Muisti
Muisti ei oikein toimi kroonisen unettomuuden takia. Enkä ole edes keski-ikäinen vielä. Paraikaa mietin, mikä olikaan mummini miehen nimi.
Kommentit (10)
Tuo on ihan normaalia. Joskus vaikka jonkun elokuvanäyttelijän nimi katoaa, ja seuraavana päivänä sen voi muistaa ihan tuskatta.
Tuo on ihan normaalia. Välillä lyö tyhjää ja kun asiaa ei enää ajattele nimi putkahtaa mieleen.
Siinä oli k-kirjaimia mielestäni monta. Antaa olla. Ehkä se palaa joskus mieleen.
Muisti on myös valikoiva. Saatat muistaa jonkun asian eri asiayhteyden kautta
Ei se palaa muistiin. Ei millään. Entäpä isäni vanhemmat. Mummin nimen muistan, mutta papan nimeä piti hakea pitkään. Yritän miettiä uudelleen äitini vanhempien nimiä. 😵.
Ei palaa muistiin. Ei millään. Luovutan. Kysyn äidiltä, mikä se on.
Nimi kuullostaa ihan vieraalta. Yritän liittää nimen muihin muistoihin. 😵.
Pystyn keskustelemaan sujuvasti aiemmin muistissani käsiteltyjä asioita, mutta jos joku kysyy jotain, niin puheen tuottaminen on hankalaa. Jos pitäisi puhua spontaanisti. 😵.
Tuntuu, että kaikki puhe pitää valmistella. Jos yritän soittaa jonnekin, niin kirjoitan paperille valmisfraaseja, kun en halua sönkätä niin paljon. Voin myös palata niihin fraaseihin tarvittaessa.
Mietin mielessäni muita suvun ihmisiä ja sitä kautta yritän palauttaa mieleen. 😵.