Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljon lakimiehet tienaa?

Vierailija
04.03.2007 |

Alkupalkka siis... Tietäiskö joku??

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

töitä tehdään uran alussa varsinkin valtiolla ja kunnalla reilulla parilla tonnillakin.

Vierailija
2/3 |
04.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tietysti lakimiehestä itsestään eli siitä, miten paljon lakimies on valmis tekemään töitä (=ylitöitä). Palkka riippuu myös siitä, onko töissä kunnallisella vai yksityisellä puolella. Jos on yksityisellä, niin myös työnantajan asema markkinoilla ja suuruus ratkaisevat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lakimiesliiton suosituspalkka vastavalmistuneelle, koulutustavastaavissa toimissa työskentelevälle on n.2900e. TÄmä on siis teoreettinen suositus. Palkkatutkimusten (joita julkastaan mm. lakimiesliiton lehdessä) juuri kukaan ei ensinnäkään suoraan koulun penkiltä sijoitu koulutusta täysin vastaavaan hommaan ja toisekseen ei tienaa lähellekään tuota suositusta.



Eri asia on sitten kun työvuosia ja kokemusta karttuu niin KEKSIARVOpalkat ovat siinä 3400e. Tarkoittaa siis sitä, että jotkut tienaavat esim. 5000e ja toisaalta toiset sitten taas 2500e.



Parhaille ansioille varmaan pääsee, jos on valmis paiskomaan töitä 12h vuorokaudessa ilman lomia ts. jossain arvostetussa lakitoimistossa pyrkimässä osakkaaksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi seitsemän