Miten venäjämieliset venäläiset saataisiin ulos Virosta?
Siellä on heitä aivan liikaa noin pienen valtion kannettavaksi, lähes kolmannes väestöstä.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Virossa on mielipide ja sananvapaus ja oikeus kannattaa Venäjää.
Ei ne kyllä tykkää venäläisistä, eikä venäjän kielestä. Olen näin ymmärtänyt, kun siellä olen käynyt. Nythän koulua ei enää voi käydä vain venäjän kielisenä vaan on pakko alkaa osaamaan viron kieltä. Virohan on yksikielinen ja se kieli ei ole venäjä.
Jännä ettei siellä ole pakkovenäjää. Suomessa pakkoruotsi ja kaksikielisyys vaikka ruotsalaisia on noin 4%.
Suomi voisi ottaa osan heistä tänne solidaarisuuden eleenä.
Mahdotonta, ja siinä on venäläisyyden ja Venäjän pahuuden mahti. Venäjän hallintoa paenneet ovat tosissaan Putinin vastustajia, mutta ne soluttautujat ja viidennenkolonnan ihmiset valehtelevat sujuvasti, kunnes heitä tarvitaan.
Ja lopulta joka ainoa Venäjän kansalainen ulkomailla on Kremlin hallinnon näkökulmasta "pelastettava" venäläinen, vaikka kuinka olisi Putinin ja Kremlin vastustaja.
Millä tavalla tämä on sinun ongelmasi, ap?
Virossa on mielipide ja sananvapaus ja oikeus kannattaa Venäjää.