Millaisia ominaisuuksia on mielestäsi ihmisellä, joka on henkisesti kehittyneempi kuin suurin osa?
Kommentit (136)
Empatia ja kyky miettä asioita toisen ihmisen kantilta.
Ei ole ilkeä, ei käytä muita hyväkseen ja on kaikille ystävällinen, siis ihan kaikille.
Ymmärtää olevansa vain yksi muista, ei muita huonompi tai parempi.
Vierailija kirjoitti:
rauhoittava aura
Mikä se on?
Itsensä arviointi, että kykenee kasvattamaan itseään. On vaikein.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
rauhoittava aura
Mikä se on?
Aurajuustonpala bentsoilla
Paljon hyviä ominaisuuksia on mainittu. Hyvien ominaisuuksien imitoiminen vain ei yleensä kehitä, varsinkaan jos ajattelee hyvien ominaisuuksien imitoimisen kehittävän.
Kehittyneen ja tietoisen, oman henkisielunsa evoluutiossa pitkällä olevan ihmisen 'aura paljastaa hänet'. Tuon auran tunnistavat erityisen nopeasti luontoäidin turmeltumattomat; pienet lapset ja eläimet.
Toisaalta tuo aura on kuin hiertävää santapaperia tietylle, matalammalle vibraatioskaalalle.
Runoilijat käyttävät teoksissaan ilmaisuja kuten 'puut taputtavat käsiään'. Luonto on aistiva, älykäs organismi.
Mainitsemisen arvoista Raamatusta: Jesajan kirja 55:12, käännösversio 1992.
'You can talk fancy words.
You can fake everything.
But you can't fake your f r e q u e n c y.'
💫
*Minulta 2 kommenttia ketjussa.🙏
Vierailija kirjoitti:
Minun mielestäni henkisesti kehittynyt ihminen on hyväntahtoinen muita kohtaan. Ei siis saa nautintoa muiden kärsimyksestä tai epäonnesta, ei halua k0staa kokemiaan vääryyksiä, vaan haluaa edistää hyvää.
Kyllä, tämäkin on totta. Kaiken totuuden hyväksyntä auttaa ymmärtämään ihan kaikkea. Tietoinen ihminen on tietoinen kaikesta mahdollisesta ja sitten ovat he jotka oppivat koko ajan lisää.
Ei tarvitse olla kaikkia, mutta ainakin älykäs, viisas, pohdiskelevainen, empaattinen, hyvät kyvyt säädellä tunteita, ei impulsiivinen, hyvä itsetunto, eikä käytä paljoa puolustusmekanismeja (etenkään projisointia, torjuntaa tms.).
Vierailija kirjoitti:
rauhoittava aura
Kaikkia turvallisia ihmisiä ei pidetä tällä tavalla rauhoittavina vaan voidaan jopa pelätä. Tämä johtuu ymmärtämättömyydestä.
Olen tuntenut henkisesti kehittyneitä ihmisiä:pahansuopia, ilkeitä ja kateellisia.
Vierailija kirjoitti:
Paljon hyviä ominaisuuksia on mainittu. Hyvien ominaisuuksien imitoiminen vain ei yleensä kehitä, varsinkaan jos ajattelee hyvien ominaisuuksien imitoimisen kehittävän.
Ei pidäkään imitoida eli esittää mitään vaan pitää aidosti olla näitä hyviä ominaisuuksia.
En tiedä, mutta minua kiinnostaa