Miksi niin moni inhoaa käydä hautausmaalla aattona?
Tänäänkin olen monessa keskustelussa nähnyt samaa.
Kommentit (115)
Jos Jarkolle kaivetaan hautaan olen mukana 👍
Koska en halua keskeyttää ihanaa kotoilua lähtemällä ulos. Haluan viettää rennon joulun ja nauttia siitä ilman ylimääräisiä ohjelmanumeroita.
Aattona on ihan tarpeeksi tekemistä kotona, ulkona on kylmä ja lunta eikä autoa saa mihinkään parkkiin, kun kaikki muutkin on siellä.
Hautausmaa on vainajia varten, turha muiden on sinne mennä pällistelemään hautoja.
Koska silloin on niin paljon ohjelmaa muutenkin ja monilla ne hautausmaat on pitkän ajomatkan päässä. Meillä esimerkiksi hautausmaiden kiertämiseen menee vähintään neljä tuntia, menisi koko päivä, jos käytäisiin kauimpana olevallakin, jonne toiset isovanhempani on haudattu. Huomattavasti mukavampi tehdä tuo reissu aatonaattoiltana niin jää aaton aikatauluun vähän ilmaakin.
Ei kuolleet tarvitse muuta kuin muistelun. Ehkä se on vain pakko tapa.
Ne käy ketkä haluaa, itse en käy. En ole koskaan käynyt isovanhempien, isän ym. haudoilla 🤷
Se on vaan niin kovaa työtä joulun askareista ja menoista sopiminen, että voimat jo etukäteen loppu.
Jouluhan on Jeesus-lapsen syntymän juhla. Vainajia voi juhlia vainajien päivänä ja muistella voi mielessään vaikka joka päivä.
Lähin hautausmaa mihin joku sukulainen tai tuttava on haudattu, tulee matkaa 240km.
Meillä se on traditio, eikä yhtään vastenmielinen.
Ei aattona missään hautausmaalla käydä.
Vierailija kirjoitti:
Koska en halua keskeyttää ihanaa kotoilua lähtemällä ulos. Haluan viettää rennon joulun ja nauttia siitä ilman ylimääräisiä ohjelmanumeroita.
Miksi siis lähdet ja inhoat ?
Vierailija kirjoitti:
Meillä se on traditio, eikä yhtään vastenmielinen.
Minullekin joulun rauhoittumisen hetki. En menisi jos olisi. Olen aikuinen, joka päättää asioistaan itse :)
Silloin siellä ei saa olla rauhassa, kuten yleensä, kun on vain vainajat läsnä.
No mulla menis matkoineen hautuumaareissuissa varmasti se 4-5 tuntia, että ei kiitos. Ovat silti ajatuksissani.
En ole koskaan käynyt muuten kuin työn puolesta, koska inhoan kaikenlaisia pakkoja. Mistähän ihmeestä tällainenkin käytäntö on saanut velvoittavan luonteen. Yksikään kuollut ei ole tullut valittamaan, ettei häntä ole muistettu jouluna kynttilällä tai kesällä kukalla.
Ihan kaunis se kynttilämeri on mutta toivoisin, että jokainen kynttilän tuoja myös hakisi roskansa pois joulun jälkeen ennen kuin linnut levittelevät ne pitkin maita ja mantuja.
T. Suntio
Eihän sinne hautuumaalle ole mikään pakko lähteä. Ne käy, jotka haluaa ja joilla on mahdollisuus, muiden ei tarvii.
On ruuhka-aika silloin.