Onko toimeentulotuella eläessä varaa pitää autoa,?
Olen pian putoamassa pysyvästi toimeentulotuella, mutta tarvin autoa. Onhan tuossa kuitenkin kovasti kuluja: pensaat, öljyt, huollot, vakuutukset, verot, korjaukset .. Onko mitään toivoa että pystyy pitämään auton pidempään toimeentulotuella eläessä?
Kommentit (29)
Laske autoilun vuosikulut ja ja se 12. Vähennä tuo summa perustoimeentulotuesta ja katso paljonko jää ruokaan, vaatteisiin yms. ja mieti pärjäätkö.
Itse en yksinään asuessa pärjäisi. Perheen (6hlö) kanssa kyllä autokin mahtuisi tuohon perusosaan. Joskus kelan laskuria pyöritellyt.
En ole toimeentulotuella.
Muutaman tiedän, heillä on pimeitä tuloja, joilla katetaan se auton ylläpito osittain.
Ei välttämättä. Bussit ja kaupat, apteekit, kannattaa harkita lähelle. Ja paikka jossa voi kopioida ja tulostaa. Se onkin hankala yhtälö.
En tiedä. Tällä ei ole työssäkäyvällä ainakaan varaa autoon.
Ei ole. Jos ajat ilman vakuutuksia katsastamattomalla autolla joka ei hajoa tai saat varaosat pihalla olevista romuista niin sitten onnistuu. Bensaa menee niin ei sitä mitään pidempiä reissuja tehdä.
Riippuu muista menoista ja siitä autosta. Kyllä mä pidin tt-tuella ollessa autoa ja koiraakin, eikä tehnyt edes tiukkaa. Mutta olenkin kotihiiri joka elää muutoin todella halvalla. Ei mulla perusosasta mennyt oikeastaan muuhun rahaa kuin ruokaan, koiraan ja siihen autoon, ja söinkin halvalla kun oli aikaa kokkailla.
Kyllä on jos osaat itse huoltaa autoa
Kyllä mulla on. Saan peruspäivärahaa ja toimeentulotukea. Ajan vain jos on pakko ja huollot osaan tehdä itse. Vakuutulset ei hirveitäole vuodessa täysillä bonuksilla. Autoa en myy, koska se parantaa työnsaantimahdollisuuksia.
Semmoinen juttu, että auto ei saa ollaa kovin arvokas, muuten pitää myydä se pois ennen tuen saamista jos ei ole perustetta pitää sitä (työ, opiskelu..)
Pakko olla, jos aikoo päästä liikkumaan. Suomen julkinen liikenne on varsinkin haja-asutusalueella ja monissa kaupungeissakin niin surkeaa, että mahdotonta päästä töihin tai mihinkään muualla ilman autoa.
Et varmaan ole tullut ajatelleeksi, että moni työssä käyvä joutuu hakemaan toimeentulotukea.
Vierailija kirjoitti:
Puillako sun auto käy...syö pensaita.
Hänellä on häkäpönttöauto, niin kuin sota-aikana.
Silloin kun mä elin lapsen kanssa toimeentulotuella, niin ei todellakaan olisi ollut varaa pitää autoa. Kyllä se auto olisi monesti helpottanut elämää huomattavasti, mutta ei voinut mitään.
Vierailija kirjoitti:
Ei välttämättä. Bussit ja kaupat, apteekit, kannattaa harkita lähelle. Ja paikka jossa voi kopioida ja tulostaa. Se onkin hankala yhtälö.
Kopioida ja tulostaa mitä?
Töissä käydessä sentään autoilun kuluissa tullaan tt tuella vähän vastaan. Saa 150€ ansiotulovähennyksen. Lisäksi jos vaikka kk bussilippu töihin olisi 100€/kk, saat sen verran tukea työmatkakuluihin jos pystyt perustelemaan miksi sinne on pakko mennä autolla eikä sillä bussilla.
Jos on varaa pitää autoa ei tarvitse toimeentulotukea.
Itse korjailen ja vähän ajaen oma auto pysyy toimeentulotuellakin. Vanha auto ehdottomasti. Joku 30v corolla esim. On halvat verot ja vakuutukset. m39
Miksi ei olisi varaa kun onhan työttömilläkin auto vaikka eivät saa koko toimeentulotukea.
Mitämäjustluin... Et tod. tarvitse tukia jos sinulla on varaa ylläpitää autoa!
Vierailija kirjoitti:
Kyllä on jos osaat itse huoltaa autoa
Näin. Itsellä oli vanha auto kun olin tt-tuella. Huolsin ja korjasin itse ja kulut tuli pensoineen noin 200 euroa kuussa, laskin.
Vielä jäi kaljaankin rahaa reilusti...
Puillako sun auto käy...syö pensaita.