Eri erektiolääkkeiden yhtäaikainen käyttö
Te, jotka olette aloittaneet erektiolääkkeiden käytön ja olette saaneet esim. kahta (tai useamman) eri lääkettä kokeiluun, siitä kumpi teillä toimii.
Esim Tadalafil ja Sildenafil lääkkeet kokeilussa, niin voiko / saako näitä ottaa samaan aikaan, vai pitääkö olla kuinka pitkä tauko ajallisesti, ennenkuin voi ottaa toisen eri lääkkeen?
Entä, voiko ylipäätään eri erektiolääkeitä käyttää samaan aikaan, vai pitääkö valita vain niistä joku?
Onko erektiolääkkeiden sekakäyttö luvallista vai kiellettyä? Vaarallista?
Näihin varmaan saa vastauksen lääkäriltä, mutta, jos tähän joku on jo saanut vastauksia tai tietoa muuten...
Kommentit (18)
Niissä käyttöohjeissa kyllä sanotaan, minkä kanssa lääkkeitä voi käyttää samanaikaisesti ja minkä kanssa ei. Jos samanaikaisesta käytöstä ei ole haittaa, niin ei siitä välttämättä ole hyötyäkään.
Lääkäri voi määrätä esim. käyttämään särky- ja tulehduskipulääkkeitä samanaikaisesti, koska niillä on eri vaikutusmekanismi. Tai sitten esim vuorotellen, koska toinen rasittaa maksaa ja toinen on paha vatsalle.
Jos ei käyttöohjeissa kielletä samanaikaista käyttöä, niin kokeile että onko mitään eroa tai hyötyä ottaa molempia. Tuskin saat kuitenkaan 2x kovempaa erektiota tai 2x räjähtävämpää orgasmia. Tuntoherkkyys peniksessä taas voi olla 1/2 normaalista kun ottaa molempia.
Olen kokeillut tadalafil 10mg pohjalle 4-5 tuntia ennen ja 50mg sildenafil . Ei toimi oikeastaan sen kummemmin ja tuntuu siltä että sildenafil 100 toimii yksinään parhaiten ( tämän tekstin lopussa tarkennus ) . Tadalafil vaikuttaa minulla parhaiten vasta 12 tuntia myöhemmin . Joskus kokeillut puolitoista sildenafil mutta sekään ei auta satasta paremmin mutta aamuyöllä ja aamulla kyllä seisoo eikä meinaa heti loppuakaan. Sildenafil ei vaadi vuorokautta pidempää odotusta . Tadalafil voi vaikuttaa pidempään mutta uskoisin että on turvallista käyttää eri valmisteita kunhan ottaa sen tabletin 24h välein eikä käytä yhtä aikaa .
Vuosien käytön kokemuksen perusteella olen sitä mieltä että kumpikin lääke toimii yksinään kun seuraavat ehdot täyttyy 1. ei ole valvonut liikaa 2. ei ole syönyt liikaa ko päivänä 3. eikä tehnyt raskasta työpäivää/ viikkoa .
Kannattaa käyttää yksinään noita lääkkeitä ja oppia tuntemaan miten ne vaikuttaa erektioon ja kehoon ja kuinka pitkään lääke vaikuttaa vielä jälkeenpäin .
Yhdyn edelliseen viestiin, tadalafini vaikutus on parhaimmillaan vasta monen tunni päästä ja vaikutus kestää pitkään. En käyttäisi tuota kuuriluontoisena kuin eturauhasvaivoihin. Siinähän tottuu parempaan potensiin ja kun kuuri on ohi niin tuntuu että ei seiso ollenkaan. Sildenafil taas on suunniteltu pelkästään erektiolääkeeksi joka vaikutaa lyhyemmän aikaa ja antaa paremman erektion ainakin minulle. En näe mitään järkeä otta kahta erektiolääkettä samaan aikaan. Veikkaan että sivuvaikutuksetkin kasvavat vai siinä. Ei se erektio ole yhtään sen parempi vaikka otta kahta lääkettä yhtäaikaa. Itse olen huommannut että 1/8 sildenafili 100mg on mulle sopiva. Jos otta enemmän, erektio ei juuri parane. Sivuvaikutuksia vain tulee.
