MitĂ€ suosittelet Skotlannin matkalle? đđ»
Kommentit (35)
KilttiÀ. Kiltit ihmiset ovat parasta matkaseuraa.
KĂ€y paikallisessa viskitislaamossa.
MinkÀlainen matka, liikutteko vuokra-autolla vai julkisilla? MikÀ kiinnostaa, vaellus, luonto, viskitilat?
Mihin lennÀtte?
Kai tiedÀt ettÀ alkoholi on myrkkyÀ.
Vierailija kirjoitti:
KilttiÀ. Kiltit ihmiset ovat parasta matkaseuraa.
MissÀ on kilttimies?
Jos vuokraatte auton, niin varo ulkomaalaisille turisteille viritettyjÀ sakkoansoja nÀhtÀvyyksien pysÀköintipaikoilla. Esim. Jotkut vesiputoukset, ajat tyhjÀlle pysÀköintialueelle keskellÀ metsÀÀ, ja siellÀ on kamerat ja mahdollista maksaa pysÀköinti vain britannialaisella puhelinnumerolla. TÀtÀ ei kerrota missÀÀn, joten kÀytÀt aikaa turhaan siihen ettÀ yritÀt maksaa = olet parkkiksella yli 10min ja tulee sakot.
140puntaa tuli jÀlkikÀteen sakkoa eli liki 200e.
Taas nĂ€itĂ€ Ă€lyvapaita aloituksia đ
KyllÀhÀn britteihin mennessÀ kannattaa kÀydÀ kerran kokemassa se jalkapallopeli. Ihan erilaista kuin meikÀlÀisessÀ urheilukatsomossa.
Peru matka, tai kÀÀnny muslimiksi. đ€
Me olimme Grantown on SpeyssÀ ja sieltÀ Loch LevenillÀ syömÀssÀ upeita tuoreita ÀyriÀisiÀ, ajoimme myös Finthornin upeille rannoille. KÀvimme olutpanimoissa, viskitislaamoissa (mm Skotlannin pienimmÀssÀ) jne.
Upea reissu! Tireen saarelle haluaisin myös
Skotlannissa ymmÀrrÀt, mihin villaa ja viskiÀ tarvitaan. Ota lÀmmintÀ pÀÀlle. Mutta on mahtava lomapaikka ja ihmiset tosi mukavia.
Et sĂ€ mihinkÀÀn ole menossa. Taaskaan đ„±đ„±đ„±
Jaa, ettÀ parkkisakot tuli vai? Jos autoa meinaa kÀyttÀÀ, kannattaa selvittÀÀ kaikki mahdolliset parkkiapit etukÀteen. Esim NCP. Maksat apin kautta eikÀ mitÀÀn puhelinnumeroa tarvi, rekisteröityminen appiin onnistuu vaikka asuisi ulkomailla, eli on kÀtevÀÀ.
Skotlannissa on vÀhemmÀn liikennettÀ kuin esim Englannin puolella, mutta kannattaa muistaa ettÀ tiet ovat kapeita ja paikalliset ajavat kuin hullut.
Sadevaatteet!