Kaupunkien keskusta asunnot eivät sovellu enää köyhille.
Pikkuhiljaa ovat vuokran antajat tulleet järkiinsä ja ymmärtäneet, ettei asuntoja kannata vuokrata asumistuen kera asuntoa etsiville henkilöille koska se on melko kannattamatonta.
Järkevämpää harjoittaa lyhytvuokrausta jossa etuina parempi tuotto, eikä ole rasitteena kuukausien irtisanomisrumbaa. Asunnot säilyvät myös paremmassa kunnossa kuin pitkäaikais vuokrauksessa.
"Airbnb-painajaiset leviävät vuokrien noustessa pilviin Kiinteistösijoittajat ovat onnistuneet lobbaustyössään | Kuntalehti" https://kuntalehti.fi/uutiset/laki/airbnb-painajaiset-leviavat-vuokrien…;
Näin ajattelin itsekin toimia ja olenkin jo irtisanonut kahdesta asunnostani vuokrasopimukset, verukkeella,että asunto tulee omaan käyttöön.
Kommentit (3)
Tuohan on järkevää. Jää kuntien kontolle hieman enemmän, mutta toisaalta saavat tyhjillään olevat asuntonsa vuokrattua huonoistakin sijanneista.
Vierailija kirjoitti:
Aika työlästä hoitaa vuokrausta, siivousta ja korjauksia.
Tuottokin on moninkertainen. Asuntohan on sijoituskohde josta kannattaa ottaa paras mahdollinen tuotto irti.
Aika työlästä hoitaa vuokrausta, siivousta ja korjauksia.