa Stokkan alakerrassa, mutta ei, ei..mitään ei tarttunut mukaan, kuin korkeintaan paniikki siitä akka-määrästä!
Romin galluun; meillä pääsiäisenä perinteisesti avataan grillikausi, oli pakkasta tai ei, ja pitkäperjantai on SE päivä, jolloin lapset etsivät munia ympäri huushollia, ja niitä löytyy muutamat joka penskalle.
Mä en muuten koskaan mittaa kuumetta Milolta! Luotan vain näppituntumaan, ja hänen yleisvointiinsa..Yötä vasten annan sitten helpommin suppoa, vaikkei kovin kuumalta tuntuisikaan.
Kenkägallu; Meillä ihan nauhalliset nahkakengät käytössä, vaikka ehkä tarralenkkarit ois nyt ihan jees.
Ei Napiaiset nyt jouda pinoon, mutta Silja hei, kyllähän meitä kiinnostais sunkin masuasukin kuulumiset:O). Ja varsinkin se sykkeen tiheys, että vois panna pitkävetoa pystyyn, heh!
Ja K@tju, huhuu, kuinkas pikkuherran ja isoveljien kanssa on elo sujunut? Nää kevätvauvat on kyllä ihania kun toi aurinko jotenkin helpottaa kaikkea sopeutumista!
Iloiset illanjatkot!
Trutti
Meillä pukkas taas nuhan Jesselle :( Eilen tais liian vähissä vaatteissa pihalla viipottaa, mutta kun en voinu enää laittaa sitä haalaria vaikka olikin välikausihaalari. Lämpöä oli äsken mitattuna 37,6 pepusta, mutta en antanu kuumetta alentavaa kun olen kuullut jostain että kuume voisi tappaa sen pöpön mikä sisällä riehuu joten siinä toivossa, tosin jos kuume kovin nousee niin kyllä sitten helpotan tietenkin oloa ja jos yöllä kovin itkee niin voin mä sen supon sinne tuikata sitten.
Pääsiäisenä tulee Jessen kummitäti ja setä (eli mun sisko ja sen mies) ja sitä olen odotellut kun kuuta nousevaa ja nyt tuo nuha tulee ja pilaa kaiken, Jessen olemus ei ole niin reipas ja ihana jos on sairaana, olis ollu kiva jos ois sen paremman puoliskon nähnyt kun niin harvoin nähdään mutta onhan tässä nyt vielä viikko aikaa sairastaa, minä sitten varmaan pääsiäisenä kituun nuhan kourissa. Tarkotus olis lähtee käymään joko korkeasaaressa tai seurasaaressa jos on kaunis päivä. Munia ei ruveta vielä piilottelemaan mutta sitten kun Jesse on isompi niin haluun jatkaa sitä perinnettä, ja myös tyynyn alle käy kana munimassa suklaamunan mutta sekin vasta myöhemmällä iällä. Vaikka kyllä mä laitan Jessen tänä vuonna virpomaan :) tosin vaan mummon ja papan luo ja mummin luo. Ajatteli jotain velho asua, ja jos saisin Jessen jotenkin askartelemaan vitsat vielä, innokas se on varmaan yrittämään mutta katotaan kuinka se sitten käy.
Mites muilla onko teillä ipanat, ainakin isommat menossa virpomaan, millä mielellä muuten odotatte palmusunnuntaita? Mä kyllä ihan aijon varautua vaikka tuskin tänne meille tulee ketään, ehkä naapurin tytöt vaikka ei ne tullut viime vuonnakaan.
kevät kengistä ei ole vielä tietoa meillä, ollaan käytetty viel kumppareita ja sit sellasia vähän kevyempiä kävelykenkiä. Lenkkareita olen katellut mutta ei oikein ole oikeaa kokoa eli 22 varmaankin.
Enkös mä jo tänne kertonu sykkeita mitä viimeks saatiin, eli noin reilu viikko takaperin rv 16+1 sykeet oli 150 kuulema vähän alle. Jesseä kun odotin niin sykkeet oli rv 17+2 155 mutta sitten ne putos 130-150 eli en osaa oikein sanoa kumpi tuon mukaan olis tulossa, ja nehän väittää että ei sykkeistä muutenkaan voi oikein päätellä. Pääsiäisen jälkeen on se rakenneultra jota odotan myös innolla. Vatsa vaan pömpöttää mutta liikkeitä ei tunnu tai ehkä olin tuntevinaan yhtenä päivänä mutta ei sitten sen enempää :( jo sais antaa kuulua ittestään.
