Iltalehti: Miksi taksimatka maksaa vain 6,50 euroa - ja miksi me hyväksytään se hiljaa?
Huhhuh mammat, nyt on pakko kysyä: onko tämä teidän mielestä ok?
Iltalehti kertoo, miten Uberin ja Boltin taksikuskit ajavat ihmisiä ympäri pääkaupunkiseutua alle viidellä eurolla per kyyti. Ja mitä siitä jää käteen? 12 tunnin duunista ehkä 80 euroa. Osa kuskeista asuu äitinsä tai kämppiksen nurkissa, jotta pystyvät ylipäätään elämään. Kuulostaako reilulta?
Tässä ei enää puhuta "hinta-laatusuhteesta" vaan suoraan orjatyöstä. Ja kyllä, tätä tapahtuu täällä meillä Suomessa, vuonna 2025. Miehet ajavat itsensä velkavankeuteen, sähköautot seisoo parkissa, ja välillä kyydissä kuskataan jopa h u u m e i t a.
Ja me asiakkaat? Me taputellaan takapenkillä ilosta kun "jee, halpa kyyti, ei maksa kuin ratikka". Missä vaiheessa meistä tuli näin välinpitämättömiä?
Onko tämä teistä ok? Saako Uber ja Bolt murskata suomalaisten työn arvon koska "se nyt vaan on edullista ja kätevää"? Miten moni teistä käyttää näitä sovelluksia ja mietittekö koskaan mitä niiden halpuus tarkoittaa jollekin toiselle ihmiselle?
Rehellisesti, mammat. Onko sillä väliä, kuka sinut kuskaa kunhan se maksaa alle seiskan? Kertokaa. Haluan kuulla ihan kaiken.
Kommentit (103)
En ole koskaan noita käyttänyt enkä käytä.
Lainsäädäntöhommia. Kyllä mä ostan halvinta siekailematta, mikäli saan saman palvelun kuin kalliimmalla. Näin tekee moni muukin.
Pitäisköhän siitä 9€/pv -hommasta aloittaa muutokset?
Ei tulisi yksin mieleenkään ottaa Helsingissä taksia
Tilaanpa Woltista maahan muuttajan tuomaan minulle ruokaa.
En voi matkustaa Dubaihin koska siellä on orjuutta.
T. Nainen
Kun tuo taksialalle viidakon lait niin ... mitä odotitte?
Itse annan aina tippiä 3-5e, että kuskille jäisi muutakin kuin persnettoa.
Mä käytän. Ja kyllä ihmettelen miten joku voi noilla hinnoilla elää. Mä en sitä hintaa kuitenkaan voi päättää. Maksaisin mielelläni myös enemmän, mutta en pysty vaikuttamaan asiaan. Tippiä annan kyllä ellei ole jotenkin ikävä kuski.
En tiedä mikä olisi ratkaisu jota kuskit odottavat minulta, asiakkaalta. Ei varmaan se, että jättäisin palvelun käyttämättä? Tuossakin jutussa kuskit sanovat että näitä käytetään Suomessa liian vähän, ja ongelma johtuu siitä.
Sitten toisaalta sanotaan että käytetään kuin ratikkaa. Mitä se tarkoittaa? Liian paljon? Mikä sitten olisi hyvä?
Vierailija kirjoitti:
Itse annan aina tippiä 3-5e, että kuskille jäisi muutakin kuin persnettoa.
Ja just tätä paskaa en kaipaa Suomeen. Täkäläiseen kulttuuriin ei kuulu se että palveluista pitää tipata koska muutoin sen tarjoaja ei tule toimeen. Palvelut hinnoitellaan sellaisiksi että niillä pärjää.
Vierailija kirjoitti:
Kun tuo taksialalle viidakon lait niin ... mitä odotitte?
ja viidakon elukat
Olen tyytyväinen Uberin ja Boltin käyttäjä. En hintojen vuoksi, vaan siksi, että palvelu on niin toimiva. Ystävälliselle kuskille annan tippiä, eli melkein aina.
Opiskeluajoilta tiedän ihmisiä, jotka tekivät opiskelujen yhteydessä töitä Uber-kuskeina. Perjantaisin ja lauantaisin sai netottua hyvät rahat ja just silloin, kun itselleen parhaiten sopii. Aivan typerää mustamaalausta ollut toimivasta palvelusta. Jos kyydin hinta on vain viitisen euroa, niin silloin kyse on muutaman kilometrin ja muutaman minuutin matkasta kantakaupunkialueella. Kantakapungissa ei tarvitse kauaa odottaa uutta asiakasta.
On kyllä p aska maa kun pakottaa miehet taksikuskeiksi.
Jos toiminta todellakin olisi persnettoa, miksi kukaan tekisi sitä?
Totta kai käytän. Miksi ihmeessä maksaisin samasta palvelusta enemmän? Teippiä annan, jos palvelu on ollut hyvää. Paljon mielummin ovat töissä tekemässä edes jotain, kun makaamassa kotona ja lypsämässä yhteiskunnan tukia.
Onko se sitten parempi, että taksihinnat ovat korkeammat ja työpäivä on tolpalla odottamista, että saa ehkä kyydin tai pari?
Vierailija kirjoitti:
Olen tyytyväinen Uberin ja Boltin käyttäjä. En hintojen vuoksi, vaan siksi, että palvelu on niin toimiva. Ystävälliselle kuskille annan tippiä, eli melkein aina.
Opiskeluajoilta tiedän ihmisiä, jotka tekivät opiskelujen yhteydessä töitä Uber-kuskeina. Perjantaisin ja lauantaisin sai netottua hyvät rahat ja just silloin, kun itselleen parhaiten sopii. Aivan typerää mustamaalausta ollut toimivasta palvelusta. Jos kyydin hinta on vain viitisen euroa, niin silloin kyse on muutaman kilometrin ja muutaman minuutin matkasta kantakaupunkialueella. Kantakapungissa ei tarvitse kauaa odottaa uutta asiakasta.
Näin mäkin ajattelin. Mutta jutussa kuskit kritisoi lyhyitä matkoja kantakaupungissa eivätkä halua niitä. Ennen vanhaan taksikuskit piti lyhyttä keskustakyytiä parhaana, mutta silloin oli lähtömaksu korkeampi.
Ihan kiva kyllä tietää jos pitempi matka on nykyään mieluisampi, koska itse joudun ostamaan eniten vähän pidempiä kyytejä.
Nää on aina vaikeita kun tarjotaan palvelua jota ei kuitenkaan sit saisi käyttää. Itse ajattelen että se on palveluntarjoajan asia hinnoitella niin että palvelu on kannattava. Munkin mielestä nuo on liian halpoja, mutta ei se auta että mä jätän koko palvelun käyttämättä. Taho joka asiaan voi vaikuttaa, on kai Bolt ja Uber, en minä.
Ennen taksiuudistusta itkettiin kun oli liian kallista. Lakiuudistus tosiaankin toimii. Minua ei ole kertaakaan ahdisteltu uberissa.
Koska kukaan ei uskalla käyttää taksia pääkaupunkiseudulla joten hinnat on poljettu alas. Kiitos Bernerin tantalle 😌