Röyhtäytättekö vauvaa yöllä, jos....
vauva nukahtaa tissille viereen? Aamuyöstä äheltävä vauva saa joskus jäädä mun viereeni nukkumaan, jos simahtaa tissille, kun en uskalla nostaa omaan sänkyyn, ettei herää taas. Saan jatkaa omia uniani näin muutaman tunnin. Silloin en tietty myöskään nosta röyhtäisemään, mutta ähellys voi sitten johtua siitä että ilmaa jää masuun..
Eli röyhytättekö AINA silläkin riskillä et vauva herää kokonaan yöuniltaan?
Kommentit (8)
Syödään vaan ja nukutaan. Meillä mutten tyttö 3,5kk öhkäili yöllä jonkun aikaa ja luulin, että ilma mahassa vaivaa. Sit vasta ymmärsin syöttää molemmat rinnat, niin tyttö nukahti tyytyväisenä. Siis ilman röksyjä. Nykyään tytölle riittää kyllä pääsääntöisesti yhden rinnan syötöt.
Aamulla sit ylösnousun aikaan kanniskelen tyttöä ja silloin tuleekin parikin röksyä peräkkäin =)
Meidän vauva on nyt 3kk. Syö joka syötöllä molemmista rinnoista, röyhtäytän puolivälissä, ja yöllä nukahtaakin tokan tissin jälkeen hyvin. Aamusta uni on jo kevyempää, joten en yleensä turhia nostele tai siirtele, ettei herää. Pierut kiusaavat välillä kyllä juuri aamuyöstä, että kannattaiskohan mun vaan sitkeesti röyhtäyttää...
Vaihdatteko muuten vaippoja yöllä? Meille on jäänyt tavaksi vaihtaa joka syötöllä (2 kertaa yössä) vaippa ekan tissin jälkeen. Aamusta (04-06) jos herää niin ei olla tosiaan muuta kuin syöty ja toivottu et vielä nukahtaa. Säälittää pieni, jos tuntuu ikävältä märissä vaipoissa. Miten muilla vaippapolitiikka öisin?
En siis yöllä röyhtäyttänyt koskaan. Vauva ei kyllä röyhtäissyt päivälläkään, vaikka sitä yritti, joten luonnollisesti en kokeillutkaan yöllä. Meidän pojalla oli alkuun tapana kakata jokaisella yösyötöllä, joten luonnollisesti kakkavaippa vaihdettin jopa kolmasti yöhön. Jos oli vain pissit vaipassa, en vaihtanut. Tiesin, että seuraavalla syötöllä rysähtää, joten odotin sinne. Isompana ei pissivaippoja yöllä ole vaihdettu. Kun heitti yösyötöt pois, nukkui koko yön heräämättä, joten ei tietenkään silloin käyty tarkistamassa vaippoja ennenkuin aamulla.
Pienenpänä kun oli masuvaivoja (kovastkin) niin pyrin röyhtäyttämään myös yösyötöillä.. mutta pian huomasin, että lopputulos ihan sama röyhtäyttää tai ei.. eli ähisi silti ilmavaivojensa kanssa aamuyön.
Nyt tyttö 6kk, ilmavaivat / masuvaivat ei enää niin vaivaa.. mutta vauva syö edelleen vähintään 3 x yössä (osittain varmasti ihan vaan tavankin vuoksi?) enää en sitten röyhtäytä lainkaan öisin ja päivisinkin röyhyt tulee itekseen, eli ei tartte röyhtäilyttää.
Joskus olen saattanut vaihtaa vaipan jos se ollut erityisen märkä (meidän neiti ei kakkaa öisin) Mutta yleensä vaippa vaihdetaan vasta aamulla. Käytetään kertiksiä ja pysyy aika hyvin kuivantuntusena, vaikka olisikin täyden tuntuinenkin. En halua totuttaa yöllä vaipanvaihtoon, koska sitten kun (jos) vauva joskus nukkuu yöt läpi, niin enpä mä aio silloinkaan niitä vaippoja välillä vaihtamassa... :)
on ollut pakko aina röyhtäyttää,
tullut muuten ikävät masuvaivat kesken unien.
meillä tyttö kyllä nukkunut kokoajan vaikka röyhtäytti ja nosti omaan sänkyyn
zimppu ja tyttö 4kk
ei yöllä ole missään vaiheessa röyhtäytetty, päivisin kyllä. Mahaansa ei onneksi ole koskaan itkenyt, pierua kyllä tulee tasaiseen tahtiin.
Vaippaa en ole yöllä myöskään vaihtanut. Nuorempana saattoi kakata yöllä, tuolloin laitoin illalla paksun kerroksen sinkkipastaa " suojaksi" vaippa-alueelle eikä muhineesta yökakasta huolimatta iho-ongelmia koskaan ole ollut. Nykyään kakkaa enää päivisin.
koska vauva kuitenkin heräisi siihen. Ja meilläkin kyllä ähistään aamuyöstä ja aamusta, mutta itku & ähinä loppuvat aina suhteellisen nopeasti, ja sitten uni jatkuu jopa puoli kymmeneen saakka.
Vaippaa meillä ei enää vaihdeta öisin, koska vauva lopetti yökakkaamisen jossain 8-9 viikon ikäisenä. Aamulla tulee sitten senkin edestä ;)
Silloin kun kakkasi joka syötöllä, vaihdettiin aina vaipat syötön (ja sitä seuranneen kakan) jälkeen, ja sitten syötin vielä sen verran lisää että nukahti.
oikeastaan ikinä, joskus ihan vastasyntyneenä, kun nukahtaminen oli sitä sun tätä. Tyttö kuitenkin nukahtaa ihan sikiuneen tissillä, samoin ku minä yleensä eikä herää nostettaessa sänkyyn, ei myöskään ole pariin kuukauteen enää kärsinyt mahakivuista. Päivisin röyhtäisee joskus, pienempänä säännönmukaisemmin ku nykyään.
-Osse ja typy 4kk