Ei hitto on kyllä hiljaista kun yrittää myydä tavaraa todella edullisesta ja antaa jopa ilmaiseksi. Missä ihmeessä porukka ostaa?
Tosi hyviä tuotteita ja paljon siistiä tavaraa myyn isoina nippuina parillakympillä. Osa merkkitavaraa. Osa ilmaista hyvää käyttökelpoista. Ei kukaan kommentoi Facebookissa.
Torissa sentään saan huonekalut myydyksi mutta mitä ihmeessä teen hyville merkillä mitä tulee keittiövälineisiin ja kauniisiin astioihin. Ei mene kaupaksi, ei edes parilla eurolla. Vienkö vain kaatopaikalle?
Kommentit (46)
Sosiaalisten tilanteiden sietämättömyys saa ihmiset mieluummin ostamaan jostain yleisestä kaupasta kuin suoraan toiselta ihmiseltä. Samalla saa kolmannen osapuolen tarkistuksen tuotteeseen. Ei ainakaan ihan romua saa, jos ostaa jostain Kontista.
Onko aitoa merkkitavaraa? Jos myyt liian halvalla niin niitä luullaan piraattituotteiksi.
Materia ei ole enää mikään elämän edellytys. Materia on halpaa ja kaikkien ulottuvilla. Ei ihmiset enää shoppaile ajankuluksi. Materia ei ole luksusta, tila ja aika ovat.
En ostaisi nippuina, jos on vähänkin jotain mikä ei kiinnosta. Voin jonkun astiasarjan noin ymmärtää. Vaatteet yksittäin.
Osa saattanut kyllästyä osteluun. Vaatteita löytää myös halvalla nettikirppiksiltä ja vaikka uffilta. Jotain untuvatakkia voi hyvin myydä torissa sopuhintaan, ehkä jotain erityistä merkkiäkin. Tarjontaa on vain niin paljon käytetyissä.
Kusen polttamia rättejä kukaan huoli.
En ikinä ostaisi vaatteita nippuna. Laita yksitellen ja jokaisesta selvät kuvat.
🇺🇦🇮🇱
Lama. Ei ole ostovoimaa. Muutkin koittaa epätoivoisesti myydä omaisuutta ja etsiä jauhelihaa kaupoista.
Kaikenlaista kusetusta on liian paljon.
Vierailija kirjoitti:
Materia ei ole enää mikään elämän edellytys. Materia on halpaa ja kaikkien ulottuvilla. Ei ihmiset enää shoppaile ajankuluksi. Materia ei ole luksusta, tila ja aika ovat.
Jaaha täytyykin ottaa toi muovikassillinen pulloja ja käydä vaihtaa ne rahaksi ja sitten käydä ostaa uusin volvo xc90 kerta materia on niin halpaa. Ylimääräisillä rahoilla voinkin muuttaa pois tästä slummi yksiöstä vaikka parempaan kolmioon.
Ihmisiä ei enää tavara kiinnosta. On nähty miten vähällä tulee toimeen.
Vierailija kirjoitti:
Ihmisiä ei enää tavara kiinnosta. On nähty miten vähällä tulee toimeen.
siksi kaikki veikkaus voittajat ei lunasta miljoona voittoja vaan toteaa että pelasi koska se oli elämys.
Itse ostan melko paljon Vintedistä. 3- vuotiaalleni löytyy sieltä hyvin vaatetta. Ostan myös itselleni vaatteita sieltä. Viimeiseksi Marimekon t-paidan kympillä ja erään mekon 24 eurolla, jonka hinta uutena olisi 180€.
Torissa olen jotain harvakseltaan myynyt. Lasten tarvikkeita lähinnä.
Kivijalkakirppareitakin tykkään kierrellä, mutta harvakseltaan, koska sijaitsevat kauempana.
Asuin kerrostalossa. Vein rappukäytävän ala-aulaan tavaroita. Kirjoitin maalarinteippiin, että saa ottaa.
Kaikki meni. Siinä oli sohvapöytä, vitriinikaappi, puutarhakalusteet, lampunvarjostimia, vaatetta jne.
Yhden koivupuisen vuodesohvan annoin ilmaiseksi minulle ventovieraalle ihmiselle. Tapasin tuttavani, ja hänen seurassa oli tyyppi, jolla ei ollut sohvaa. Sanoin, että minulla on häkkivarastossa ylimääräinen, mennäänkö hakemaan?
Lähdettiin sitten saman tien hakemaan se sohva. Yhdessä kannettiin käsipelillä muutaman sadan metrin päähän hänen asuntoonsa.
Kyllä porukalle ilmaiset tavarat kelpaa.
Keittiövälineet ja kauniit astiat ovat vaikeaa myytävää. Kiertelen kirppiksiä ja juuri sellainen tavara pölyyntyy samoilla pöydillä pitkään. Nettikirppiksillä niille tulee hintaa kuljetuksista, jolloin ainakin minä mietin että saan jo saman kaman uutenakin lähikaupasta.
Yksi myyntikikka on kerätä nippu, jolle keksit muuta käyttöä kuin ruuanvalmistus. Olen saanut myytyä lasten leikkeihin niin, että niputin kaikki kauhat ja tyyliin "hiekkalaatikon sankareille kakun valmistukseen" yms. Heti meni ja hinta oli kaksi euroa siitä huolimatta,että kauhat olivat hyviä ja laadukkaita.
Ja hyvi otettu kuva auttaa aina.
Olen vienyt spr konttiin hyväkuntoista tavaraa.
Kierrätyskeskus ja roskis ovat oikeita paikkoja. Kaikilla on liikaa tavaraa jo ennestään.
Ihmettelen ihmistä joka valittaa kun sen turha tavara ei kelpaa kenellekään.
Miksi pitäisi?
On oma moka kun on tavaraa liikaa.
Mitä hyvää tavaraa se on, jos ei sinullekaan kelpaa?
Lahjoita Konttiin, Punaisen Ristin kirpputorille. Siellä on aina paljon asiakkaita ja tavarat vaihtuvat koko ajan.