Missä asioissa myönnät olleesi todella väärässä?
Itselläni muutama juttu. Luulin , että sushi on pahaa. Kaikki naiset on outoja. Small talk on typerää.
Nykyään syön sushia ja suurin osa naisista on kivoja ja rupattelen tyhjänpäiväisyyksiä kaikkialla.
Kommentit (59)
Asioissa joissa minulla on ollut kunniaa varastamiseen.
Vihaan varastamista ja se on kunnian vastakohta
En missään T Raivovelkakaksikko OrpoPurra
Ajattelin naivisti että itäinen naapuri ei voi toimia niin kun se toimii. Että on vaan vanhoja kaunoja. Noh tuli vaan todistettua mummon voissa käristys sanonta todeksi.
Totta, naiset on yleensä kivoja ja miehetkin sen puoleen.
Meidän media kyllä tekee parhaansa haukkuakseen ihmisiä ja koko väestö aina tuomitaan (se ylen hokema: suomalaiset ovat rasssiteja ja kaikkea muuta ikävää kuten ahdisteljoita ja rakaajia.). Totta, jotkut ovat, suurin valtaosa ei ole. Panisivat edes, että JOTKUT suomalaiset miehet jne.
Että Venäjä on menossa kohti demokratiaa.
En ole vielä tähänastisessa elämässäni ollut mistään väärässä 😌
Luulin joskus, että poliittinen oikeisto pyrkii mahdollisimman hyvinvoivaan yhteiskuntaan ja että ero vasemmistoon koski lähinnä parhaita keinoja sinne pääsemiseksi. Olin täydellisen väärässä.
Että peppuseksi ei olisi nautinnollista naiselle.
En hirveän monessa, muuta kun jossain nippelitiedossa. Yleisissä mielipiteissä tailinjauksissa en ole ikinä ollut mitenkään ehdoton eikä ne edes ole asioita, misdä on ehdoton oikea ja väärä, kuten monissa asioissa ei ole.
Esim. tiedän joistain rikoksista mistä moni ei tiedä. Epäilin ensin, että ei kai voi olla ihan niin ja näin ja en mitenkään ollut varma, että olisin ollut
Valitettavsti yhdistelemällä vihjeitä ja muistoja. olen tullut tulokseen, että hirveän monessa asiassa olen valitettavasti ollut oikeassa.
Mikä inhottavinta monet, jotka olleet asioiden kanssa tekemisissä ovat uskoneet valheisiin ja luulleet, että olen höperö eli en olis ollut oikeassa. . Tousaalta eipä niistä päätelmistä ole viitsinyt hirveästi puhua ilmsn todisteita kellekään. Sen verran uskomatonta settiä!
Vierailija kirjoitti:
Äänestin kerran Vihreitä. Kerran.
Ja sitten muutit Venäjälle.
Äitini sanoi 1980 luvun alkupuolella, että on aivan turhaa antaa kehitysapua ja ruokkia Etiopian nälkää näkeviä, kun maassa oli paha nälänhätä. Hänen perustelunsa oli, että keinotekoisella ruokkimisella kyseinen kansa vain sikiää enemmän ja kohta on kaksinkertainen määrä ruokittavia. Olin järkyttynyt äitini mielipiteestä.
1980 etiopialaisia oli noin 40 miljoonaa. Äitini sanat muistuivat mieleen kun pari vuotta sitten luin uutisista, että Etiopian 80 miljoonaa asukasta uhkaa nälänhätä kuivuuden vuoksi. Taisin olla silloin 40 vuotta sitten väärässä.
Kannatin ensin alkuun vahvasti transliikettä, mutta nyt homma on mennyt mielestäni yli. Myönnän olleeni väärässä esim. Suhtautumisessani naisurheililuun.
Lapsea luulin että aikuiset on viisaita ja oikeassa, hyviä ja tasapainoisia, minä olen vain niin huono ihminen, että he on ilkeitä minulle.
Aikuisena tajusin, että yhtään kukaan täällä ei ole mikään viisas ja kypsä, tai hyvä.
Luulin lapsena ja nuorena että muut ihmiset ovat älykkäämpiä mitä ovat, kunhan pelleilevät etteivät muka osaa mitään, tai tajua mistään mitään.
Aikuisena tajusin miten tyhmiä monet ihmiset oikeasti on, ja miten olin rankasti yliarvioinut toiset.
Olin siis hyvin naiivi.
Myös ihmisten rehellisyyden oletin ihan päin prinkkalaa, enkä voinut edes kuvitella kuinka epärehellisiä, korruptoituneita ja kieroja ihmiset on.
Luulin myös että jos on kiltti ja hyvä, niin elämä antaa kaikkea hyvää, eikä pahaa. Voi ziiis..olin niin väärässä.
En uskonut että persut kykenee olemaan noin säälittävällä tavalla kokkareiden talutusnuorassa.
Vierailija kirjoitti:
Miehiin voi luottaa.
Minä luulin että miehet muka voisivat aidosti kunnioittaa naisia ihan ihmisinä, mutta en kyllä enää usko siihen.
Uskoin rakkauteen ja siihen, että miehet on hienoja ihmisiä. Näin ei kuitenkaan liian usein ole.
Olipa huojentavaa lukea, että moni muukin arvioi Venäjän kehityksen, tilanteen ja suunnan väärin.
Luulin joskus että olen väärässä.