Miksi maata johtavat poliitikot joista ihmisillä on tosi huono käsitys eikä epäpoliittinen monarkki/CEO?
Itse asiassa suurin osa ihmiskunnan historiasta hallitsijana on ollut monarkki ja demokratiaa on pidetty hyvinkin huonoja tapana johtaa maata ja siitä on vapaaehtoisesti luovuttu. Se lopettaisi sen kaiken vit tuilun twitterissäkin tyypeiltä joilla kansalla on tosi huono käsitys ja muunkin turhan poliitikoinnin kun taas monarkiat "get shit done."
Monarkia joka ei ole perinnöllinen ratkaisisi myös valtavan ongelman naisten äänioikeuden kanssa. CEO voisi olla myös nainen mutta harvoin käytännössä on.
Singapore on esimerkki hyvn menestysekkäästä systeemistä jossa oli hallitsija nimeltään Lee Kuan Yew.
https://x.com/FromKulak/status/1832981336598192233
Toinen esimerkki monarkista on Deng Xiaoping jonka aikana Kiina alkoi purkaa maolaisen yhteiskunnan rakenteita ja omaksui markkinatalouden piirteitä. Myös CEO on monarkki.