Kierrättäjät: Miten lasitölkeistä kaulusrenkaat irti?
Lasinkeräyspisteet vaativat muovi- ja metallirenkaiden irroittamista pulloista ja tölkeistä, mutta miten ihmeessä ne saa helposti irti ????
Onko parempi viedä renkaineen kierrätykseen vai viskata kaatopaikalle, jos ne eivät vaan irtoa?
Kommentit (10)
Saksilla en ole saanut metallirenkaista kuin haavoja sormiini, mutta tuo tölkinavaajakonsti on vielä kokeilematta!
Etkö nähnyt tv ohjelmaa (Mot) jossa todettiin et lasi menee sellaisenaan kaatopaikalle. Siihen loppui kyllä meikäläisen lasinkerääminen.
ne paikalleen, olen kanssa kuullut että ei haittaisi?
No, sitten ei kyllä viitsi kauheasti nähdä vaivaa tölkkien pesussa ja renkaiden silpomisessa...
Järkytti minuakin kyseinen ohjelma.
että etiketit saavat jäädä, mutta kaulusrenkaat irroitettava. t: ap.
On totta, etta joskus sesonkien aikaan ja ennen uusien tuotantolaitosten aikaa on mennytkin kaatopaikoille, mutta ei enää.
lasinkierrätystä. Niillä on niin ihme aihevalintoja aina... Aihevalintojen takaa paistaa maailmankuva, joka tuntuu minusta vieraalta. Ei sopivalta minulle. Ärsyttää koko MOT.
Joka jakson aihetta en tiedä, mutta yleisesti ottaen...
Niillä on todella yksipuoliset lähteet, jotta saisivat ohjelmistaan mahdollisimman dramaattisia. Aihe kuin aihe, onnistuvat tekemään kärjistettyjä johtopäätöksiä. Surullista, että ihmiset pitävät tätä tosissaan tutkivana journalismina.
Esim. se jakso, jossa MOT älykkäästi yhdisti hevimusiikin saatananpalvontaan ym kamaluuteen...
mieheni joka on lasitehtaassa töissä sanoi ettei ne pienet muoviosat ja etiketit haittaa, lasi murskataan ja sen jälkeen paistetaan sellaisissa lämpötiloissa ettei ne haittaa!