Venäjä käytti helsinkiläisiä asuntoja suurlähetystön työntekijöiden harjoittamaan pari
Helsingin Sanomat kertoo, että Venäjä käytti helsinkiläisiä asuntoja paitsi vakoojien majoittamiseen ja virkistykseen myös suurlähetystön työntekijöiden harjoittamaan parittamiseen.
Osaa huoneistoista käyttivät lähihistorian nimekkäimmät vakoojat. Suojelupoliisin vastavakoilussa pitkään työskennellyt haastateltava kertoo, että noin kolmannes Tehtaankadun väestä oli todellisuudessa vakoojia.
Virallisesti he olivat diplomaattitehtävissä. Vakoojat olivat joko KGB:n eli siviilitiedustelun tai GRU:n eli sotilastiedustelun väkeä.
https://www.savonsanomat.fi/uutissuomalainen/8108381
Piilokamerat varmaan huoneissa ja ei kun kiristämään venäläiseen tapaan. Monellako housunpuntit tutisee?
Kommentit (3)
Normihommaa Venäjällä ja Neuvostoliitossa.
Viron ensimmäisessä pilvenpiirtäjässä viihtyivät paitsi asiakkaat ja maksulliset naiset, myös Neuvostoliiton valvova silmä KGB.
Kun vastavakoilun väki kuunteli viereisestä huoneistosta KGB-vakoojan ja epäillyn tietolähteen keskustelua, kohtaaminen saattoi paljastua irralliseksi seksisuhteeksi.
Asiaa monimutkaisti se, että joskus KGB hankki tietolähteitä ja piti heitä otteessaan myös seksin avulla.