Normaalia, että mies kysyy joka sexikerran jälkeen, että nautinko tai tyydytyinkö?
Olen sanonut monesti että seksi hänen kanssaan on ihanaa. Mutta vaikutanko sitten jotenkin siltä etten nauti tai jotain. Olen aika hiljainen aina ollut sängyssä mutta en pidä oikeasti edes kovaa melua jos itse masturboin. Kysyttekö te miehet puolisoiltanne usein tuota ja mitä odotatte vastaukseksi?
Kommentit (16)
Olispa kiusallista, jos kumppani kysyis seksin jälkeen, että nautinko. Yhdessähän siinä ollaan oltu, onko se toinen sokea ja kuuro, vai nukahtanut kesken kaiken?
Ei oo normaalia. Kuulostaa keskenkasvuselta. Jos on noin epävarma itsestään, kannattaa kasvaa vielä pari vuotta ja tutustua ennen seksiä siihen seksikumppaniinkin.
En ole koskaan keneltäkään kysynyt. Kyllä minun oletukseni on, että jos pitää kysyä, niin silloin orgasmia ei ole tullut.
Eikä tämä ole mikään rinnanrummutus, että minäpoika se aina järjestän orgasmin. Kyllä niitä kertoja tulee, että jompi kumpi jää ilman ja silti on aurinko noussut seuraavanakin aamuna.
Aikanaan teeskentelin orgasmia, kun rakastuin ja koin sen yhdessä rakkaani kanssa hävetti.
Ei! Tapailin miestä, joka kyseli jopa kesken seksin, että tulinko. En tullut, en missään välissä. Tuo jatkuva kysely häiritsi, vaikka olikin pikku juttu. Se myös kyseli esimerkillisesti, että mistä tykkään. Sehän on hyvä juttu. Mutta kun näytin, että hiero tosta ja paina näin lujaa, niin se katsoi, saattoi käyttää sormiaan nopeasti oikeassa kohdassa ja oletti sen olleen tarpeeksi. Tässä välissä kysyi, että tuntuko hyvältä. Sitten se pani ittensä tyytyväiseksi ja kysy, että oliko tyydyttävää. Mitä siihen pitää vastata, kun ei mene perille?
Neljä kertaa jaksoin sille kesken puuhailun vastata, että en vielä saanut ja tehdäänkö näin, mutta kun se oli aina vain retorinen kysymys, luovutin. En todellakaan raaskinut sanoa, että seksi on surkeaa eikä ilmeisesti ole siitä paremmaksi muuttumassa.
Surkea seksi ei ollut ainoa, mutta yksi erittäin painava tekijä siihen, että tapailu päättyi.
Tyypillinen pöhölökustaa ei jatkoon tälläkään kertaa
Kuulostaa teini-ikäseltä. Näpit irti!
Onkohan tää jostain naistenlehden jutuista lähteny ajatus, että keskustele kumppanisi kanssa seksistä. Asia vähän ymmärretty väärin ja kuvitellaan, että homma toimii, kun "on keskusteluyhteys". Eli kysytään "tuntuks se hyvältä". Mitäs sitä jälkikäteen kysymään, vähän myöhästä. Rasittavaa ja säälittävää.
Seurais vähän sunkin reaktioita eikä keskittyis vaan itseensä, ni ei tarvis jälkikäteen kysellä.
Vaikka ymmärtäisikin sinusta sanomattakin, että olet nauttinut, niin voisi se olla kiva silti kuulla se edes joskus ääneen sanottuna.
Sanooko hän itse nauttineensa? Jos kertoo omasta nautinnostaan ääneen, niin saattaa toivoa sinulta samaa. Haittaako sanoa se joskus ääneen oma-aloitteisesti ennen kuin hän ehtii kysyä? Siis, jos olet nauttinut, valehtelemaan en neuvo.
Tietysti jos kysyy joka kerta seksin jälkeen, että nautitko, niin voi olla aika heikko itsetunto hänellä tai sitten ei osaa lukea sinua lainkaan.
Jotkut naiset ovat tosin oman kokemuksen mukaan sellaisia, ettei heistä kyllä oikein pysty sanomaan juuta eikä jaata. Voi tietenkin olla, etten vain ole osannut lukea heitä oikein. Kaikkien kanssa ei ole yhteyttä.