En ottais suun kautta otettavia yhtä aikaa, mutta paikallisesti vaikuttavaa, kuten vaikka Vitaros voi kokeilla . Itse olen ottanut esm, puolikkaan Taladafilia hyvissä ajoin( 4h- 2h ) ja sitten vitaroksen, mutta olen ikämiehiä. Kallista se kyllä on.
Erikosesti diapetikoilla erektiohäiriö voi tulla sanoo Juhana Piho. Verisuonet siinä voi tukkeutua tms.
Onko ketään joka käyttää tadalafil 5mg päivittäin eturauhasen liikakasvun aiheuttamaan vaivaan. Ja seksiä varten ottaa lisäannoksen tadalafiliä tai jotain toista erektiolääkettä?
Syö koko pakkaus niitä molempia ja katso mitä tapahtuu.
Hopeakettujen kannattais vaan lopettaa se nussimisen yritäminen siihen, kun värkit ei enää toimi.
Vierailija kirjoitti:
Syö koko pakkaus niitä molempia ja katso mitä tapahtuu.
Hopeakettujen kannattais vaan lopettaa se nussimisen yritäminen siihen, kun värkit ei enää toimi.
Ei se, että on tyhmä, vaan se, kun se pitää tuoda ilmi älyttömällä kommentilla.
Olen ottanut 100mg sidea ja 20 mg taldafiilia yhtäaikaa ei ole sivuvaikutuksia tullut.Ei noista minulle ole hyötyä ollut paitsi vie sen vähäisenkin tunnon niin lerpahtaa lopullisesti.
Jo järkikin sanoo että huono idea, poksahtaa kohta verisuonet kalussa.
Miksei voi kokeilla molempia yksinään? Silde poistuu alle 12 tunnissa, Tadan kanssa odottaisin ainakin 2 vuorokautta, ehkä jopa 3.
Vierailija kirjoitti:
Onko ketään joka käyttää tadalafil 5mg päivittäin eturauhasen liikakasvun aiheuttamaan vaivaan. Ja seksiä varten ottaa lisäannoksen tadalafiliä tai jotain toista erektiolääkettä?
Jo tuo 5mg saa minulla kivikovaksi kun 3-4 päivää ottanut.
Entinen suomi-filmeissä esiintynyt typy Mariah kertoi sihteeriopiston chatti-palstalla alan miesten käyttämiä seoksia. En enää muista, mitä oli listalla, mutta ei oikein terveeltä kuullostanut. Ei ihme, että jortikka seisoo jo valmiiksi.
Mitenhän näillä kundeilla sitten normielämässä stondaa ilman aineita?
Vierailija kirjoitti:
caverject + viagra
Tämä ainakin oikeesti toimii
Vierailija kirjoitti:
Olen ottanut 100mg sidea ja 20 mg taldafiilia yhtäaikaa ei ole sivuvaikutuksia tullut.Ei noista minulle ole hyötyä ollut paitsi vie sen vähäisenkin tunnon niin lerpahtaa lopullisesti.
Onko noin? Olen ajatellut just noita lääkkeitä, mutta kannattaako sitten, jos ei autakkaan erektion vähäisyyteen? Kova kiihotus on yleensä mutta erektio ei riitä, käsin tehdään loppuun, tai tekovaginalla. Se vähän lisää erektiota
Tadalafil (Cialis) - https://tonzes.com/tadalafilfi.htm Oma tuntemus Cialiksesta on että sivuvaikutuksia ei tunnu tulevan, olo on kuin ei olisi ottanut mitään mutta toimii kun kiihottuu ja sitä piisaa kerta toisensa jälkeen.
Eikö seiso yhdellä valmistajalla?