Kokoomus ei sitten lupaa mitään korotuksia minimiäitiyspäivärahaan! Repikää siitä.
Kuunnelkaa iltalehden vaalikeskustelu. Kyllä menee ääni keskustalle.
Kommentit (31)
Sehän on jokaisen omavalinta, se päivärahan suuruus.
Ja keskustalla on ollut tässä monta vuotta aikaa nostaa sitä, samaten opintotukea.
Viime vaaleissa, SDP ja Keskusta lupasivat parantaa palveluita ja suunnata tukensa kaikista köyhimmille ja VASTUSTIVAT veronalennuksia, joita Kokoomus vaalien alla esitti? Miten kävi vaalien jälkeen?
Keskusta ja SDP tekivät Kokoomuksen ideoimat veronalennukset ja palvelut, ym. jäi kuntien harteille.
Muistakaa teot, lupauksia kuka vain voi antaa!
Ja juu en ole äänestämässä kokoomustakaan. :)
Käykää nyt kuuntelemaan ne vaalitentit.
Oikealla olevat eivät halua korottaa " ilmaisia" tukia, vaan haluavat laskea veroja. Minä haluan tehdä kovasti töitä ja toivon sen kantavan hedelmää. Arvaa, kumpaa suuntaa kannatan???
Kylläpä jotain lupauksia pitää olla puolueella, kunhan ne eivät ole mitään KOHTUUTTOMIA, mihin ei sitten ole mahdollisuutta. Kaikkea muuta se kokoomus kyllä aikoo korottaa, miksi ei min. äippärahaa????????????????????????????+
Miksi sitä pitäisi nostaa?
Äitiyslomalle jääminen on vapaaehtoista (lue= kukaan ei pakota tekemään lapsia). on jokaisen oma asia haluaako huolehtia ensin talouden kuntoon ja siten taata itsellee isomman äp-rahan vai tehdä ensin lapsen ja elää sitten sillä minimillä.
Pisteet kokoomukselle siis edes tästä asiasta.
arvostavien) pussissta. Ei kaikkea voi saada ilmaiseksi!
Opposition vastustusko tuon hankkeen muka kaatui? Höpöhöpö.
Sama kuin ministeri Saarelan opintotukikorotuksen. Voi, voi, Eero ei antanut mulle rahaa. Sehän on priorisointia koko homma. =)
Finette:
Opposition vastustusko tuon hankkeen muka kaatui? Höpöhöpö.Sama kuin ministeri Saarelan opintotukikorotuksen. Voi, voi, Eero ei antanut mulle rahaa. Sehän on priorisointia koko homma. =)
Melkeinpä voisin äänestää Kokoomusta.
Ei verorahoja tule haaskata sinne tänne, vaan ihmisiä pitää kannustaa työntekoon. Minimiäitiyspäiväraha on jokaisen oma valinta, lapset voi " tehdä" sitten kun on ammatti hankittu ja mukana työelämässä, maksanut edes osan päivärahoistaan tuloistana ja työnteolla. Ei ole meidän muiden asia maksaa rahaa naisille, joita ei työnteko kiinnosta.
Noh, vallankumouksen jälkeen ovat valkoisetkin vähän nöyrempiä!
ja Aatos Erkon:-) on se, että Suomessa on hyvä sosiaaliturva.
Siksi Suomi on turvallinen maa. Siksi vanhempien ei tarvitse pelätä, että lapsi kidnapataan leikkipuistossa tai koulumatkalla. Siksi, siksi, siksi. =) On aivan kaistapäistä sanoa, että köyhät joutukoon vaikka kadulle, ei hetkauta teitä. Kyllä muuten hetkauttaa.
se ois abortti pitänyt tehdä... avioliitossa oltu pari vuotta, vauva ilmoitteli tulostaan, ehdin saada ylioppilaskirjoitukset pois alta, kun vauva syntyi. Tiukkaa oli mutta selvittiin. Kokoomus potkaisee köyhät mutaan ja tallaa sitten naamalle.
vanhenee ja tarvitsevat työläisiä vaippojaan vaihtamaan. Turha yrittää urputtaa siellä, tai saatte vielä maistaa omaa lääkettänne.
Niinhän se on, että se koira älähtää johon kalikka kalahtaa.
asenteesi on selvästi sellainen, että ehdit kupata vastaavat rahat monenlaisina tukina moneen kertaan.
Ja ihan vinkkinä vaan, on olemassa semmoinen asia kuin ehkäisy. Se estää sen raskaaksitulon, ettei tarvitse aborttia.
etten tarvinnut hedelmöityshoitoja yhteiskunnan varoilla moiseen, enkä tullut millekään työpaikalle kalliiksi, ei tarvinnut ottaa sijaisia tai muutakaan. Uusia veronmaksajiakaan Suomi ei tarvitse, ei vaikka kokoomuslaiset saavat ekan lapsensa vasta 43-vuotiaana usean vuoden hoitojen jälkeen.
17
muiden piikkiin - varmaan sen aviomies numero viisi kanssa.
ettei luvata tuhatta kaunista ja hyvää ja unohdeta heti vaalien jälkeen mitä tulikaan sanottua. Pisteet kokoomukselle:-)