No taidan tästä painella suihkuun ja nukkumaan kun on jotenkin taas laiska olo.
mutta hyviä unia kaikille
T.Silja, Jesse ja maha rv 17+6
Jouduin sitten suppoa antamaan mutta en tiedä rauhottiko yhtään, ehkä hetkeks, meillä tosin vielä on alle 1 vuotiaiden suppoja kun ei niitä tullut käytettyä silloin, tarttee varmaan ostaa tujumpaa tavaraa. Jouduin sitten koko yön nukkumaan Jeban huoneessa kun en viittinyt pompata puolen tunnin välein sinne erikseen.
Poitsu nyt nukkuu vielä vai nukkuuko, taitaa jo huudella tuolla ja sillä on kakat housussa teki jo aamuyöstä mutta ei silloin passannu lähteä pesemään kun nukahti samantein uudelleen, joten nyt on pakko mennä taas.
Huomenta vaan kaikille
T.Silja silmät ristissä
Voi hitsin, hitsi..meilläkin meni yö ihan persiilleen, kun Milolla nenä niin täynnä tuhtia tavaraa, ettei pystyny nenän kautta hengittämään lainkaan, ja sitten kun se tutti on niin tärkeä, että sillä tukki sitten viimesetkin hengitysaukot..Pakko oli aamusella räkäimuria käyttää, ja tulihan sitä tavaraa uloskin, mutta vitsi kun se huuto on niin hurjaa..Pakko kuiteskin tyhjentää vielä nenua, ennenkuin paan unille. Kohta mennäänkiin varmaan petiin, nukuttaa ja tänään oon vielä töissäkin klo 23 asti.
Pakko oli näin aamusta pinoutua, sillä kun teinit kotiutuu, niin ei toivoakaan päästä koneelle, ja lukiolaisella kun on koeviikko, niin saattaa tupsahtaa yhden tunnin koulupäivän jälkeen jo kotiin.
Okei, Silja, nyt ootellaan parit viikot ja sitten jos sykkeet alkaa olla selvästi joko matalaa tai korkeeta, niin aletaan veikkaamaan, hih! No, eipä kait noissa mitään perää oo, mutta onhan se kiva arvailla..
Meillä oottavat lapset kovasti, että pääsevät virpomaan. Milo ei kyllä lähde mukaan, mutta kolmonen, nelonen ja vitonen. Meillä onkin varmasti lauantaina virpomisvitsa-talkoot, että saavat vitsat menokuntoon. Kaitpa kolmonen ja nelonen pukeutuvat ihan " mummo" -noidiksi, ja vitonen varmaan mehiläiseksi, joka pörrää mukana. Ollaan ostettu joskus vuosia sitten semmonen mehiläispuku, ja se on kyllä aikas söpö! Milon ehkä pukisin pupuksi, jos lähtisi matkaan.
Täällä meilläpäin ovatkin tosi anteliaita nuo naapurit, johtunee ehkä siitä, että tässä lähistöllä asuu aika paljon vanhempaa väkeä ja oikein varustautuvat kunnolla trullien tuloon. Itse olen ostanut pieniä suklaapupuja ja karkkipussukoita kaappiin oottamaan mahdollisia virpojia, mutta viime vuonna ei käynyt ainutkaan:O(. Ehkäpä siksi, kun tietävät, että meiltä löytyy virpojia omastakin takaa, tai sitten pelkäävät, että tää suurin noita astuu ovelle!
Eipähän mulla kummempia, toivotaan pikaisia paranemisia kaikille potilaille, ja muuteskin oikein aurinkoista päivää!
Truutta ja nuhis
Piipahdus tännekkin.. :) harvakseltaan tulee kirjoiteltua mutta luettua sitäkin enemmän.. Jotain galluppejakin oli ollut, koetanpa muistaa.
TUTTI: illalla nukkumaan mennessä, ei muuten. Autossa matkustaessa on aina varalta mulla laukussa mukana mutta yleensä ei tarvitse koskaan.
PÄIKKÄRIT: mitkä päikkärit?! olen kade, Jenna nukkuu ehkä puoli tuntia päivisin eikä yhtään enempää! Yöunet on sitten putkeen 20-9.00 noin suunnilleen joten ehkä ei vaan riitä unta päivälle. Vaikka tämä mamma haluaisi välillä itsekin lepohetken päivällä kun vauvakin nukkuu...
