Käytätkö älykelloa tai muita mittareita kehosi tarkkailuun?
Mitä mittailet?
Miksi?
Mitä mittailu tuo elämääsi?
Voisitko lopettaa mittaamisen ja mitä siitä seuraisi?
Vastaan itse.
Fitbit vuoden alusta. Seuraan askelia, kaloreita, unta ja sykettä.
Halusin aluksi varmistaa, että liikun tarpeeksi.
Tuo stressiä.
Mietin lopettamista ja lukemat varmaan pysyisivät samana koska työpäivien aikana aika samat luvut. En uskalla jostain syystä lopettaa.
Kommentit (54)
Mitä teet tällä tuntemattomien tiedolla , esim. Minun tällä tiedolla?????????????
Vierailija kirjoitti:
Mitä teet tällä tuntemattomien tiedolla , esim. Minun tällä tiedolla?????????????
Tämä on keskustelupalsta, täällä keskustellaan.
En käytä. Huomaan kyllä itse olostani olenko nukkunut tai liikkunut. Pidän mittaamista äärettömän stressaavana ajatuksena, eikä minua edes kiinnosta tietää mitään numeroita.
Älykello on kyllä ranteessa. Käytän sitä navigointiin ja viestien/puhelujen vastaamiseen tai hylkäämiseen. Puhelin on äänettömällä tai kotona sisällä.
Käytin ennen en käytä enää.Stressasi niiiin helvetisti lopetin sen käytön aaawwh kun helpotti Ei aina tarvitse suorittaa!
Kyllä
Mitä mittailet?
-Sykettä, unta, liikuntasuorituksia.
Miksi?
-Se on mielenkiintoista ja mm. motivoi liikkumaan määrätietoisemmin.
Mitä mittailu tuo elämääsi?
-Tyydytystä uteliaisuudelleni.
Voisitko lopettaa mittaamisen ja mitä siitä seuraisi?
-En ole ajatellut lopettaa. Olen seurannut arvoja jo kymmenen vuoden ajan ja olen tottunut siihen.
En, en ole kokenut tarvetta ja luulenpa, että aiheuttaisi minulle vaan stressiä.
Vierailija kirjoitti:
Mitä teet tällä tuntemattomien tiedolla , esim. Minun tällä tiedolla?????????????
Kiinnostaisi kuulla muiden kokemuksia, koska mietin omaa suhdettani tähän mittailuun. En saa siitä juuri mitään muuta kuin stressiä. Siksi haluan kyseenalaistaa omaa toimintaa ja mietin, onko muut samanlaisia.
Unen mittaus stressaa. En saa kunnon yöunia, vaikka mitä teen. Samat heräilyt lomalla ja työpäivinä. Kokeilin lopettaa kahvin, ei vaikutusta uniin. En voi mitään ja aina on liian vähän syvää unta.
Kyllä, olen käyttänyt Apple Watch Ultra 2 nyt parin kk ajan enkä luopuisi laitteesta. Mittaan sillä kaikkea mahdollista ja koen sen hyvin hyödylliseksi. Se on näyttänyt mm. sairastumisen merkit jo ennenkuin olen itse huomannut mitään oireita.
Mulla on Polarin simppelein kello, seuraan lähinnä sykettä ja unta. Siitä on ollut suurta hyötyä, olen oppinut ymmärtämään, mitkä kaikki asiat vaikuttavat nukkumiseen ja unen laatuun. Sykkeen seuraaminen on itse asiassa jäänyt vähän vähemmälle, koska mulla ei enää ole ongelmia korkealle pomppoilevan sykkeen takia. Varmaan ainakin osittain siksi, että nukun nykyään paremmin kuin ennen.
En oikeastaan halua lopettaa mittaamista, koen että se on hyödyllistä.
En enää. Ei iho kestänyt pitää yötä päivää ranteessa ja löysemmälle ei voinut laittaa, kun näytti sitten happisaturaatiot 20 yksikköä pieleen.
En