Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

"Olisi mullekin tullut joku diagnoosi, mutta hyvin pärjäsin".

Vierailija
22.03.2025 |

Meinasin kirjoittaa kommentin tuohon yhteen ekalla sivulla olevaan ketjuun jossa tuota jankutettiin, mutta päädyin luomaan oman ketjun tälle.

Ymmärrän tavallaan tuota hokevien pointin, mutta eivätkö ihmiset ymmärrä myös mikä tuossa on ongelmana? Jos PÄRJÄSIT HYVIN, ongelmasi eivät selkeästi olleet kovin suuria. Entäs me, jotka ollaan aina oltu vaan kummallisia, joille on huudettu koulussa syistä joita ei olla ymmärretty ja kun ollaan kysytty miksi, tuli lisää huutoa. Kompasteltiin omiin jalkoihimme liikunnassa ja joille huudettiin että ollaan laiskoja ja tyhmiä kun ei yritetä tarpeeksi, ei kukaan ole oikeasti noin kömpelö?

Ylidiagnosointi ON ongelma, mutta on meitäkin, joilla on ollut elämän läpi oikeasti niin pahoja ongelmia että normielämään sopeutuminen on vaatinut valtavaa kamppailua.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
22.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain adhd-diagnoosin viisikymppisenä. Moni asia selittyi ja ihmettelyn aihe oli, miten olin esimerkiksi suorittanut yliopistotutkinnon ja selvinnyt työelämässä. Paljon se vaatikin. En ole oppinut edes ajamaan autoa ja monet asiat edellyttävät sen, että pystyn lukemaan ohjeet. Sanallinen selitys menee ohi korvien. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kuusi