KENGÄT: meillä oli kuoman talvikengät pitkään käytössä lämpimilläkin ilmoilla ennenkuin huomasin kaapin pohjalla yhdet vähän kuluneet ensiaskelkengät. Kirpparikamaa, mutta toimivat :) Kengät olisi siis ostoslistalla mutten tiedä yhtään millaiset olisi hyvät taaperolle joka vassta on lähtenyt kävelemään. Kuoman talvikengillä vaappuu niinkuin mannerheimi joten ohutpohjaisemmat vois olla aika pop :)
Vauvalla ristiäiset ylihuomenna ja Jennalle ostin pinkit kimalteiset prinsessa-tyyliset ' nappaskengät' joilla sisällä tepsuttelee kyllä helpon näköisesti.
ILKEYDENTEKO: meillä ei purra mutta kaikkea muuta kyllä. Vauva saa olla kohtalaisen rauhassa mutta koira saa kovakouraisia hellyydenosoituksia useasti päivässä :) Kiipeilyn lopetti kun kertaalleen tuli melkeinpä pää edellä alas tuolilta! Hui, säikähdin tosissani mutta mitään ei onneksi tullut paitsi kova huuto.
Ja jotkut kiellot menee IHAN kuuroille korville, saa ihan tosissaan sanoa useamman kerran tai ärähtää ennenkuin uskoo ettei johonkin saa koskea/ottaa tms. mutta taitaa olla aika yleistä? ;)
NEUVOLA: meillä on 10.toukokuuta 1v6kk neuvola vähän myöhässä mutta ajattelin ottaa sen siihen koska vauvalla samalla 3kk neuvola- molemmat pitää joka tapauksessa rokottaa niin meneepä samalla huutokerralla...
Saattoi jotain muitakin gallupintynkiä olla mutta enhän minä tällä päällä mitään muista :) Palailen ehkä asiaan myöhemmin, mutta nyt koiraa pelastamaan taas pieneltä ' ratsastajalta' ........
-Henna ja tytöt-
Kylläpä kummasti mieli virkistyy auringon voimasta!
Viikonloppuna tuli jopa ulkoiltua, mikä on mulle tosi harvinaista. Lauantai meni töissä kasista neljään, mutta eilen käytiin kävelyllä ja oltiin pihalla. Kylläpä maistui uni Milollekin päivän puuhien jälkeen.
Kaakulle teretulemast joukkoon *vilkuttaa*! Eipä tää enää kovin aktiivista oo tämä kirjoittelu, mutta jos rivin rustais silloin tällöin.
Milo on aloittanut puremisen:O(. Toistaiseksi onneksi vaan mua yrittää purra ja toisinaan isää, mutta muut lapset ovat saaneet olla rauhassa. Eipä se auta, kuin " kouluttaa" , ettei jää paha tapa päälle.
Ja kaikkea pitää matkia; tässä muutaman kerran olen yllättänyt herran, kun on löytänyt kylppäristä dödön, ja sitten nostelee paidan helmaa ja laittaa purkkia paidan alle...Hygienia ennen kaikkea.
Romi; tuuhan kertoo, kuinka hotelli-reissu meni!
Onkos Hulluille Päiville menijöitä? Mä en taida sinne hullutuksiin lähteä..Toisaalta sieltä sais sen kolmipyörän, jota olen haikaillut, mutta käytettynä sais varmaan ihan hyvän myös. Milo saikin naapurista eilen istuimen fillariin, niin nyt vois alkaa harrastaa pyöräilyä sen kanssa.
Huomenna ois eskarissa pääsiäisaskartelu-ilta koko perheelle, ja aattelin mennä muutaman kanssa sinne. Ja synttärikutsut pitäs tekasta, kun vitonen täyttää viikon päästä 7. Mentävä siis Tiimariin hakemaan korttipohjia ja sitten virpomisvitsoihin höyheniä..Sehän onkin taas sunnuntaina se noita-päivä. Olenkin silloin töissä, joten enpä taida muita noitia nähdä, kuin itseni, mikäli satun peiliin vilkasemaan.
Lauranäidille työn iloa, hyvin se neiti tarhassa varmasti pärjää..
Auringonpaistetta alkavalle viikolle, tulkaahan pinoonees pikseen..
Milo taas kärtsää vieressä, ja käy raapimassa mua, joten Morotsut!
Trutti