Miksi syytetään muita omista virheistä?
Esimerkiksi jos joku laittaa itsestään someen jotain kauneus juttuja tai fitness niin toinen pahoittaa mielensä ja syyttää pahasta olosta sitä somettajaa. Jos otti esimerkiksi ulkonäköpaineita ja masentui. Miten tämä masennus on sitten sen somettajan syytä?
Kommentit (9)
Tuossa on ristiriita. Ihminenhän masentuu, kun syyllistää itseään. Jos syyttää muita, niin sittenhän on vain vihainen. Eikö?
Olisko kyse yleensä muusta. Esimerkiksi somettaja tietyissä kuvissa voi vaikuttaa kovin pinnalliselta, tekee bisnestä ja oma napa tärkein.
Somettajat on feikkejä. Eivät kerro että ne huulet siinä on niiden tulehtuneet jättipukamat jotka lääkäri siihen liimasi. Jotkut liimaa huulten paikalle myös puutarhaetanoita, kuten Dersu.
Feikkiulkonäkösomettajat ovat pinnallista roskaaaa.
Masennus tai ulkonäköpaineet eivät ole yksinomaan somettajan syytä, mutta some voi olla yksi tekijä, joka pahentaa jo olemassa olevia haavoja. Ratkaisu ei ole syyttää yksittäistä somettajaa, vaan pyrkiä lisäämään tietoisuutta somen vaikutuksista, tukea yksilöitä tunnistamaan omia tunteitaan ja edistää vastuullista sisällöntuotantoa.
Olen varmaan outo, mutten ole ikinä osannut olla kateellinen kellekään, en edes somettajille.
Vierailija kirjoitti:
Olen varmaan outo, mutten ole ikinä osannut olla kateellinen kellekään, en edes somettajille.
Niille nyt viimeeksi olisi kateellisia. Ressukoita huomiohuoraajia.
Ajattelin kirjoittaa tyhjentävän kommentin, mutta unohdin sen.
Varmana aloittajan vika!
T: persu
Aina pitää saada syyttävä sormi muualle kuin itseensä.