Meillä yleensä keskustellaan siitä, mistä kumpikin piti erityisesti. Rankataan se mikä oli mukavinta on tällä kertaa.
Kyseessähän on mies joka yrittää huomioida sinut. Kun et ohjaa ja opasta miestä niin yrittää sitten lopuksi saada selkoa siitä että menikö kaikki putkeen.
Ehkä ei osaa lukea sellaista sosiaalisia tilanteita muutenkaan.
Mutta kauheintahan se olisi jos toinen ei ikinä sanoisi mitään. Eli ei olisi lainkaan minkäänlaista palautekanavaa. Tai toisaalta, eihän se omakaan vaimo ikinä sano mitään.
Mutta siis loppukantaattina kai se, että mihinkään prosessiin ei voi vaikuttaa jos ei siitä saa palautetta. Miehesi ainakin yrittää.
Ruumiillista urheilua niin ei kannata höpöttää mitään . Se puhuminen häiritsee sekä tuntemista että keskittymistä. Ja sitten taas ne agropaattiset pika suorittajat jotka kysyy kun ovat itse tyhjänneet kivekset että saitko niin ei tietysti saanut. Mitä kyselee tyhmiä. Minuutin pikaroiskeet ja kysyy päälle. Koittakaa nyt vähän rauhoittua.
Se on normaalia vain silloin jos et anna mitään palautetta toiselle. Silloin on pakko kysyä.
Se ei ole rakastelua jos et ole hommassa mukana leikkimässä yhdessä! Rakastelu on ennenkaikkea kommunikointia koska se on yhteistä leikkiä!
Rakastelua voi verrata siihen kun leikit jonkun ystävän kanssa hiekkalaatikolla! Jos leikit vain yksin ja itsekkäästi vaikka ystäviä oli läsnä, et ansaitse rakkautta!
Kömpelöä ja vähän tunnelmaa latistavaa tuollainen kysely, mutta yhdyn aiempiin huomioihin, että mies yrittää saada palautetta ja kartoittaa tilannetta.
Tottakai on hurmaavampaa kun on sellaisen miehen kanssa joka innokkaasti ja itsevarmasti kokeilee ja kysyy siitä nautinnosta tahdikkaammin jos seksin aikana pitää kysyä. Mutta itsevarma ja osaavakin mies tykkää kuulla, että tuntuu hyvältä. Ilmaise se jotenkin verbaalisestikin, vaikka seksin jälkeen jos ei sen aikana pysty.
Oma mies nauttii kuulla että jokin tuntuu hyvältä, sitä ei kuulemma varsinkaan aluksi erota välttämättä äänistä edes tuntuuko epämukavalta vai tosi hyvältä. Toki siinä sitten oppii, mutta kaikki naiset eivät kuulosta samalta tai tykkää samasta. Eihän kaikki miehetkään -hurjalla kolmen miehen kokemuksella :D - tykkää käsihoidosta, suihinotosta (tämä sentään usein aika yksinkertainen muttei aina) ja panosta samoilla tekniikoilla tai saman verran.
Toki nyt perusvirheet voi välttää ettei raavi miehen munaa hampailla tai runno likaisia sormia kuivaan pilluun väkisin tai hiero nivustaivetta klitan sijasta.. Mutta paljon on usein sovellettavaa, sitä enemmän mitä herkempi se kumppani on. Eli sosiaalisesti kömpelöt kommentit voi välttää parhaiten puhumalla asiasta hyvin ennen seksiä ja antamalla palautetta välillä, etenkin kehuja ja kiitosta kun niille on aihetta.
Ei ole normaalia. Aika yksinkertainen ja tietämätön mies jos ei huomaa, että nainen nauttii ja saa tyydytyksen.
Kerran olen vaimolta kysynyt, että onko nauttinut meidän vuosien vieriessä harrastetusta seksistä jossain enimmäisen 40v kohdalla. Vaimo katsoi vähän kummasti ja sanoi, että eikö hänen orgasmit ole kertoneet. Totesin siihen, että tottahan toki. Mutta olihan se kiva kuulla ihan sanallisestikin minkä tiesi muutenkin. Ei vaimokaan mitään kerro tai sano, mutta hänen orgasmejaan ei voi olla huomaamatta.