Mikä kohde näistä?
Seychellit
Dominikaaninen tasavalta
Thaimaa (omalla listalla ehkä vikana, koska siellä oltu useamman kerran).
Malediivit
Tansania
Kyseessä olisi 2 aikuisen matka.
Kommentit (20)
Löytyisikö yhtään lähempää lämmintä?
Jos pakko olla tuolta listalta, niin Seychellit tai Malediivit tietysti. Noita muita ei kannata edes harkita.
Japanin nintendo worldiin seikkailee.
Vierailija kirjoitti:
Löytyisikö yhtään lähempää lämmintä?
Syksyllä menossa ja osa ideasta on "once in a lifetime", juhlimme pyöreitä vuosiani, lähempänä eli 5-7h päässä olevissa kohteissa monissa jo käyty. New York, hmmm, ehkä joskus, tai ehkä sen hohto jo sammunut. Jokin 2-3vkon juttu "ameriikassa" käynyt mielessä joskus, mutta on niin laaja maa, että käytännön toteutus kaiken haluamansa nähdäkseen on hankala.
Ap
Seychellit valitsisin itse, Thaimaa olisi noista viimeisin.
Riippuu mitä haluatte tehdä. Muut ovat rantatalomakohteita, paitsi Tansaniassa matkaan kuuluu tietysti safari (ellei ole joku pakettimatka Sansibariin only). Itse menisin sinne Tansaniaan ja olen menossakin ensi vuonna, mutta vain ja ainoastaan safarimatkailua varten. Rantakohteessa asun jo ennestään.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu mitä haluatte tehdä. Muut ovat rantatalomakohteita, paitsi Tansaniassa matkaan kuuluu tietysti safari (ellei ole joku pakettimatka Sansibariin only). Itse menisin sinne Tansaniaan ja olen menossakin ensi vuonna, mutta vain ja ainoastaan safarimatkailua varten. Rantakohteessa asun jo ennestään.
Missä päin siis asut?
Ap
Vierailija kirjoitti:
Jos pakko olla tuolta listalta, niin Seychellit tai Malediivit tietysti. Noita muita ei kannata edes harkita.
Aika erilaisia ovat nuo kaksi. Upeita luonnoltaan oletettavasti kummatkin, vaikka Malediiveilla en ole käynyt kun ei kiinnosta. Seychelleillä jos asuu kolmella pääsaarella (Mahe, Praslin, La Diguel), todennäköisimmin pääsee asumaan jossain pienessä perhevetoisessa hotellissa tms, joka sijaitsee paikallisasutuksen keskellä. Siellä näkee paikallisten elämään, ei ole mitään erillisiä hotellialueita tms. lieveilmiöineen. Seychelleillä on käyty kaksi kertaa ja suosikkisaari on La Digue, jossa on elämänmeno on todella rentoa. Fillari on paras kulkuneuvo pienellä saarella ja autoja on vähän.. Onhan Seychelleilläkin hotellisaaria, mutta en näe mitään järkeä sulkeutua sellaiselle.
Malediiveillä todennäköisimmin joutuu johonkin hotellisaarelle, joska ei pääse mihinkään muuta kuin järjestetyllä retkellä. En jaksaisi montaa päivää, oli miten hieno hotelli hyvänsä. Toki Malediiveilläkin voi asua paikallisten keskellä, ja tuota vaihtoehtoa vajaat 10 vuotta sitten selvitettiin ja melkein lähdettiinkin omatoimimatkalle. Todettiin kuitenkin muslimimaan kiemurat paikallisten keskellä jossain pikkukylässä asuessa etenkin vaimon kannalta sen verran hankaliksi, että suunnattiin lpulta Karibian pikkusaarille tuolloin.
Tansaniaan voisin lähteä safarille. Thaimaa ja Dominikaaninen tasavalta kävisi vain omatoimireissulla jossain syrjemmässä, missä ei ole valtavia turistimassoja. Ja Dominikaanisen tasavallan sijaan menisin kyllä omatoimireisulla mieluummin koluamaan Itä-Karibian pikkusaaria. Katsopa AP vaikka mitä tarjoaisi Dominica, St. Lucia tai St. Vincent & Grenadiinit. Noista ensin mainittu on nähty ja hyväksi havaittu, kaksi muuta ovat vahvoja ehdokkaita tulevien reissujen kohteiksi.
Eikös Maldiivit ja Seychellit ole molemmat suurinpiirtein uponneet mereen?
Me emme ole rannamakaajia, joten olemme aina lämmön lisäksi halunneet jotain nähtävää. Noista menisin Tansaniaan safarille. Itse olemme käyneet esimerkiksi Rio de Janeirossa sambakarnevaaleja katsomassa. Aivan mieletön elämys, halpaa, Cobacabana, Ipanema, Kristuspatsas ja paljon muuta nähtävää.
Vierailija kirjoitti:
Eikös Maldiivit ja Seychellit ole molemmat suurinpiirtein uponneet mereen?
Ei ole. Tai siis Seychellit ei ole. Toki sielläkin on samantapaisia korallisaaria kuin Malediiveillä, niin että ovat hädin tuskin merenpinnan yläpuolella. Mutta nuo kolme pääsaarta, mihin paikallisasutus keskittyy, on ihan kunnon kalliosaaria, korkeimmat kohdat useampi sata metriä merenpinnan alapuolella. Ja noista vähemmän asutetuistakin iso osa on tämmöisiä.
Minua kiinnostaisi Dominikaaninen tasavalta. Katselin joskus sinne reissuja, mutta päädyimme silloin valitsemaan lähemmän kohteen. Ehkä vielä joskus...🤗
Malediivit ja sellainen paikka missä golfkenttä.
.