Sota Ukrainassa ei pääty ilman USAa varoittaa Mertz
Eurooppa on liian heikko lopettamaan sotaa:D USA on täysin selkä seinää vasten, sen on tehtävä valinta oman maansa ja Ukrainan välillä. Putin ei tykkää jos USA tukee Ukrainaa ja tällöin Venäjän ja Kiinan sotilasliitto tiivistyy entisestään. Xi on nytkin matkalla Venäjälle, se on USAlle viesti.
Kiina tukee Venäjän hyökkäystä itsenäiseen eurooppalaiseen valtioon, mutta EU ei voi muuta kuin jupista asiasta ja lisätä kauppaa Kiinan kanssa, Kiinan kuristusote Euroopasta on niin voimakas:)
EU myös ostaa venäläistä öljyä kierrätettynä Intian kautta. Made in India ei tee öljystä yhtään vähemmän venäläistä:D
Sota loppuu kun Venäjä on tuhonnut Ukrainan maan tasalle, Putin sanoi että toivottavasti siihen ei tarvitse käyttää ydinaseita, mutta muistutti länttä että kyllä Venäjällä keinot löytyy. Ydinaseen käyttö ei vaikuta mitenkään Kiinan ja Venäjän suhteisiin, öljykauppa jatkuu entiseen malliin:) Vain länsimaat se saa hillumaan hysteerisenä Venäjän pahuudesta:D
Euroopalla ei ole armeijaa ja USA ei uskalla kohdata Venäjää taistelukentällä.